محمد شهبازی با اشاره به ترانزیت ۳۰۴ هزار و ۴۸۸ تن کالا از گمرکات استان اظهار کرد : ارزش ترانزیت انجام شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد افزایش نشان می دهد.
وی در ادامه یادآور شد: در این مدت قریب ۲۸۳ میلیون و ۸۵۳ هزار دلار کالای غیرنفتی به وزن ۴۲۱ هزار و ۱۶۰ تن از گمرکات گیلان (انزلی، آستارا و حسن رود ) به خارج از کشور صادر شد.
وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ، محصولات معدنی و مصنوعات آن و محصولات صنایع شیمیایی عنوان و تصریح کرد: صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشور روسیه ، آذربایجان ، عراق انجام می شود .
شهبازی افزود: در این مدت همچنین بالغ بر یک میلیون و ۹۳۴ هزار تن کالا به ارزش ۸۸۶ میلیون و ۱۲۷ هزار دلار از طریق گمرکات استان گیلان به کشور واردات قطعی شده است .
وی تصریح کرد: عمده این کالاها را آهن آلات ، ماشین آلات و چوب تشکیل می دهد که اغلب از کشور فدراسیون روسیه، قبرس، امارات متحده عربی ، اتریش به کشور وارد شده است .
گمرک انزلی بعلت واقع شدن در موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است .
این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ نموده است.
در حال حاضر رویه های، واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *