rozname

انزلی با قریب به یک قرن قدمت در داشتن رسانه ها ی کاغذی امروز در کجا قرار دارد ؟!!

به گزارش انزلی کلاب، جمعی از جوانان نیک بندر این روزها آستین همت بالا زده اند تا رسانه ای فرهنگی ورزشی را در سطح شهر انزلی منتشر سازند اقدامی نیک که انشاا… با حمایت شما عزیزان این ماهنامه تحت عنوان ” پیک باران ” سرآغازی باشد برای رشد مجدد رسانه ای بندر قدیمی انزلی.

به جرات شهر بندر انزلی امروز از ضعف رسانه ای به شدت رنج میبرد و یکی از اهداف تشکیل سامانه خبری، تحلیلی انزلی کلاب نیز کمک به رفع این نقیصه است.

 «انزلی» از قریب به یک قرن پیش رسانه ی کاغذی داشت که از اولین رسانه های کاغذی در انزلی میتوان به :

  • « سیدجلال الدین بدری» از ۱۲۹۸ خورشیدی «روزنامه بدرِ منیر» را انتشار می داد تا ۱۳۰۲ که آمدن رضاشاه تعطیلش کرد و بعد از شهریور بیست از نو جان گرفت.
  •  «نامه ی نسوانِ شرق» را در ۱۳۰۵خورشیدی خانم «مرضیه ضرابی» به عنوان مدافع حقوق زنان در انزلی منتشر کرد و با همین که از اولین ها بود نامش در تاریخ نشر ایران جاودانه شد.
  •  «روزنامه بندر» ارگان حزب توده در۸ فروردین۱۳۳۰ با صاحب امتیازی «رضا قاسمیان» نشر یافت و سرنوشتش به سرانجامِ همان حزب پیوند خورد.
  •  «روزنامه ی گیو» به همّت پهلوان «عزیز وکیل منفرد»، مالک باشگاه گیو، شاید اولین نشریه ی تخصصی فرهنگی ورزشی ایران بود که در ۱۳۳۰ منتشر می شد.

علاوه بر آنها مجلات و نشریات دیگری هم برهه ای آمدند و رفتند تا به امروز که وضعیت رسانه ای انزلی در شرایطی بسیار ضعیف قرار دارد. سوال اصلی ایجاست، وضعیت رسانه ای شهری که در بسیاری موارد در ایران پیشتاز بوده است امروز دارای چه جایگاهی قرار دارد ؟ چند ماهنامه و نشریه دارد ؟ چقدر عملکرد مسئولین شهری مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد تا گره گشایی بسیاری از موارد باشد ؟ چند نشریه تخصصی در حوزه های گوناگون داریم که مشکلات و مسائل را ریشه یابی کنند و چراغ راهی باشند برای مسئولین ؟

از نسل خواندنی های مستقلِ انزلی در میانه ی دهه ی ۸۰ دیگر فقط «موج» بود که به شرط عدم دخالت مالک، با تحریریه ای جوان جان گرفت و با بی تعهدی ها و سنگ اندازی ها در ساحل تاریخ انزلی برای همیشه آرمید.

حالا امّا بعد از گذشت هفت سالِ بی مطبوعه ی خواندنیِ مستقل، قرار است همین روزها پیکِ «باران» از راه برسد تا اگر بتواند و خوانده شود، بماند و برای جانِ کم رمقِ فرهنگِ شهر یک کاری بکند.
حتمن این روزها کار مطبوعاتی کردن سخت است. و بی تعلق و بی اتکا به نهاد قدرت، مستقل ماندن کار را سخت تر هم می کند. مضاف بر این که «ورزش و فرهنگ» حوزه های عمومی اند که اگر حواس آدم نباشد می توانند هر مجله ای را به زردی بکشانند. به هر رو اگر قرار باشد از این پس از آسمان فرهنگ انزلی «باران» تمیز ببارد، گریزی نیست مگر این که خیلی دست ها آستین بالا بزنند و خیلی دل ها هم یک دله شوند…

پیک باران نیز قدمی ارزنده از عده ای جوان نیک بندر است که میخواهند قدمی برای فرهنگ و ورزش شهرشان بردارند و این امر در این شرایط سخت نشر و بازار بد چاپ میسر نخواهد شد مگر با حمایت مردم انزلی …

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

استقبال می کنیم :-)

پاسخ

a.n.z

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

امیدوارم موفق باشن

پاسخ

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

ما حاظریم دربابلسر برای فروش این ماهنامه فعالیت کنیم…. واز همه همشهری هایمان در هر کجای ایران زندگی می کنند. خواهش می کنیم برای فروش این ماهنامه . فعالیت کند چون به سود همه ماها می باشد….موفق باشید. ثارالله غریب زاده..

پاسخ

شاهین

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

آفرین به بچه خوب بندر انزلی و حومه با این حرکت شایسته شان هر کمکی از راه دور بخصوص نوشتاری در خدمت هستم .

شاهین . اتریش . وین :yes:

پاسخ

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

این اتفاق را به فال نیک می گیریم

پاسخ

بابايي

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

امیدوارم این نشریه ارزشمند که با عشق و علاقه یک بانوی با فرهنگ این دیار شروع به کار کرد با دستان توانمند جوانان آگاه ، خوشفکر و کارامد به بار بنشیند

پاسخ

علیرضا

علیرضا

۱۵ خرداد ۱۳۹۲

این پیک باران به کجا رسید ؟

پاسخ