N80845334-4968053

رییس اداره دامپزشکی انزلی با اشاره به نزدیک شدن به شروع فصل صید و صیادی گفت: به منظور سلامت بهداشتی شهروندان بازرسی ها از مراکز عرضه ماهی تشدید می شود.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا، دکتر نوید صفر زاده طی سخنانی به مناسبت فرارسیدن ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی در نمازجمعه این شهر با بیان اینکه این اداره ۶۰ سال در انزلی فعالیت دارد، گفت: شن اندود کردن ماهی و یا آب پاشیدن مداوم و خیس کردن ماهی و یا خون آلود کردن سر ماهی از نشانه های تازگی ماهی نیست و خریداران باید به این نکات حساس باشند.
وی همچنین در خصوص عرضه ماهیان حرام گوشت هشدار داد و افزود: در صورت هر گونه تخلف و اقدامات غیر بهداشتی، بازرسان این اداره برخورد قانونی می کنند.
وی تصریح کرد: دامپزشکی فقط معطوف به درمان دام نیست بلکه کلیه امور شامل مبارزه با بیماریهای دامی ، مبارزه با بیماریهای قابل انتقال انسان و دام ، نظارت بر تولید ، حمل ، توزیع و عرضه فرآورده خام دامی و مواد غذایی ، قرنطینه و امور بین الملل ، بحث بیوتروریسم و تولید دارو ، واکسن و مواد بیولوژیک و … نیز در حیطه وظایف دامپزشکی است.
وی اضافه کرد: دامپزشکی انزلی در شش ماه گذشته بالغ بر هفت هزار و ۵۰۰ راس نوبت سر واکسیناسیون دام ( تلقیح انواع مختلف واکسن برای یک دام )، سمپاشی بدن دام و جایگاه نگهداری ، انجام انواع تست های ردیابی بیماری های مشترک انسان و دام انجام داد.
وی در ادامه با اشاره به انجام نظارت بهداشتی بر عملیات جوجه ریزی تعداد یک میلیون و ۳۵۵ هزار قطعه جوجه یک روزه در مرغداری های شهرستان از تولید سه هزار تن گوشت مرغ در شش ماه امسال در شهرستان خبر داد .
صفر زاده، انزلی را در تولید مرغ سبز پیشرو دانست و گفت: طی این مدت ۴۷۵ تن گوشت مرغ سبز در شهرستان تولید شده است .
وی همچنین به نظارت بهداشتی بر صید یکهزار و ۶۲۱ تن ماهی کیلکا که منجر به تولید ۷۵۵ تن پودر ماهی و ۳۵ تن روغن ماهی و بسته بندی و صدور ۱۶۵ تن ماهی کیلکا به نقاط مختلف شده بعنوان بخش دیگری از فعالیت های این اداره اشاره کرد.
رییس اداره دامپزشکی انزلی اضافه کرد : در این مدت بالغ بر یکهزار مورد بازدید از مراکز عرضه مواد پروتئینی خام شد که ۱۲۲ مورد غیربهداشتی بوده که قریب ۱۳۰ کیلو گوشت قرمز و ۴۳۵ کیلو گوشت مرغ و ۱۵۵ کیلو ضمایم به دلایل مختلف غیربهداشتی و آلودگی ضبط و معدوم شده و بالغ بر ۱۰ پرونده تخلف به مراجع قضایی ارجاع شده است .
وی در ادامه با اشاره به سختی کار گروه های دامپزشکی از جنبه ابتلا به بیماریها و آسیب های فیزیکی وارده از سوی دام حین واکسیناسیون بر لزوم همکاری متقابل و بیش از پیش با اکیپ های صحرایی واکسیناسیون دامپزشکی تأکید کرد .
وی با اشاره به این که مبحث نظارت بر عرضه فرآورده های خام دامی بیشتر معطوف به مناطق و حوزه شهری است از مردم خواست که همکاری متقابلی با بازرسان بهداشتی دامپزشکی داشته باشند و به هنگام خرید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی بر رعایت اصول بهداشتی دقت نظر داشته باشند .
وی تصریح کرد: عرضه مرغ قطعه بندی شده و یا خارج از بسته بندی و نیز عرضه گوشت در معابر برون شهری گاه حاصل از کشتار غیر مجاز را از تخلفات بهداشتی برشمرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *