بندرانزلی از دیرباز دروازه ی تمدن و اقتصاد آسیا و اروپا بوده است 

چندی پیش سایت صدا و سیمای مرکز گیلان اقدام به انتشار مطلبی با عنوان کاروانسراهای سعادت و ملک رشت ( که قدمتشان به دوره ی قاجاریه می رسد) نمود که در آن با استناد به وجود این دو کاروانسرا ، رشت را به عنوان دروازه ی اروپا معرفی کرده است . انتشار این موضوع واکنش های منفی بسیاری را در بین مردم و مسئولان شهرستان بندرانزلی به دنبال داشته است . شورای اسلامی شهر بندرانزلی نیز به اقدام صدا و سیمای استان گیلان در جعل عنوان تاریخی دروازه ی اروپا که از دیرباز با استناد به شواهد تاریخی موجود متعلق به بندرانزلی بوده ، اعتراض کرد.

baran

رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی در این رابطه گفت :

بندرانزلی از دیرباز و در طی قرون متمادی راه مهم ارتباط اقتصادی با تمدن آسیا و اروپا  به شمار می رفته و از نام آن بارها در تاریخ یاد شده است. به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بندرانزلی ، محمدرضا بدیعی فر تصریح کرد : بندرانزلی ، بزرگترین و اولین بندر شمالی ایران درحاشیه ی دریای خزر ، به واسطه ی همین پیشینه ی تاریخی در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده است و به لحاظ وجود گمرگ و ارتباط تجاری از زمان های دور نزد تجار ایرانی و خارجی به دروازه ی اروپا شهرت یافته بود.

وی افزود : طبق اسناد و مدارک موجود ، موقعیت استراتژیک بندرانزلی موجب شد از بسیاری جهات این شهر در رسیدن به تمدن جدید و آشنایی با دستاوردهای غربی در بین شهرهای ایران پیشگام بوده و در موارد و زمینه های مختلف  جزء اولین ها در کشور باشد . وی تاکید کرد : همچنین این شهرستان به لحاظ برخورداری از موقعیت جغرافیایی ممتاز و انجام مراودات فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی با کشورهای دیگر ضمن برخورداری از سابقه ای درخشان ، سرمنشاء تحولات مهمی در منطقه بوده و مردم آن نیز از لحاظ رشد فکری در سطح بالایی قرار دارند . رییس شورای اسلامی شهر بندرانزلی سپس خاطرنشان است : حال چگونه است که سایت صدا و سیمای استان گیلان بی اعتنا به این همه شواهد تاریخی و اسناد و مدارک موجود در اثبات تعلق عنوان دروازه ی اروپا به بندرانزلی ، تنها با تکیه به وجود کاروانسراهای از دوران قاجاریه ، اقدام به جعل این لقب برای شهر رشت می کند ؟ وی یادآور شد : چنانچه وجود کاروانسرا دلیل محکمی بر این ادعاست ، خوشبختانه بندرانزلی نیز از وجود کاروانسراهای قدیمی بسیاری( کربلائی مومن داداشی ، معین ، کوچک ، فیلسوف ، تالش خانه ، چاپارخانه : به نقل از کتاب تاریخ انزلی ، عزیز طویلی )  بهره مند بوده است .

وی با انتقاد شدید در خصوص این موضوع ، تحریف واقعیات تاریخی و انتشار اطلاعات کذب از سوی رسانه ی ملی را به هیچ عنوان قابل قبول ندانست و خواستار بررسی ، ارزیابی  و نظارت دقیق اخبار و مطالب توسط مسئولین ذیربط در رسانه ملی  شد . وی ابراز امیدواری کرد از این پس محققان و گردآورندگان اینگونه مطالب با گسترش و تعمیق اطلاعات خود در زمینه های مربوطه ، صحت مطالب ارائه شده را سرلوحه ی کار خود قرار دهند . بدیعی فر همچنین خواستار نظارت و دقت بیشتر بر انعکاس و انتشار اخبار و مطالب مختلف توسط مراجع ذیصلاح شد . وی در ادامه با اشاره به اینکه چندی است اقداماتی در اشکال مختلف جعل عناوین تاریخی بندرانزلی در حال انجام است ، اظهار داشت : امید است با جلوگیری از اینگونه اقدامات هم از بروز ناخرسندی در بین مردم با فرهنگ انزلی جلوگیری شده و هم مانع از گسستن همدلی و وفاق موجود در استان گیلان باشیم . وی تاکید کرد : خوشبختانه تمامی شهرستانهای این استان از داشته ها و ظرفیت های بسیاری در زمینه های مختلف برخوردار است که می توان با توجه و گسترش آنها به جای اقدامات تخریب گونه ، موجبات رشد ، ترقی و پیشرفت هرچه بیشتر استان و در نتیجه رفاه و ارتقای سطح زندگی عموم مردم این استان فرهنگی را فراهم آورد .

گفتنی است بندرانزلی از اوایل صفویه مورد توجه انگلیسی ها قرار گرفت تا بعنوان سرپلی برای عبور ابریشم گیلان ( که مرکز آن در رشت بوده ) به روسیه باشد . همین امر باعث شد که روس ها و حکومت مرکزی ایران نیز به موقعیت بندرانزلی پی برند . این شهرستان به علت موقعیت خاص جغرافیائی ، بهترین پناهگاه و لنگرگاه برای کشتیهای تجاری و نزدیکترین وامن ترین راه بین ایران و اروپا (کریدور شمال به جنوب ) ، ازطریق روسیه در مسیر تجارت و محلی برای تخلیه و بارگیری کالای تجارتی و عبور مسافران گردید . چنانکه در زمان نادرشاه ، انزلی پایگاهی جهت بارگیری برنج و سایر مایحتاج قشون نادری که درقفقاز می جنگیدند ، بوده است .

در عهد قاجاریه  ، تردد کشتیهای بادبانی  و بخاری به منظور حمل و نقل کالا خصوصاً حمل نفت که سابقه ای ۲۰۰ ساله دارد به اوج خود رسید .چندین هزار کارگر حمل و نقل ، کرجی بانان ، قایق رانان و صیادان در انزلی ساکن و مشغول کار بودند و این جنب و جوش همه جانبه چرخهای اقتصادی انزلی را به سرعت می چرخاند و در گسترش آبادانی و اماکن تجارتی و مسکونی تاثیر همه جانبه ای داشت . بندرانزلی که از اوایل سلطنت فتحعلی شاه قاجار به تدریج رو به توسعه ی تجارتی گذارد ، از زمان ناصرالدین شاه با توجه به امتیازات فراوانی که به روس ها و انگلیس ها داده شد و رقابت شدید و پنهانی روس با انگلیس در امر تجارت ، این بندر به اوج رونق تجارتی خود دست یافت. انزلی به عنوان یکی از مهمترین بنادر سواحل جنوبی دریای خزر ، پس از تحویل تأسیسات بندری  به وسیله ی شورویها  در سال ۱۳۰۶ خورشیدی  ، توسط دولت ایران  تجهیز شد  وامروزه یکی از بنادر مجهز و مهم ایران محسوب شده و از طریق آبراه های شوروی سابق به اروپا ارتباط کشتیرانی دارد .

طبق اسناد و مدارک موجود بندرانزلی از بسیاری جهات در رسیدن به تمدن جدید ، در بین شهرهای ایران پیشگام بوده است که عمده آن عبارتند از : اداره گمرک از حدود ۳۰۰ سال پیش ، اداره بندر از حدود ۲۰۰ سال پیش ، شهرداری (بلدیه ) بعنوان اولین بلدیه در ایران (۱۲۷۶ش) ، آموزش و پرورش قبل از (سال ۱۲۷۱ش) ، روشنایی برق (قبل از سال ۱۲۷۹ش) بعنوان اولین شهر ایران که دارای روشنایی گردید . (تاریخ انزلی ، جلد ۲ ، عزیز طویلی)

رئیس شورای شهر انزلی

رئیس شورای شهر انزلی

و سخن را با این مطلب به پایان می برم :

موقعیت ممتاز بندرانزلی ، در تمام طول حکومت قاجاریه ، این زمینه را فراهم ساخته بود که نخستین دریچه آشنایی با تمدن غرب از این بندر کوچک بر جامعه ایران گشوده شود … نخستین جراید ، مجلات و کتابها و افکار نو از این راه به ایران می رسید . پس هیچ استبعادی ندارد ، اگر بندرانزلی را در روزگار اخیر ما پنجره ای بدانیم که از ایران به دنیای روشنفکری خارج گشوده می شد .(جاودانه سیداشرف الدین گیلانی ، به کوشش حسین نمینی ، تهران ، کتاب فرزان ،۱۳۶۳،ص۴۶)

محمدرضا بدیعی فر

رئیس شورای اسلامی شهر بندرانزلی

انزلی کلاب : چندی پیش در سایت انزلی کلاب مطلبی تحت عنوان جعل تاریخ توسط صدا و سیمای مرکز گیلان انتشار یافت که برای مشاهده آن میتوانید اینجا کلیک کنید . ضمنا تیم انزلی کلاب و فعالان سایبری شهرستان انزلی طی چند هفته اخیر این جعل های تاریخی را ریشه یابی کرده است که به زودی طی مقاله ای به افشای پشت پرده آن خواهیم پرداخت که به سفارش چه کسانی برای جعل القاب تاریخ شهر و مردم قهرمان انزلی هدف گرفته شده است و کار به جایی رسیده است که شهری که از شهرستان شدن آن هنوز یک دهه نمیگذرد ادعای مالکیت تالاب انزلی را داشته و با سوء استفاده از رسانه ملی پروسه سند زدن تاراج تاریخ شهرمان را با جدیت پیگیری میکنند.

انزلی کلاب تریبون همه اهالی بندر انزلی

درج مقالات سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۶ دی ۱۳۹۱

به عنوان یکی از فعالین پیشرو در رسانه های کشور ، صمیمانه از موضع گیری رئیس شورای شهر انزلی تشکر میکنم.

پاسخ

mory-best

۶ دی ۱۳۹۱

خیلی خوب بود . زنده باد آقای بدیعی فر . باید شورای شهر و نماینده و فرمانداری این مهم رو جدی بگیرن . باید روند “اشغالگری فرهنگی و تاریخی” این بدخواهان و دشمنان انزلی یک جایی قطع بشه .
خیلی خوبه که بزودی مدارکی که سر منشا این تاریخ خوری رو نشون میده بر ملا بشه و همه بدونن که چه کسانی چه نقشه های شومی برای شهرمون کشیدن .
“انزلی زنش زن قهرمان است . مردش مرد قهرمان است . پس من می گویم انزلی قهرمان است ” مقام معظم رهبری

پاسخ

۶ دی ۱۳۹۱

دست گل بچه های ادمین انزلی کلاب درد نکنه که همیشه صدای مردم انزلی هستن . اگر ممکنه از سایر سوءاستفاده ها و جعل های تاریخی صداوسیما در زیر سوال بردن نام مرداب انزلی و مالکیت جفرود و زیباکنار هم حقوق ما رو پیگیر باشن

پاسخ

carisma

۶ دی ۱۳۹۱

امیدوارم یخ دوستان مسئول ما ، در نزدیکی انتخابات باز نشده باشد و در تمام مدت فعالیتشان به عنوان مسئول حافظ منافع شهرستان باشند

پاسخ

۶ دی ۱۳۹۱

اقدامات انزلی کلاب جای تقدیر و تشکر دارد

با فعالیت های وب سایت هایی نظیر انزلی کلاب فعالیت ها و اقدامات مدیران و مسعولین شهری و استانی زیر زربین قرار گرفته

و باعث پیشرفت شهر و استان خواهد شد

با تشکر فراوان از زحمات شما

پاسخ

a.n.z

۶ دی ۱۳۹۱

بسیار متشکریم از ایشون
به نظرم شورای شهر باید اقدام قانونی انجام بده و با در اختیار گرفتن یک وکیل کار ازموده به این تحریفان پاسخ بده
تا دیگه کسی جرات چنین کاری نداشته باشه

پاسخ

رحیم رحمانی نژاد

۶ دی ۱۳۹۱

از شورای محترم شهرستان بندر انزلی و ریاست آن شورا جز این انتظار نیست . درود و سپاس .

پاسخ

۶ دی ۱۳۹۱

امیدوارم این شروعی باشه برای ساکت کردن جاعلان تاریخ شهرستان زیبای ما

پاسخ

ایران-ملوان

۶ دی ۱۳۹۱

قابل توجه کلیه ی هم میهنان گرامی،جاعلان محترم، هم مینان مرداب ساز غیر انزلیچی گرامی!

نام تالاب انزلی بسیار قدیمی تر از نام شهرستانهای اطراف آن بوده و حتی نام شهر خودمان انزلی چه بسا پیش از پیدایش، هم از آن برگرفته شده است.

نقشه های معتبر قدیمی بیانگر همین واقعیت می باشد. بدیهی است در زمان قدیم حتی به جای واژه ی مرداب، در نقشه ها، خلیج انزلی ، سینسیلن، سینسایلن و یا زینزایلن نوشته می شده و هرگونه بحث دیگر، غیر مستند و غیر علمی و بی پایه و اساس به نظر می رسد. اندکی اندیشه بیشتر و جستجو در همین اینترنت، کاربران را به نقشه های معتبر کتابخانه هایی معتبر جهان، همچون کتابخانه ی ملی فرانسه و غیره رهنمون می سازد که مطالب و نقشه های مذکور را نمایش می دهند.

پاسخ

مهندس

hh

۶ دی ۱۳۹۱

قضیه زیباکنار چرا اصلن پیگیری نمیشه؟یکی جواب بده

پاسخ

ن...

۶ دی ۱۳۹۱

با عرض شرمندگی…
در پاراگراف آخر کلمه ی استعباد باید اصلاح شود،در متن مذکور لغت صحیح استبعاد می باشد.

پاسخ

ن...

۶ دی ۱۳۹۱

با سلام،
بعد از خواندن این مطلب سوالی در ذهنم ایجاد شد…
به نظر شما از نشانه های تمدن این است که بخاطر رفتار بد مردم ،مسئولین شهرستان برای مدیریت بحران قبل از برگذاری هر مسابقه ی فوتبالی مجبور شوند شورای تامین تشکیل دهند؟به نظر شما دادن فحش های ناموسی به بازیکنان تیم مقابل از نشانه های تمدنه؟
قمه کشی و چاقو کشی از نشانه های تمدنه؟و…
به جای پرداختن به این قیل و قالها برویم کمی تجدید نظر در اخلاق و رفتارمان بکنیم…

پاسخ

محمود

۶ دی ۱۳۹۱

جای ان است که خون موج زند دردل لعل
زین تقابن که خذف میشکندبازارش

پاسخ