mozen-300x150

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب سخنگوی مجمع نمایندگان اردبیل با بیان اینکه مسئولان استان گیلان باید به دنبال حل مشکلات راههای ارتباطی این استان باشند، گفت: نماینده آستارا به جای تحریک مسائل قومیتی به فکر احیای محیط زیست گردنه حیران باشد.

mozen در پی مصاحبه صفر نعیمی رز مردم نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی درباره بازپس گیری «جاده حیران – اردبیل» از استان اردبیل، کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل برای آشکار نمودن حقیقت و تنویر افکار عمومی جوابیه‌ای را صادر کرده است که در ادامه می آید.

تخریب گسترده و اسفناک محیط زیست گردنه‌ی حیران در سالهای گذشته باعث نگرانی طبیعت دوستان واهالی آستارا و نمین و اردبیل شده است. بی تردید اگر نظارت بر منابع طبیعی محدوده گردنه‌ی حیران در اختیار اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل بود دیگر شاهد فجایع زیست محیطی در این سرزمین نبودیم.

مدیریت ضعیف گیلان بر این منطقه در سالهای جدایی آستارا از اردبیل دلیلی است مبرهن برای عاشقان طبیعت و مردم بومی این منطقه، بنده به عنوان عضو هیات رئیسه کمیسیون محیط زیست مجلس تاکید می کنم که بیشترین دلسوزی ها و مکاتبات در خصوص نجات گردنه‌ی سحرانگیز حیران را همین مسئولان و مردم نمین و اردبیل در چند سال اخیر داشته اند.

راه گردنه حیران از دیرباز به دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی حادثه خیر بوده است و این جاده با همت اهالی نمین و ویلکیج و جمعی از مردم اردبیل در اواسط دهه ۴۰ خورشیدی ترمیم و بهسازی شده است. که اسناد و مدارک آن در حافظه مردم و تاریخ ثبت و ضبط شده است، در این مجال نامه‌هایی که مسئولان وقت و ریش سفیدان محلی برای پیگیری ترمیم و بهسازی جاده حیران به وزارت راه و همچنین اداره راه استان آذربایجان شرقی در دهه ۴۰ خورشیدی ارائه داده‌اند را می‌توان اشاره کرد.

حال برای ما و مردم سوال است که چگونه اردبیل فقط ۲۰ سال است که بر جاده ارتباطی حیران نظارت می‌کند و این مسئله جفای بزرگ و نابخشودنی است در حق کسانی که عمر و جان خود را برای راه‌اندازی، ترمیم و بهسازی و مراقبت از آن صرف کرده‌اند، آیا این درست است که ما تاریخ را منکر شویم و یا از زحمات و از خود گذشتگی‌های پدران خود برای احداث این مسیر با کمترین امکانات در آن زمان غافل شویم!

مردم خود می‌بینند و نظاره گر و شاهد وقایع منطقه هستند که مسیر آستارا – اردبیل از حد فاصل شهر آستارا تا پل آقچای، جاده وضعیت غیراستانداردی داشته و این چند کیلومتر فاقد خط کشی و چراغ می‌باشد. ولی به محض ورود به حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی اردبیل، شاهد عریض شدن جاده، خط کشی مناسب، چراغ، تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی هستیم و در فصول سرد سال و شرایط بد آب و هوایی این جاده همیشه باز بوده و خودروها بدون هیچ مشکلی در حال تردد می‌باشند.

این موضوع از این حیث مهم است که راهداران فداکار و خدوم اردبیلی در روزهای سخت همواره در جهت رفاه حال مردم منطقه و مهمانان کوشیده‌اند و برخلاف ادعای واهی نماینده آستارا، خدمات راهداران اردبیلی باعث جذب گردشگر و تقویت این صنعت در منطقه نیز شده است.

چگونه است که در کوچکترین بارش برف (که در آرشیو اخبار خبرگزاری‌ها در سالهای گذشته نیز موجود می‌باشد) حتی راههای درون شهری رشت بعنوان مرکز استان گیلان مختل و بسته می‌شوند و اردبیل برای کمک رسانی و باز نمودن راهها به آنجا نیرو اعزام می‌کند و در عجبم که چه شده نماینده آستارا در برنامه‌های خود برف روبی جاده گردنه حیران را اولویت قرار داده است.

