81560330-6369065

 

محمد شهبازی مدیر کل گمرک انزلی و ناظر گمرکات استان گیلان دیروز اظهار کرد: در سال گذشته بالغ  بر   ۱٫۲۰۴٫۹۳۰   تن کالای غیر نفتی به ارزش اقتصادی ۳۹۹٫۲۵۱٫۰۰۰  دلار ازگمرکات استان صادر گردیده که از این مقدار، ۴۵۱ هزار و ۳۹۵ تن از کالاهای فوق از گمرک انزلی، ۷۵۳ هزار و ۲۰۶ تن از گمرک آستارا و مابقی از گمرک حسن رود صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ، محصولات معدنی و مصنوعات آن و محصولات صنایع شیمیایی عنوان و خاطرنشان کرد : صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشور آذربایجان ، روسیه ، عراق انجام می شود .

شهبازی یادآور شد: پارسال بالغ بر دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۲۸۴ تن کالا به ارزش اقتصادی بالغ بر یک میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار از طریق گمرکات گیلان به کشور وارد شد که نسبت به سال ماقبل از نظر ارزشی ۹ درصد و از نظر وزنی ۱۸ درصد افزایش نشان می دهد.

به گفته ناظر گمرکات گیلان؛ عمده کالاهای وارد شده به گمرکات استان را آهن آلات ، ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی و قطعات آن، چوب و تخته، گندم و جو و سایر محصولات شیمیایی شامل می شود.

وی تصریح کرد : عمده واردات گمرکات گیلان از کشور فدراسیون روسیه، آذربایجان ، قزاقستان ، ترکیه ، امارات متحده عربی است.

ناظرگمرکات گیلان در خاتمه اظهار کرد : گمرکات گیلان پارسال موفق به واریز بالغ بر ۴۹۱ میلیارد تومان درآمد به حساب خزانه دولت شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ماقبل آن، ۷۲ در صد افزایش نشان می دهد.

گمرک انزلی بعلت واقع شدن در موقعیت استراتژیک در طول تاریخ از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است .

این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شده و در حال حاضر نیز جایگاه مهم و حساس خود را حفظ کرده است.

اتصال و پیوند دریایی جمهوری های حاشیه دریای خزر ( جمهوری فدراتیو روسیه ـ جمهوری قزاقستان ـ جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان ) ، وجود بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه ، تبادل کالا و توسعه تجارت بین کشورهای حوزه این دریای استراتژیک ، گمرک انزلی را در مرتبه شایسته و حساسی قرار داده است .

در حال حاضر رویه های گمرکی نظیر واردات قطعی ،صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی ، ترانزیت خارجی ، ورود موقت ، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات ، مسافری و مرجوعی در این گمرکات انجام می شود.

 

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *