82186623-70934852[1]

استاندار گیلان در راستای حمایت از صنایع کوچک، از واحدهای تولیدی احیاء شده در دولت تدبیر و امید در شهرک صنعتی شماره یک منطقه آزاد انزلی در حسن رود بازدید کرد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گیلان روز شنبه در این مراسم با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه صنایع کوچک در اقتصاد کشور اظهار کرد: علاوه بر فعال شدن بیش از ۷۸واحد صنعتی نیمه تعطیل و غیر فعال از آغاز دولت یازدهم تا کنون از طریق اعطاء تسهیلات و نقل و انتقالات موقت و دائم، به تعداد ۸۰۰نفر نیز میزان اشتغالزایی در گیلان افزایش یافته است.
طهمورث لاهوتی با اشاره به رفع مشکلات زیربنایی در حوزه برق ، آب و گاز شهرک های صنعتی افزود: علاوه بر افزایش ۵۰متر بر ثانیه در میزان آب شهرک های صنعتی و تقویت ۷۱مگاواتی برق واحدهای فعال موجود در شهرک های صنعتی، ۳۰۰قرارداد صنعتی جدید نیز منعقد شد.
وی با اشاره به یک هزار و ۷۰۰هکتار عرصه صنعتی شهرک های گیلان خاطرنشان کرد: شهرک صنعتی انزلی با ۵۰هکتار وسعت و ۹۰واحد فعال، عرصه لازم برای افزایش واحدهای تولیدی را در اختیار ندارد.
لاهوتی با اشاره به اشتغال ۱۲هزار نفر در شهرک های صنعتی گیلان یادآور شد: با استفاده از تسهیلات بانکی برای ۳۵۰واحد و تزریق ۷۸میلیارد ریال بودجه از سهم صنایع، موفق به افزایش اشتغال جدید شده و رایزنی های لازم برای اختصاص تسهیلات برای دوهزار و ۳۵۶ واحد متقاضی نیز انجام شده است.

**افزایش ۱۰۰برابری صادرات در سه سال گذشته
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی نیز در این مراسم با اشاره به رفع بروکراسی اداری دراستان به عنوان یک مشکل دست و پاگیر در سال های گذشته اظهار کرد: شهرک صنعتی شماره یک منطقه آزاد انزلی در سال ۹۱ موفق به صادرات کالا به ارزش ۴۴۰هزار دلار شده بود که این رقم درسال ۹۴ به ۴۲میلیون دلار افزایش یافت.
رضا مسرور کمبود اراضی برای توسعه این شهرک صنعتی را به عنوان یکی از مشکلات اساسی برشمرد و افزود: براساس طرح جامع منطقه آزاد محدوده اطراف این شهرک نیز، صنعتی محسوب می شود اما به دلیل موانع موجود با منابع طبیعی و سازمان آب منطقه ای درخصوص قرارگرفتن این شهرک درحریم تالاب انزلی ، استفاده صنعتی از این اراضی بلاتکلیف مانده است.
وی به مکاتبات اداری با سازمان محیط زیست درخصوص عرصه های مجاور شهرک صنعتی حسن رود اشاره و تصریح کرد: با توجه به فاصله بسیار زیاد این شهرک با تالاب بندرانزلی، رایزنی های لازم با سازمان های مذکور درراستای تخصیص عرصه لازم برای توسعه این شهرک صنعتی فعال، موجب افزایش رونق اقتصادی و صادارت کالا می شود.
مسرور بازار روسیه را به عنوان بازار هدف برای عرضه محصولات گیلان برشمرد و تاکید کرد:با توجه به اقدامات بسیار مناسب دولت تدبیر و امید درخصوص در دست گرفتن بازار روسیه، منطقه آزاد انزلی نیز اتمام هرچه سریعتر مجتمع بندری کاسپین را به عنوان کانون داد و ستد با هدف بازار روسیه در دستور کار قرار داده است.
وی با اشاره به فعال شدن ۴۰واحد صنعتی نیمه فعال و تعطیل در دو سال گذشته یادآور شد: با توجه به نبود عرصه مناسب برای توسعه صنایع و همچنین استفاده از واحدهای راکد، منطقه آزاد انزلی با همه مشکلات موجود موفق به ایجاد ۹۸۰شغل شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، ۳۶شهرک صنعتی و ناحیه مصوب در گیلان فعال و ۷۸۴ واحد بهره بردار در شهرک ها و نواحی صنعتی استان مستقر است و ۱۳ هزار و ۵۶۰ نفر در این مجموعه ها مشغول به کار هستند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *