نیم فصل لیگ دوازدهم با همه ی بالا و پایین هایش به پایان رسید و سپاهان صدر نشین نیم فصل شد . سپاهان که در ابتدای فصل با از دست دادن بازیکنان کلیدی خود تردید های فراوانی را نزد هوادرانش فراهم آورد بود سرانجام با ۳۱ امتیاز در صدر ایستاد . امتیازی که برای صدرنشینی واقعا خطرناک و ناپلئونی به شمار می رود. در لیگ ایران این محاسبه وجود داشته و دارد که کسب میانگین دو امتیاز برای هر بازی هر تیمی را به قهرمانی می رساند . اما سپاهان با ۱٫۸ امتیاز برای هر بازی به قهرمانی رسید . برای کسب این امتیاز دو تئوری وجود دارد .
۱- مساوی خارج از خانه و برد خانگی .
۲- بردن دو مسابقه از سه مسابقه و یک باخت .
اتفاقاتی که در لیگ دوازدهم افتاده است دست کمی از خود لیگ ندارد . همه ی تیمها با فراز و فرود های فاحشی روبرو شدند و این بالا پایین رفتن ها کماکان ادامه دارد درست مانند توقف های بی پایان لیگ برتر. نفت تهران و فجرسپاسی که زمانی صدر نشین بودند اکنون در مکان های میانه جدول حضور دارند و فولاد خوزستان که برای بقا تلاش می کرد اکنون سر به صدر می ساید . اما پیشتازی سپاهان دراین لیگ پرتنش نشان از این می دهد که در این لیگ تیمهایی می توانند موفق شوند که :
۱- دارای تجربه ی بیشتری در لیگ برتر باشند .
۲- روند کم نوسانی در نتیجه گیری داشته باشند .
۳- بازیکنان تعیین کننده داشته باشند .
۴- مشکلات مالی حداقلی داشته باشند .
۵- نیمکت و پشتوانه قوی داشته باشد .
۶- مدیریت حرفه ای داشته باشند .
با نگرش دقیق با این گزینه ها و تطبیق با نمونه های لیگی اطلاعات خوبی بدست می آید . به عنوان مثال فجر سپاسی به خاطر مشکلات مالی و نداشتن تجربه افت کرد. و برعکس استقلال با تجربه زمانی روند صعودی گرفت که فاکتور دغدغه مالی برای بازیکنان حل شد. یا سپاهان را می بینیم که دارای اکثر این فاکتورها می باشد و الان در صدر است. با همه این اوصاف می توان وضعیت ملوان را در نیم فصل دوم پیش بینی کرد .
ملوان دغدغه مالی ندارد ، تجربه بسیار زیادی درون زمین ، روی نیمکت و در بخش مدیریت دارد،بازیکنان تعیین کننده خوبی مانند جلال رافخایی ونوری و اولادی و زارع و … دارد و همچنین پشتوانه های خوبی در نیمکت دارد . امروز دیگر هیچ تیمی در لیگ چه در خانه و چه بیرون از خانه برای ملوان دست نیافتنی نیست و دیگر ملوان در هیچ بازی ای از پیش باخته تلقی نمی شود تا جایی که بهترین تیم لیگ برتر به لحاظ کسب امتیاز خارج از خانه هم تیمی نیست جز ملوان بندرانزلی. همین روحیه بزرگ بودن و بزرگ دیده شدن تا حدود زیادی به موفقیت ملوان کمک می کند. اکنون تنها مشکلی که ملوان باید با آن کنار بیاید نوسان در نتیجه گیری است.
گفتیم برای برنامه ریزی کسب نتیجه قهرمانی دو متد وجود دارد(البته شاید هم بیشتر باشد) یک مساوی یک برد.یا دو برد و یک باخت . این استراتژی است که تایین میکند کدام بازیکن در کدام بازی استراحت کند و یا وقتی تیمی در ده دقیقه آخر مساوی است آیا نیاز به فشار برای کسب برد هست یا یک تساوی هم اهداف مورد نظر را برآورده می کند. با بازی هایی که تا اینجا از ملوان دیده ایم می توان گفت کسب مساوی در قاموس ممی نمی گنجد و تیمش همواره سراسر حمله است. ذوب آهن را در خانه می برد و به پیکان در عین شایستگی می بازد . زیاد گل می خورد و زیادتر گل می زند. پاسخش در دفاع متزلزل ملوان است . اگر شما هم جای احمدزاده بودید و دفاعی داشتید که نمی تواند گل نخوردن را گارانتی کند ترجیح می دهید بهترین نوع دفاع یعنی حمله را انتخاب کنید که بی شک گزینه مناسبی است چرا که دفاع ملوان توان تحمل فشار طولانی را ندارد.

قهرمان می شویم؟
این سوال این روزهای خیلی از دوستداران ملوان است. ملوان نیم فصل درخشانی را سپری کرد و با کمی دقت و تلاش بیشتر بی شک قهرمانی دست نیافتنی نیست. مساوی برابر نفت آبادان و پرسپولیس و داماش و شکست برابر نفت تهران و پیکان از نتایجی بود که ملوان در عین شایستگی نتوانست پیروز میدان شود و صدرنشینی را در نیم فصل از دست دادیم. ملوان برای قهرمانی کافیست نیم فصل خود را تکرار کند و یکی از اشتباهات بالا را جبران کند. امروز هر تیمی برای بازی با ملوان دچار هیجان و نگرانی بخاطر بازی با تیمی گردن کلفت و قدرتمند می شود و ملوان دیگر آن تیم جوان و قابل ترحم قبل نیست . قوی سپید انزلی دیگر آن جوجه اردک کوچک نیست. قوی سپید دیگر بالغ شده است .کافیست نگاهی در سطح زلال آب کرده و تصویر زیبای خودش را ببیند و باور کند که بالهای سپیدش آماده ی پریدن است . آسمان فوتبال آسیا رخسار با شکوهت را به انتظار نشسته است.خودت را باور کن و بال بگشا قوی سپید.

نویسنده : Mory-Best

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۴ آذر ۱۳۹۱

انشاا… واسه سومین بار میریم آسیا امسال. کافیه چند تا مهره تاثیر گذار دیگه جذب کنیم. یه مدافع یه بازیساز …. ایرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان ملواااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان

پاسخ

۱۴ آذر ۱۳۹۱

ملوان به ثبات لازم رسیده و دیگه فصل برداشته . اگر دشمنا کمتر حاشیه سازی کنن ،اگر فدراسیون کمی ملوان رو فراموش کنه و بذاره کار خودمون رو بکنیم حتما موفق میشیم . با داشتن یک بازیساز و توپ گردان خوب سقفمون از ایران هم بالاتر میره و میتونیم توی آسیا هم حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشیم .

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۴ آذر ۱۳۹۱

تشکر میکنم از نویسنده ی مطلب به خاطرنوشتن این متن خوب و جامع، و درک بالای فوتبالیش، به امید قهرمانی ملوان…

پاسخ

۱۴ آذر ۱۳۹۱

تووووووووووووووووو ملوانیییییییییی
همییییشه قهرمااااااااااانی

پاسخ