به عنوان سخنگوی مجمع نمایندگان مردم اردبیل در خانه ملت به مسئولان گیلانی اکیداً توصیه می‌کنم به جای طرح غیرکارشناسانه این مسائل به دنبال حل مشکلات راههای ارتباطی خود من جمله دو بانده کردن راه ارتباطی تالش به ‌آستارا و از آستارا تا پل آق چای باشند تا مردم این منطقه از رنج و مشقت و حوادث و تصادفات جاده‌ای رها یابند و در نهایت باعث جلوگیری از خسران و خدمتی به خلق خدا گردد .

البته چند روز پیش از وزیر راه وشهرسازی دستور تخصیص صد در صد اعتبار مورد نیاز اجرای راه نمین – آستارا را اخذ کرده‌ایم و به زودی به مرحله اجرا درخواهد ‌آمد، چرا که مدتهاست که اعضای مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی پیگیر تامین بودجه برای دو بانده کردن مسیر گردنه‌ی حیران از پل آق چای تا تونل بود.

و در آ‌خر به آقای صفر نعیمی رز، نماینده آستارا که خود ایشان آذری هستند، و در روستای رز از توابع شهرستان نمین استان اردبیل متولد گشته‌اند نیز توصیه می‌کنیم به جای تحریک مسائل قومیتی و ارضی برای جلب نظر گیلانی ها، به فکر احیای محیط زیست گردنه‌ی حیران باشند و جلوی تخریب طبیعت حیران که به بهانه های ویلاسازی و گردشگری در سالهای اخیر مورد بی توجهی و غفلت گیلانی ها واقع شده است را گرفته و از تاراج درختان جنگلهای منطقه جلوگیری به عمل آورند.

منبع: خانه ملت

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

حقوقدان

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

بیراه هم حرف نزده. من خودم تو ااین جاده زیاد میرم حرفاش درسته. خب اینجا گیلان استان فراموش شده البته با مسئولینی که دلسوز نیستن.

پاسخ

majid.s

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

این قضیه رو راست میپه.از ۳ هشتپر تا اسالم جاده افتضاحهولی وقتی وارد استان اردبیل میشی از اسالم تا خلخال جاده عالیه.اینو من به عینه دیدم که میگم.یه کم خوبه در رقابت با همسایه هامونآبرو داری کنیم

پاسخ

نعیم

نعیم

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

متأسفانه یه پدیده ای که این سالها بشدت استان گیلان در حال ضربه خوردن از ان است این است که مسئولین بومی هر منطقه به جای استفاده وبلفعل کردن استعدادهای بومی منطقه خود به فکر گرفتن منابع دیگر شهرها با لابی گری سیاسی هستند نمونه این رفتارها همین قضیه گردنه حیران و سعی در گرفتن امکانات منطقه ازاد انزلی در حالی که منطقه ازاد جز استعدادهای جغرافیای انزلی می باشد است ویا قضیه صومعه سرا وتالاب انزلی ویا گرفتن روستاهای ساحلی انزلی توسط رشت ویا اشتغال افراد غیر بومی در انزلی در حالی که خود انزلی بشدت از مسئله بیکاری رنج می برد. به خدا شهرهایی مانند استارا، لاهیجان، استانه،رشت وصومعه سرا انقدر استعداد وقابلیت پیشرفت دارند که اصلا نیازی به گرفتن امکانات شهرهای دیگر ندارند وچه بسیار شهرها واستانهایی که ارزو دارند گوشه ای از این استعدادها را داشته باشند اگر مسئولین این شهر ها از استعدادهای خودشان استفاده کنند وتواناییهای خودشان را بلفعل کنند بسیار بهتر وبیشتر پیشرفت می کنند این مشکلات وکدورتها پیش نمی اید واختلافات قومی وقبیله ای ایجاد نمی گردد واتحاد به وجود امده باعث پیشرفت کل استان میگردد وبسیاری از مشکلات فرهنگی استان برطرف می گردد

پاسخ

guilak

گیلک

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

خیلی هم بیراه نگفته این بنده خدا.فقط بهتره حرفهایی نزنند که باعث دعواهای به قول معروف ” حیدر نعمتی” و قومی و قبیله ای شود.یا اگر کسی نداند فکر کند که اردبیل همان پاریس است و گردنه حیران هم “نوفل لوشاتو”..عاقلانه است وارد جزئیات نشویم.نمیخواهم از عملکرد ضعیف بعضی از مسئولان گیلانی چشم بسته دفاع کنم ولی باید عزیزان مسئول ما بدانند که به آنها تعصب داریم و صمیمانه آرزو داریم که همواره سربلند باشند..اما در تایید حرفهای این دوستمان باید از مسئولان گیلانی پرسیده شود چرا در بخش گیلانی گردنه حیران اقدامی مشابه اردبیلیها برای جلب گردشگر و حفاظت از محیط زیست صورت نگرفته است؟.چرا اجازه ساخت و ساز بی رویه جهت ویلاسازی و غیره صادر شده است؟

پاسخ

Shahin

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

واقعا مباحث خوبی مطرح شد. قضیه استانداره که تو برف اول رفت رامسر و تن کابن خبر از انزلی و ابکنار نداشت.

پاسخ

majid.s

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

این آقا اگه سواد داشت و از رو تعصب حرف نمیزد انقد آستارا روبه آذری ها نمیچسبوند.آستارا یه شهر تالشه و تالش ها حتی تو کشور آذربایجان بزرگترین اقلیت هستن که حقوقشون داره ضایع میشه و تو خفقان مطلق هستن.چند سال پیش یه هییت بررسی ازسوی وزارت کشور طرح جداشدن آستارا از گیلان و الحاق خلخال به گیلان رو بررسی کرد و به این نتیجه رسید اقلیم جغرافیایی نژادی وفرهنگی استارا پیرو گیلان و خصوصاً منطقه تالشه و این طرح ملغی شد ولی این پان ترک هایی که عین خوره دارن به آستارا،هشتپر و انزلی مهاجرت میکنن چشمشون رو به واقعیت بستن.دم ترک های انزلی گرم که به خاک انزلی تعصب دارن و و از ما آبای ترن.جالبه اینا که انقدر بحث های نژادی رو مطرح میکنن اصن ترک نیستن بلکه آذری زبان اصل آریایین.ترک های واقعی مغول ها،افغان ها،ازبک هاو ترکمن ها هستن.امیدوارم استاندار گیلان جواب زبون درازی استاندار اقلیم کرتب خیز اردبیل رو بده

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۴:

ما تو انزلی ترک های چند صد ساله داریم و به قول شما خیلی هاشون از ما آبای تر هستن. البته کلا انزلی هیچ وقت جایگاه نژاد پرستی نداشته و همه اقوام اینجا در کنار هم در صلح و صفا زندگی کردن. توی این شهر کلیسا و مساجد کنار هم بر پا شدن و این نشان دهنده ی فرهنگ بالای اهالی انزلی است. اینم یه شعر ترکی تقدیم به همه انزلی چی های آذری زبان و همشهری هامون:
آنا یوردوم وطنیم انزلی دیر

توپراغی جان و تنیم انزلی دیر

یارادان منده گوزل الهامی

شیرین اولسا سخنیم انزلی دیر

بولودی صبح شهی یاشیل دنیزی

اونا اخشار چمنیم انزلی دیر

دئمرم گول اونا عمری آز اولار

بلکه لعل یمنیم انزلی دیر

قیشینا گرچه حیاتیم چکیلیب

گئنه ده یاسمنیم انزلی دیر

دئمه ییز آیری ولایتدی منه

تورکم اما وطنیم انزلی دیر

وئرمرم تورپاغینی یوز ارمه

گرچه بیت الحزنیم انزلی دیر

یوسفم گوزلییر اولمکده منی

تا بیلیسن کفنیم انزلی دیر

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۹:

اما در خصوص نژاد و از این بحث ها تو هیچ جامعه ی پیشرفته مدنی چنین مباحثی مطرح نیست، در واقع وقتی فردی مثل استیو جایز به عنوان فرزندی در رحم مادر قرضی به دنیا میاد و تا امروز دنیای پیرامون ما رو تحت تاثیر اقداماتش انجام میده، نژاد و قومیت و … چه مفهومی داره، مطمئنا چیزی که از همه چی مهمتره و عیار انسانها رو مشخص میکنه انسانیت اونهاست وگرنه به راستی سیاه و سفید و آفریقایی و گیلک و ترک و افغانی و فارس و … و … چه فرقی میکنه و انسان نباشیم. اگر شهری در همه زمینه ها پیشرو باشه شهروندانش در اقلیم و فرهنگ اون شهر ادغام میشن و با اون شرایط خو میگیرن.

نیما از رشت

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

این آقای پیر موذن زمان بچگی خودش و خانوادش توی گیلان بنایی و ارماتر بندی میکرده الان شده مالک گردنه حیران و شهر آستارا بهتره ایشون یه فکری برای بیکاری مردم اردبیل بکنه که سالی ۱۱ ماه میان گیلان بنایی

پاسخ

هیراد گیلک

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

دوستان خوب گیلک من! هممون میدونیم که انزلی شهر گیلکه و بحث روی گیلک بودن شهر انزلی مثل بحث سر تاریکی شب و روشنایی روزه! این که به دلیل مهمان نوازی مردمان شریف گیلک انزلی از سالیان دور اقوام مهاجر از روس و ارمنی و ترک گرفته تا کرد و لهستانی باعث نشه هویت اصلی شهر گیلک انزلی فراموش بشه و به قول بعضی از دوستامون این شهر گیلک بین المللی خطاب بگیره.

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ دی ۱۷ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۰۵:

:yes: :yes: :yes:

majid پاسخ در تاريخ دی ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۸:

شما نگران کلان تشت خودت باش که ۱۰& جمعیتش هم رشتی نیستن و همه مهاجرای شهر ها دهات ها و استان های اطرافن.انزلیچی به انزلیچی بودنش تعصب داره .نه به ترک و تالش و گیلک بودنش.وقتی یکی خودش رو آبای میدونه .مهم نیست از کجاست.فقط مهم اینه که انزلیچیه.
انزلی هم جایی جدا از گیلان زمین نیست.
حرفای فاشیستی شما تو همون سایت هوادارن دامش درفک خریدار داره.نه اینجا

اهل آستانه پاسخ در تاريخ تیر ۲۰ام, ۱۳۹۴ ۰۹:۴۹:

ددهمه

پاسخ به توهمات اردبیلی ها ( زنده باد رشت و انزلی با فرهنگ )

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

بنده چندین سال است که اخبار گیلان و اردبیل رو دنبال می کنم
یک نکته جالب که در اینجا وجود داره اینه که از زمان تاسیس استان اردبیل تا حالا ، مسئولینش هیچ کاری ندارند جز بحث الحاق آستارا به اردبیل
جدیدا” هم در یک اقدام مسخره در روزنامه ها و رسانه هاشون مدعی مالکیت شهر تالش شدند !!!!!!!!!!!!!!!!
یکی به این اردبیلی ها بگه گارداش !!! اون قدر که شما به فکر الحاق و جدایی و این قبیل حرفها هستید اگه به فکر مشکلات عدیده استان خودتون بودید خداییش وضعتون الان از شیراز و اصفهان و مشهد بهتر بود
معلومه که مسئولین اردبیلی هیچ کاری ندارند جز ادعاهای مسخره در جهت تصاحب آستارا و تالش ….. ولشون کنی فردا میان مدعی رشت و انزلی هم میشن
یکی بره آمار بیکاران و مهاجرین اردبیلی و خلخالی رو که توی شهرهای گیلان و حتی مازندران دنبال کار هستند در بیاره… به نظر من به مسئولین گیلانی به جهت پناه دادن و ایجاد اشتغال برای اینهمه ترک اردبیل و خلخال باید مدال افتخار داده بشه
آیا همین تعداد مهاجر گیلانی در شهرهای اردبیل هم هست ؟؟ یک صدم این تعداد هم نمی شوند
تمام نانوایی ها و میوه فروشی ها و قصابی ها و بنایی ها و قنادی ها توی گیلان شده ترک های اردبیل و خلخال
اگه مسئولین اردبیلی راست میگن برن برای جوانهاشون کار درست کنند و اینهمه بحث مسخره و نخ نماشده الحاق آستارا و جدیدا” تالش !!!!!! رو مطرح نکنند
هیچ آبی براشون گرم نمی شه
اون دوستی که فرموده نگران کلان تشت خودت باش !! آیا فکر نکرده که این اردبیلی ها و خلخالی ها هستند که تمام شهرهای رشت و انزلی و صومعه سرا و فومن و …….. رو اشغال کردند
وضعیت انزلی و سایر شهرها الان بخاطر حضور صدها هزار ترک مهاجر بسیار اسفبار شده
متاسفانه انزلی چی ها و رشتی ها هم که این وسط کار رو خرابتر کردند و با درگیری ها و دعواهاشون آبروی گیلان و گیلانی رو بردند
یواش یواش دارند بصورت مخفیانه و موذیانه و با یک برنامه ریزی خیلی حساب شده فرهنگ گیلانی و گیلک ها رو از بین می برند و ما مثل کبک سرمون داخل برفه
واقعا” خجالت داره که دو تا شهر گیلک زبان که به هم چسبیده اند مثل سگ و گربه به جان هم افتاده اند و آبروی گیلان در کل کشور رفته
آقایان رشتی !! آقایان انزلی چی !! بنده هم مثل شما گیلک هستم و چندین سال است که در یک استان دیگر مشغول کار و زندگی هستم .
اینجا که من هستم گیلانی معروفه به انسان منطقی و آرام و با فرهنگ
چرا با این کارها و دعواها آبروی استان با فرهنگ گیلان را می برید ؟؟
پیش رشتی میرم میگه انزلی چی بده پیش انزلی چی میرم میگه رشتی بده
خجالت بکشید یک بار هم که شده تمامش کنید اون خواننده ای ( عماد ) که اخیرا” شعر رشت و انزلی رو خوانده خدا بهش خیر بده واقعا” باید خجالت کشید
برادران رشتی و انزلی چی !!! به خودتون بیایید شما از یک نژاد و فرهنگ هستید
بخدا من یک روز در چالوس بودم اگر بدانید چطوری داشتند رشتی ها و انزلی چی ها رو بخاطر دعواها و اختلافشون مسخره می کردند با این که خودم نه رشتی هستم نه انزلی چی آب شدم رفتم توی زمین
برادران عزیز !! فکر کردید چرا اردبیلی ها اینهمه راحت درباره الحاق آستارا و تالش به اردبیل بدون ترس صحبت می کنند ؟؟ معلومه وقتی می بیینند رشت و انزلی اینهمه با هم درگیر هستند از خوشحالی بال درمیارن
برادران رشتی و انزلی چی !!! یک بار هم که شده به گیلانی بودن خودتون برگردید و به همدیگر افتخار کنید
زنده باد سردار جنگل / زنده باد سیروس قایقران
خدایی میرزا یا سیروس اگه الان بودند به شماها چه می گفتند ؟؟
انزلی و رشت باعث افتخار گیلان و ایران هستند
خواهش می کنم تجدید نظر کنید !!!!!!
پشت پرده ها و توطئه ها و آینده را خوب ببینید نگاه استراتژیک داشته باشد و بهانه به دست دشمن ندهید
خواهش می کنم از شما ……………..
اردبیلی ها هم آستارا و تالش رو در خواب ببینند

پاسخ

اهل آستانه پاسخ در تاريخ تیر ۲۰ام, ۱۳۹۴ ۰۹:۴۲:

دقیقا همینطوره که میگی.چند وقتی هست که میبینم
تعدادشون داره زیاد میشه، در حالی که این همه مهاجرت
به استانی که تو آمار بیکاری در کشور اوله، غیرمنطقی
هستش، باید کاری اساسی انجام بدیم.
:yes: :yes:

هومن

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

فقط گیلان زیبا را عشق است و بس
**
کور شوند دشمنان گیلان زیبا و سرسبز
**
زنده باد گیلان عزیز و باصفا با مردمان بامرام
**
فقط گیلان عزیز ……………..

پاسخ

گیلانی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

فقط گیلان زیبا و یکپارچه
جان من گیلان من
مرگ بر آمریکا و انگلیس و اسرائیل

پاسخ

گیلانی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

درد ونگرانی همه ما اینه که بر اثر این مهاجرتها افرادی مثل مجید بوجود بیان که گیلک وفرهنگش و هر آنچه که متعلق به گیلکهاست براش مهم نباشه.

پاسخ

nima

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

حالت میزون نیست مثه اینکه. برو به داد چاله چوله های شهر های استان خودت برس. تو بیای رشت کمک کنی؟ خدا شفا بده انشاالله

پاسخ

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

سلام-نمیدونم چرابیشترازهمه به ترک بودن گیلان چسبیدین؟این افراددر حاشسیه ماندن تالشها از لحاظ مذهبی اومدن گیلان که افرادی یه گویش من دراوردی که اصل ونصب همه رئ دربیاری گیلک نیستن وبس اینها مهاجران فراری چه از داخل ایران وخارج ایران از قفقاز اذربایجان وروسیه وحتی اروبا هستن که درنبود اقوام اصیل خودرابشناسونن در حکومتهای چند قرن اخیر نفوذکردن وبدونه اینکه اصلابه فکر گیلان باشن -حالاازبرداران اذری واردبیل ومخصوصا خاخلخالات ازاذری زبان وکرد اینهافقط کارگران فصلی بودن که درمزارع تالش کارمیکردن وبه قول معروف خونا خواه شدن وفعلا هرچه قدراین افراددر گیلان باشن -ما نسبت به محل تولدشان یه شهرونداصلی قبول نکردیم واصلان حرف اینارو نزنید -دررابطه با همین مردم اردبیل وخلخال خوب اینهاام یه زمانی همه تالش یا همون تات زبان بودن وازلحجه این افراد کاملامشخصه که اسیرسیاست وزورگویهای امیران اسیای دور به این حکومتها نفوذ کردن که نتیجه اردبیل وخلخال این شدواز طرفی اورد تبعیدیها بودکه گیج شدن واز طرف کسانی که درانقلاب که اصلا هویت شمالی ندارندودررشت باسیاست خود جای تالش رو گرفتن که گفتم یه گویش مثلا گیلکی که اصلافارسی است بعدها کارشون شدتبیض علیه تالش ومسخره کردن که نتیجه اش ازدست دادن بیشتر جمعت تالش وتات وگالش ازلحاظ زبانی شد وکسی ام به داد تبععیدیها نرسید که چکار کنن وچه نکنن وکارشون شد به انها مسخره وحاشیه راندن-حالا هرکس یه طبل برداشته میگه من لرم ولکم واذریم وغیره -مگه صاحب اصلی این استان وشمال مردن که دارن از این حرفها میزنن-اگراین چنین بیش بره نتیجه اش میشه اذربایجان واردبیل وزنجان که امروزه همه به هویت اصلی خود بی بردن که چه بلایی به سرشون اومده ونه راه بیش دارن ونه بس-همین دوستمون که درانزلی حال چندساله ساکنش است بهش بگم که حاکم اصلی انزلی ازخانات تالش عنبران بنام انزل خان و غازان خان بودن نه گیلک من دراوردی -دررابطه با حیران یا کل تالش وشمال نابود بشه یا کسی به حیرون تالش نزدیک بشه واینکه حرف نمین زده میشه بااون همه اذارواذیت هنوزم بیشترازنصف این شهرواطرافش تالش زبان موندن ودارن مقاومت میکنن وازنظر خیلی ها هرکس امروزه ترکی که یه واژه تالشی است که بحس جداگانه داره شدترک؟نه عزیزمن-این چوبی است که مردم شمال از مرکز گیلان تاحال خورده شده وتاوانش را مردم بومی تالش وگالش وبومیان دیگه میدن -حال که اردبیل تالش واستارا رودرنقشه خود گذاشته عین همین کاررو مردم تالش با هویت و مادرک چندهزارساله انجام داده که انهم بخاطر مردم بومیش که تالش اعنبران ونمین وشاهرهرود وکرد هستش وبقیه ام میتونن دراین نقشه قراربگیرن واین حرفهابرای اینده است وبس وحالادیگه تالش بزرگ فرق کرده وبا مذهب ودین کاری نداره وتماشد این ساده لوحی ویا اینکه رشت وانزلی بشه چی چی چی دیگه بقیه رو نمیگم -به هرحال امروزه بهترین وقت هستش که مثل مردم کبورچال وانزلی که همدیگر میدیدن همه زبان خود را باهم حرف میزدن تالشی با گیلک یاتالشی بود ویا برعکس وهمیشه این دوشهراصلا دراین باره مشکل نداشته ونداشتن وحتی در مورد خلخال -چراکه امروزه چندتا نوع با بلندشدن بدونه اینکه ازهویت بدرومادری خود باخبرباشن که در سفره چندمتری مالکین وخانات مینشستن وغذاشونو وبرنج ومیوه غیره رو میبردن که ازخونگرمی ومهمان نوازی تالشان بود که درباره ای زبانشان ازدست میرفت -والی امروزه همین بچه های مالکین وخانات به چندین طایفه چندصد نفری تقسیم شدن وداشتن بهترین باسودان ودانشمندان وبزشکان وغیره نه درایران بلکه درعرصه جهانی حرف اول رو میزنن -وناگفته نماندما شمالیها مخصوصا مردمان تالش یا همون تات وگالشبدترین ضربه رو ازنمایندگان ومخصوصا کسانیکه در مرکزرشت بودن وازگویش خود علیه مردم ما زدن ومیزنن که دیگه برای انها ام اخروعاقبت ندارد وچه خوب ازاین نوکربازی کمر خم کنی و چاکر بازی دست بردارن وبه فکر مردم گیلان باشن –

پاسخ

یاسر پاسخ در تاريخ فروردین ۱۴ام, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۲:

بهرام جان / بهتر بود سخن رو خلاصه می کردی / خیلی طولش دادی خدایی / ما که نفهمیدیم چی گفتی ؟؟!!!!!

به هر حال طبق قانون تقسیمات کشوری شفاف نظام جمهوری اسلامی ایران تا تونل گردنه حیران تابع آستارا و استان گیلان است

ما با بقیه بیانات شما کاری نداریم

انشالله که اردبیلی های هم دست از سر بقیه بردارند و به فکر آبادانی شهر و دیار خود باشند

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

آستارا و هشتپر همیشه وطن تالشها بوده، و تالش و گیلک و دیلم همیشه در این استان کنار هم زندگی کردن در عین متمدن بودن و ارام بودن گیلانیها ، در تاریخ ثابت کردن که در مقابله با ظلم و تهاجم مقاومت عجیبی نشان میدن، از نهضت جنگل بگیر تا حمله اعراب به ایران
گیلانیها تا دویست سال بعد از هجوم اعراب به ایران مقاومت کردن و تسلیم اعراب نشدن و طوالش به عنوان مردمانی جنگجو حتی در مقابل مغولها از مرزهای غربی گیلان دفاع میکردنند
به امید روزی که لااقل مسئولین ما به جای حرف زدن برای رأی جمع کردن به فکر جوانان،بیکاران،کشاورزان و کل مردم ایران باشند

پاسخ

خسرو فیروزی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

این مسئله مهاجرت باید از طریق نماینده مقام معظم رهبر دنبال شود

پاسخ

خسرو فیروزی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

این مسئله مهاجرت باید از طریق نماینده مقام معظم رهبر دنبال شودودر ضمن ازشان خرید نکنید

پاسخ