IMG14450067

داستان نمایشنامه ، سفر اژدهاک (ضحاک ) برای انتقام مرگ پدرش را روایت می کند ، در طول سفر خشم و نفرت درون اژدهاک به صورت دو مار از شانه هایش سر برون می آورد و اتفاقهایی رخ می دهد که او باید برایشان چاره اندیشی کند.
در این جشنواره علی فضلی ، حانیه بیجاری ، سرو ناز رحیمی ، مبینا حسینی زاده ، پیوند سرابی ، مریم حبیبی ، نگیسا مرکباتی ، کیمیا گرجی ، زینب بیجاری ، محب آبیاری و رعنا حسین دخت نمایش نامه خوانی تک داشتند.
در پایان به رای هیات داوران رعنا حسین دخت اول، کیمیا گرجی دوم و زینب بیجاری مقام سوم را کسب کردند.
علیرضا روح نواز پیشکسوت کارگردانی ، بازیگری و نقد در پایان جشنواره در خصوص تاثیر نمایشنامه خوانی تک گفت : بچه های هنرجو با چگونگی بیان دراماتیک متن آشنا می شوند و این تجربه ای نفیس برای حضور در صحنه نمایش و شناخت تفاوت بین نمایشنامه خوانی و اجرای صحنه ای است .
وی افزود: هنرجویان به این درجه از معرفت می رسند که الفاظ دیدنی نیستند لاجرم واکنش فیزیکی کل اندام ، واژه را در کل ساختار دیالوگ یا مونولوگ تجسم عینی می بخشند.
روح نواز خاطرنشان کرد : بازیگر احیاء گر کاراکتر خوابیده در متن است و لاجرم دم مسیحیایی ، تجربه ، دانش و سختکوشی در این عرصه پر فراز و نشیب واجب است .
وی متذکر شد: بر هنرجویان فرض است که این موقعیت های طلایی را مغتنم شمرده تا در حضور صحنه ای در جذب قوای بصری و ذهنی تماشاگر و مخاطب خوش بدرخشند.
این هنرمند در خصوص نمایشنامه اژدهاک گفت : غالب آثار بیضایی ملهم از اسطوره و به سبک و سیاق نمادگرایانه و دارای زبانی فاخر و بهترین متون برای یادگیری تئاتر است.
بهزاد دوگهرانی مسئول و مدرس گروه تئاتر تلخک نیز در خصوص این جشنواره گفت : تئاتر شاخه‌ای از هنرهای نمایشی تعریف شده که به بازنمودن داستان‌ها، در برابر مخاطبان یا تماشاگران، می‌پردازد و به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر، گونه‌های دیگری مانند : اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم نیز دارد .
این کارگردان شناخته شده تئاتر گیلان اظهار کرد : تک خوانی های مرسوم این جشنواره، نوعی نمایش نامه خوانی، بر اساس لحن و احساس راوی و مساله اصلی درست خواندن هر عبارت است.
وی افزود: هنرجویان در حال ایجاد نوعی قالب از نمایشنامه خوانی هستند، که در زبان فارسی و شرایط این روزهای کشور عزیزمان، یک نوع هوای تازه محسوب می شود.
دوگهرانی تصریح کرد : یکی از ویژگی های این جشنواره، نمود سازمان یافته نیروهای جوان و تربیت عملی مبانی تاتر، در کنار اجراهایی، بر ستون های دانش تئوری بود.
وی افزود: این متن ، بازخوانی اسطوره ضحاک است که استاد بیضائی ، به زیبایی ، نسخه خود را از آن ارائه داده است ، در اسطوره ضحاک ، او پادشاهی خونخوار و مستبد است که از اثر بوسه های شیطان ، دو مار بر شانه هایش روییده است ! اما در متن استاد بیضائی، اژدهاک ( ضحاک) فردی است ، که به دلیل استبداد پادشاه ‘یاما’ ، به چنان عصیان و خشمی می رسد که دو مار از شانه هایش بیرون می زند !
دوگهرانی خاطرنشان کرد: نمایشنامه اژدهاک بی شک، متنی بسیار پیچیده ، با بارش افکار زیبای نویسنده، برای خوانش و یک چالش تمام عیار را برای جوانان شرکت کننده، در این جشنواره بوجود آورد.
وی افزود: این نمایشنامه خوانی مانند یک مسابقه ‘ماراتن’ طاقت فرسا اما صمیمی بود که هر شرکت کننده، همین که در آن شرکت کرده ، خودش یک پله، رو به بالا و اگر به خط پایان برسد، که چند پله بالاتر نشسته است و برنده یا بازنده بودن، در چنین ماراتن با اهمیتی، چون سایه ای با نور حضور و دل های سرشار از مهر مخاطبان محو می شود.
داوری جشنواره را بهرام سربازی ، رامین راقب ،رضا نعیمی ، بهزاد دوگوهرانی، مریم نژاد، بهاره خوش پسند به عهده داشتند.
دکتر رضا میرمعنوی پیشکسوت تئآتر گیلان ، محمد رضا حسین زاده مسئول گروه تآتر فرهنگ بندر انزلی و فرهاد رحمان زاده رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی از جشنواره دیدن کردند.
گروه تئاتر تلخک از مهرماه ۸۴ شروع به فعالیت کرد و تاکنون بیش از ۸۰ برنامه شامل ۴۶ نمایش نامه خوانی ، ۱۵ فیلم – تئآتر، نقد و بررسی ، گفت و شنود، کلاس های بازیگری، دو کارگاه و دو جشنواره نمایشنامه خوانی تک برگزار کرده است.
منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *