20130831135529_n00108585-b

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از آغاز صدور کارت هوشمند مبادلات مرزی در این استان خبر داد.

منوچهر صدفی بعد از ظهر امروز در جلسه بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از آغاز دور جدید ثبت نام سرپرست خانوارهای گیلانی برای دریافت کارت هوشمند مبادلات مرزی در دفاتر پیشخوان دولت خبر داد و پایان بهمن ماه را مهلت ثبت‌نام سرپرستان خانوارهای عضو تعاونی‌های مرزنشینان برای دریافت این کارت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته بیش از ۹۰ هزار خانوار گیلانی برای دریافت کارت هوشمند مبادلات مرزی ثبت نام کردند، افزود: ۵۷ هزار خانوار نیز تاکنون موفق به ثبت نام نشده‌اند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به عضویت بیش از ۱۴۷ هزار خانوار گیلانی در تعاونی‌های مرزنشینان استان، تصریح کرد: اعضای تعاونی‌های مرزنشینان استان می‌توانند در ماه‌های دی و بهمن با مراجعه به مراکز دفاتر پیشخوان دولت نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

وی قیمت کارت‌ها را ۸ هزار و ۵۰۰ تومان ذکر کرد و افزود: این کارت‌ها سه سال اعتبار دارند و مرزنشینان می‌توانند به ازای صادرات، واردات هم داشته باشند که این واردات معادل ارز تخصیصی به آنها است.

به گفته صدفی، ساکنان بخش‌های تابعه ۹ شهرستان رشت، انزلی، رضوانشهر، لاهیجان، آستانه‌اشرفیه، لنگرود، رودسر، تالش و آستارا، به جز مرکز این شهرستان‌ها مشمول تعاونی‌های مرزنشینان گیلان هستند.

وی میزان ارز تخصیصی به ازای هر عضو خانواده مرزنشین را سالانه ۱۰۰ دلار ارز عنوان کرد و یادآور شد: بازارچه مبادلات مرزی در انزلی و یا آستارا در آینده فعالیت خود را آغاز می‌کند.

این مسئول خاطرنشان کرد: تمام خدمات، تسهیلات و فرآیندهای مبادلات مرزنشینی صرفاً در قالب کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینی انجام می‌شود.

وی ایجاد وحدت رویه، امکان گزارش‎گیری لحظه‎ای، امکان تصمیم‌گیری‎های مدیریتی و پایش اطلاعات مبادلات مرزنشینی را از اهداف کارت مذکور بیان کرد و متذکر شد: کارت‎های قبلی از اعتبار لازم در این زمینه برخوردار نیست.

شهرهای ساحلی در ۳۰ کیلومتری از نقطه صفر مرزی مشمول دریافت کارت مبادلات مرزی هستند.
منبع: فارس- رشت

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *