paksazi

«زهره زمانی» فیلمساز موفق شهر کوچک ساحلی انزلی از برنامه ریزهای فستیوال جهانی فیلم ˈداکا ˈ و فستیوال فیلم مذهب امروز ˈ رلیجن تودیˈ ایتالیا است.

این بانوی فیلمساز، انتخاب فیلمهای شرکت کننده از ایران، حوزه دریای خزر، ترکیه ، کشورهای عربی ، افغانستان ، هند و بنگلادش را به عهده دارد.

فیلم ˈبیا همه خوابندˈ این هنرمند سال ۲۰۰۸ جایزه اول جشنواره مذهب امروز ایتالیا و لوح و دیپلم افتخار از جشنواره تالیین و فیلم ˈنامه ای برای آندره ˈ دیپلم افتخار جشنواره استونی را کسب کرد.

زمانی در جشنواره ها علاوه بر نمایش فیلمهایش به ارائه مقاله به زبان انگلیسی نیز می پردازد.

این بانوی فیلمساز در جشنواره مذهب امروز (رلیجن تودی ) مقاله ای با عنوان ˈتضاد، مذهب و عدم خشونت ˈ را همراه ویدئو کلیپ سه دقیقه ای با همین مضمون ارائه داد که مورد توجه تماشاچیان قرار گرفت.

وی در این ویدئوکلیپ از عکس هایی درموردجنگهای بشری از جنگ صلیبی گرفته تا جنگ در افغانستان و کشتار فلسطینی ها با هدف این که ˈشعارها را باید کنار نهاد، وقت صلح ، تعادل جهانی و زندگی آدمها در صلح در کنار هم است ˈ را به نمایش گذاشت.

ˈ تاریخچه سینمای تجربی ایرانˈ ، ˈچهره دیگر ˈ و ˈ نقش تکنولوژی در سینمای کوتاه ˈ از دیگر مقالاتی است که زمانی در جشنواره های مختلف فیلم ارائه داده است.

*استقبال خوب خارجی ها از فیلمهای ایرانی

زمانی در مصاحبه با ایرنا گفت: تماشاچیان خارجی آشنایی خوبی با سینمای ایران دارند و در جشنواره ها به ویژه در داکا استقبال بسیار خوبی از فیلم های ایرانی نشان می دهند به نحوی که هنگام پخش فیلمهای ایرانی سالن تقریبا پر از تماشاگر است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم داکا،حدود ۱۲ فیلم از ایران حضور داشت.

وی یادآور شد: منیژه حکمت ، تهمینه میلانی و من جزء داوران این جشنواره بودیم و در این جشنواره مروری بر آثار داریوش مهرجویی نیز صورت گرفت.

*نقش فیلم در آموزش و فرهنگسازی

این بانوی فیلمساز خاطرنشان کرد : از طریق فیلم و سینما می توان بسیاری از موارد را به نسل جدید آموزش داد و فرهنگسازی کرد.

زمانی متذکر شد: با شعار نمی توان به جنگ تهاجم فرهنگی رفت بلکه باید با تولید آثار جذاب برای مردم در تلویزیون ، سینما و غیره مقابل جنبه های منفی فرهنگ بیگانه ایستاد.

وی تصریح کرد که فیلمساز برای نشان دادن آسیب شناسی نسل جدید و تاثیرات نامطلوب ماهواره ها باید اجازه داشته باشد رسانه کشور خود را نقد کند.

به گفته وی این درحالی است که برخی در جامعه هرگونه نقد اجتماعی را با نقد سیاسی یکی می دانند در حالی که هنرمند باید آزادی عمل برای حرف زدن داشته باشد.

زمانی با اشاره به معضل اعتیاد بعنوان عاملی برای از بین بردن بخشی از انرژی جامعه افزود: در سالهای اخیر به ندرت کار جدی در تلویزیون و سینما در این مورد صورت گرفته است.

وی تصریح کرد که مسئولان فرهنگی جامعه باید شرایطی را فراهم کنند که فیلمساز بتواند جوان گرفتار در تنگناهای مختلف و در معرض بمباران شدید رسانه های غربی را به سمت و سوی فرهنگ غنی و پویایی رهنمون سازد.

این بانوی فیلمساز تاکید کرد: نقش فیلمسازان در فرهنگسازی جامعه بسیار حائز اهمیت است،به شرطی که فضای لازم برای کار به فیلمساز داده شود .

*فیلمساز باید اجازه نقد منصفانه را داشته باشد

وی متذکر شد: فیلمساز باید بتواند از حقوق شهروندی خود استفاده کند و اجازه نقد اجتماعی و اقتصادی وحتی در صورت لزوم سیاسی منصفانه را به منظور اصلاح جامعه داشته باشد.

این بانوی فیلمساز متذکر شد: کشور ترکیه با ساخت سریال به راحتی وارد خانه ها می شود و فرهنگ خود را تزریق و در کنار آن پوشاک ، کفش و دیگر تولیداتش را به بازار عرضه می کند.

به گفته وی آنها نه تنها با ساخت این فیلمها کشور خود را به گردشگران معرفی می کنند بلکه فرهنگ خود را بخشی راست و بخشی دروغ ارائه و تاریخ خود را بسیار درخشان نشان می دهند.

زمانی تصریح کرد که ما چرا شخصیتهای خوب و بزرگمان و تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان را آنگونه که باید به دنیا ارائه نمی دهیم .

این بانوی فیلمساز تاکید کرد : اگر برنامه های ما جذاب و غنی باشد گروه عظیمی از بیننده ها را به خود جلب می کند.

*جای مجموعه های تلویزیونی خوب خالی است

وی افزود: این در حالی است که اغلب برنامه های رسانه ملی پر شده از پند و اندرز مستقیم که نتیجه ای هم به جز گریزان شدن جوانان ندارد.

زمانی یادآور شد: جای سریال های خوب و ارزشمندی چون هزار دستان، سربداران، ابوعلی سینا ، امام علی و غیره خالی است و به جای آن برای ساخت مجموعه های تلویزیونی کم ارزش هزینه می شود.

وی با بیان این که ما هم فیلمسازان و هم سوژه های خوب داریم تاکید کرد: باید به فیلمسازان عرصه لازم برای ساخت فیلم بدهیم تا بتوانند با ساخت فیلمهای جذاب علاوه بر جذب مردم کشور و ارتقای فرهنگ خودی ، فرهنگ خوب ایرانی را به جهانیان بشناسانند.

این بانوی فیلمساز یاد اور شد: طی اقامتم در ایتالیا شاهد بودم که در مدارس این کشور بچه ها را با مقوله سینما، فیلم و مستند آشنا می کنند و از دوره ابتدایی تا دبیرستان فیلم های کوتاه با موضوعات مختلف برای بچه ها نمایش داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان از راه دیدن بهتر مطالب را می آموزند و در ذهنشان ماندگار می شود.

این داور ایرانی جشنواره های بین المللی تصریح کرد برای این که فیلم برای همه مخاطبان از افریقایی گرفته تا اروپایی قابل دیدن باشد باید به داستان و سوژه اهمیت داد.

وی با اشاره به این که برقراری ارتباط بین فیلم و بیننده مهم تر از کسب موفقیت در جشنواره است خاطرنشان کرد: در عین حال برخی سوژه های انسانی مساله همه آدمها در هر جای دنیا است و هر بیننده ای را جلب می کند.

*پرداختن به موضوعات انسانی

به اعتقاد زمانی ، برای این که فیلم مخاطبان گسترده تری را جذب کند باید به سوژه های انسانی تر ، به روز تر و مشترک بین همه انسانها پرداخت.

زمانی که دخترش سال سوم رشته آمار دانشگاه گیلان است افزود: برنامه امسال فستیوال داکا با محوریت زن است .

وی تصریح کرد : نیمی از جمعیت دنیا را زنان تشکیل می دهند و بانوان نقش مهمی در رشد اقتصادی ، فرهنگی و سایر عرصه های اجتماعی دارند.

به گفته وی حدود ۵۰ فیلمساز، نویسنده ، شاعر و بانوی موفق را از سراسر جهان به این جشنواره دعوت و گفتگو و هم اندیشی می کنیم و با هدف ساخته شدن یک جامعه بهتر با کمک زن نقش زن و توان زن سمینارهایی خواهیم داشت.

این برنامه ریز جشنواره داکا از فیلمسازان ایرانی دعوت کرد به آدرس سایت فستیوال داکا مراجعه و فیلمهای خود را ارسال کنند.

زمانی که متولد ۱۳۴۸ بندرانزلی است فیلمسازی را از سال ‎۱۳۷۹ با شرکت در کلاسهای فیلمنامه نویسی دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در انزلی آغاز کرد.

نامه ای برای آندره ، بیا همه خوابند، پابرهنه آقا ، پاسور و مسافر صندلی عقب برخی از فیلمهای زمانی است و هم اکنون یک فیلم کوتاه و یک فیلم بلند دیگر را نیز در دست ساخت دارد.

این بانوی هنرمند علاوه بر فیلمسازی در عرصه های ادبی اعم از داستان نویسی و ترجمه مشغول فعالیت است و مجموعه «قصه های کوچهٔ مادرم» را برای چاپ آماده کرده است.

منبع: ایرنا

تهیه و تنظیم: گیتی بابایی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

باعث افتخار انزلی هستن…

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

ایشون مادر دوست من هستن :-) افتخار شهر ما :-) کاش همه بتونن و بخوان که دنبال علایقشون برن، اونوقت از این دست آدمها بیشتر از الان خواهیم داشت

پاسخ

a.n.z

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

درود بر ایشون ، آرزوی موفقیت همه مردم شهرم را دارم

پاسخ

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

آفرین بر ایشان

پاسخ