باقلا کش، روستایی مملو از پسته دریایی در حاشیه تالاب انزلی است.

 

 

حسن دادرس، مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد جغرافیای گیلان، با بیان این مطلب که روستای باقلا کش که در جوار تالاب انزلی قرار دارد در آن میوه تالابی یا پسته دریایی می‌روید، گفت: در زبان محلی به پسته دریایی سله باقلا می‌گویند که میوه گل لاله تالابی است.

به گفته وی، رویش این گیاه در روستای باقلا کش مورد توجه گردشگران تالاب انزلی قرار گرفته است و از معروفیت خاصی هم برخوردار است.

وی افزود: روستای باقلا کش به دلیل قرارگرفتن در جوار تالاب بدلیل فراوانی آب، زراعت برنج، باغداری و دامداری به خصوص گاومیش از رونق خوبی برخوردار است.

وی تصریح کرد:روستای باقلا کش هم محل رویش باقلی دریایی است و هم باقلی باغی که با آن خورشت محلی باقلا قاتوق پخته می‌شود و همچنین در این روستا باقلا مازندرانی که دارای قد نسبتا بلندی است نیز می‌روید که هم به صورت پخته و هم به صورت خام مصرف می‌شود.

وی افزود: روستای باقلاکش ۲۵۷ نفر جمعیت و ۲۵ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد.

به گزارش ایسنا، تالاب بین‌المللی بندر انزلی با ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومتر مربع مانند نگینی درخشان در گیلان پرتو افشانی می‌کند و لاله مردابی یکی از زیباترین موجودات این تالاب است. برگهای لاله مردابی برآمده از آب، مدور قلبی شکل، بسیار بزرگ (تا قطر ۶۰ سانتی متر) به رنگ سبز متمایل به آبی با کناره کامل و گل‌های درشت (تا قطر ۲۰ سانتی متر) با گلبرگ‌های صورتی رنگ ضخیم و متعدد است.

 

نیلوفر آبی، لاله ی تالاب، سله باقلا یا پسته‌ی دریایی، به صورت پراکنده در اجتماعات کوچکی که از یک سو منتهی به نیزار و از سوی دیگر آب باز و یا جوامع گیاهان شناور و غوطه ور، قرار دارد، دیده شده است، برخی افراد محلی بذرهای این گیاه را که در گویش گیلکی به آن سله باقلا ( باقلای آبگیر ) گفته می‌شود چیده و به عنوان پسته دریایی در معرض فروش قرار می دهند و بنظر می رسد زیبایی این گل در کنار برخی عوامل دیگر بلای جانش شده است، زیرا بعضی متجاوزان به منابع طبیعی اعم از افراد محلی ( برای فروش گل ) و یا گردشگران ( برای گرفتن عکس و فیلم با گلهای زیبای لاله مردابی ، قایق خود را مملو از گلهای چیده شده می‌کنند، بدون توجه به این که این کار می‌تواند در آینده نه تنها دیگران بلکه خود آنان را از دیدن این گلهای زیبا محروم کند.

 

ضمن اینکه با ادامه این روند از حجم گل دهی لاله مردابی کاسته خواهد شد این در حالیست که این گونه انتشار بسیار محدودی در سطح جهانی دارد و لذا گسترش آن در این منطقه واجد ارزش بین‌المللی است.

 

گلهای زیبای لاله مردابی از اردیبهشت تا مرداد ماه می‌روید . بنظر می‌رسد قو علاقه زیادی به تغذیه از دانه این گیاه دارد به طوری‌که اغلب در فصل زمستان این پرنده در رویشگاههای لاله مردابی دیده می‌شود.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۶ مهر ۱۳۹۱

دوست دارم این طبیعت زیبای گیلان رو
ممنون از اینکه این موضواتو یاد آوری میکنید
که ببینیم چه چیزهائی رو داریم از دست میدیما خودمون خبر نداریم

پیروز باشد

پاسخ