82049174-70676968[1]

 

معاون جهاد کشاورزی انزلی از بهره برداری بانک نشاء مکانیزه شالی در روستای آبکنار این شهرستان خبر داد.

چنگیز شبرنگ گفت : این پروژه با حمایت و تسهیلات پرداختی جهاد کشاورزی به آقای سیدکریم سادات در آبکنار انزلی به بهره برداری رسیده است .
وی خاطرنشان کرد : این بانک نشای مکانیزه ۶۰ هکتار از اراضی شهرستان انزلی را پوشش میدهد.
به گفته وی از بزرگترین مزایای این پروژه تهیه و آماده سازی نشای سالم و مکانیزه در فضای باز و پشت بام بوده که بخاطر اینکه نشاها ضد عفونی شده و از همان ابتدا در محیط و فضای آزاد و طبیعی رشد و نمو می کنند، در نتیجه نشای قوی بدست کشاورزان میرسد.
وی افزود : انزلی حدود هفت هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که پنج هزار و ۲۰ هکتار آن همه ساله به زیر کشت ارقام برنج هاشمی ، علی کاظمی و خزر می رود.
شبرنگ خاطرنشان کرد : یکی از دستاوردهای این شهرستان در بخش کشت برنج اختصاص یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی به کشت ارقام پرمحصول برنج با برداشت شش هزار و ۶۳۰ کیلوگرم در هر هکتار و پرورش راتون در یک هزار هکتار با برداشت ۷۰۰ کیلوگرم در هر هکتار بوده است.
شهرستان بندرانزلی همچنین یکی از مراکز تولید بذر گواهی شده برنج در استان گیلان است.
هم اکنون سالانه پنج هزار و ۲۰ هکتار از زمین های زراعی شهرستان انزلی زیر کشت برنج رفته و از این اراضی به طور متوسط چهار هزار و ۹۷۵ کیلوگرم در هر هکتار، برنج برداشت می شود.
این شهرستان از نظر عملکرد برنج در واحد سطح با چهار هزار و ۸۰۰ کیلوگرم در هر هکتار، رتبه ممتازی را در استان به خود اختصاص داده است.
سالانه حدود ۲۳ هزار تن برنج، ۲۴۰ تن حبوبات ، ۸۵۰ تن سبزی و صیفی ، ۱۰ هزار و ۷۰۰ تن محصولات جالیزی و حدود ۲۰۰ تن گیاهان علوفه ای در انزلی تولید می شود.
در اغلب نقاط استان های گیلان و مازندران، عملیات کاشت بذر در خزانه تا اواسط فروردین ماه ، عملیات نشاء کاری از اوایل تا اواسط اردیبهشت ماه و برداشت شلتوک برنج اواخر تابستان انجام می شود./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *