اولین کتابخانه سیار شمال کشور با حضور معاون توسعه کتابخانه های عمومی و کتابخوانی نهاد کتابخانه های کشور، در منطقه آزاد انزلی افتتاح و به بهره برداری رسید.
اولین کتابخانه سیار شمال کشور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و همچنین یک باب کتابخانه در منطقه آزاد با نام ولایت درمساحت ۱۵۰متر و با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال و با ظرفیت کتابخوانی برای ۱۶نفر بصورت مجزا برای آقایان و خانم ها، امروز (پنجشنبه) با حضور معاون توسعه کتابخانه های کشور، مدیرکل کتابخانه های گیلان و مدیرعامل منطقه ازاد انزلی افتتاح و به بهره برداری رسید .
معاون توسعه کتابخانه های عمومی و کتابخوانی نهاد کتابخانه های کشور درجریان برگزاری این مراسم گفت: در حال حاضر برای هر ۱۰۰ نفر، هشت متر فضای کتابخانه ای وجود دارد که این آمار در استان های مختلف متفاوت است.
محمد الهیاری با اشاره به وجود سه هزار و ۲۰۰کتابخانه عمومی و فعالیت هفت هزار و ۵۰۰ کتابدار در کشور اظهار کرد :نهاد کتابخانه های کشور آماده ارائه هرگونه مساعدت و فراهم سازی شرایط و امکانات برای افزایش تعداد کتابخانه ها و همچنین سرانه کتابخوانی در کشور است.
وی افتتاح کتابخانه سیار در منطقه ازاد انزلی را بعنوان الگویی برای سایر مناطق ازاد درکشور دانست و خاطرنشان کرد: در منطقه آزاد انزلی پیوست فرهنگ و تجارت بعنوان یکی از حلقه های مهم سند مهندسی فرهنگی کشور اتصال یافت .
الهیاری با تاکید براینکه افتتاح این کتابخانه تاثیر بسزایی در افزایش سرانه کتابخوانان دارد ، افزود: به زودی بزرگترین کتابخانه شمال کشور در شهر رشت به بهره برداری می رسد.
وی به گشایش دومین کتابخانه تخصصی ویژه کودکان کشور در رشت نیز اشاره و اظهار کرد: کتابخانه باران ، الگوی بسیار خوبی برای کتابخوانی کودکان در کنار والدین است.
*توسعه فرهنگی، لازمه توسعه اقتصادی
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب و مطالعه آن در قرآن و احادیث مختلف اظهار کرد: با توجه به وجود سلیقه های مختلف در امر کتابخوانی می بایست در راستای تامین نیاز برای نشر فرهنگ کتابخوانی فعالیت شود.
رضا مسرور با بیان اینکه توسعه فرهنگی در جوامع از مسیر کتاب می گذرد، خاطرنشان کرد: لازمه ایجاد تحول در بخش اقتصادی ، توجه به بخش فرهنگی است.
وی خاطرنشان کرد : باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی، منطقه آزاد نیز توجه ویژه ای به این امر خطیر دارد.

*تلاش برای افزایش کتابخانه های سیار
مدیرکل کتابخانه های گیلان نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه نام منطقه آزاد در نگاه اول فعالیت اقتصادی را در ذهن تداعی می کند، گفت: سازمان منطقه ازاد انزلی با ارائه کارهای فرهنگی در این منطقه، توانایی خود را در پرداختن به موارد فرهنگی در کنار فعالیت های تجاری به اثبات رسانده است.
امیر محمدپور با بیان اینکه کتابخانه سیار در هیچ نقطه از استان های شمالی کشور به ثبت نرسیده، از افزایش اینگونه کتابخانه ها خبر داد.
وی یادآور شد:کتابخانه امام علی(ع) در روستای لیجارکی به دلیل افزایش سطح کیفی ، از درجه روستایی به درجه هفت ارتقاء یافته است.
گیلان دارای یکصد باب کتابخانه عمومی با بیش از ۳۰هزار متر مربع فضای مطالعاتی، ۹۰۰هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف و حدود ۳۵هزار نفر عضو فعال است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *