استاندار گیلان در نشست کارگروه احیای تالاب انزلی که پیش از ظهر امروز با حضور مدیران در قلمگوده انزلی برگزار شد با بیان اینکه اهمیت تالاب انزلی برای همگان مشخص است، یادآور شد: وجه تمایز گیلان با سایر استان ها طبیعت آن است و تالاب آن را برجسته کرده و حفاظت از آن یعنی حفاظت از وجه تمایز گیلان

مصطفی سالاری با تاکید بر اینکه باید ابعاد فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی تالاب دیده شود، افزود: هم در موضوع مطالعات و هم اجرا جمع کننده نداریم و فقط در حد گزارش و جمع بندی در جلسات بوده است. به نظر می رسد پیاده سازی،هم افزایی و اولویت بندی و اهمیت سازی نداریم و در ساختار نیازمند عزم جدی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مشاور جامعی برای این پروژه باید انتخاب شود که آشنا به تالاب باشد، تصریح کرد: مشاور باید بتواند نتایج را تجمیع کرده و برنامه جامع برای اجرا به ما بدهد و باید بدانیم کدام کار مهمتر است و مبتنی بر چانه زنی دستگاه ها نباشد.

سالاری با بیان اینکه باید پیوند زندگی مردم با تالاب را قطع نکنیم، متذکر شد: معتقدم که بحث را باید بیشتر اقتصادی مرتبط با زندگی و معیشت مردم ببینیم. عده زیادی از آنها از این تالاب ارتزاق می کردند و نباید راهکار آسان این باشد که بگوییم این کارها شدنی نیست.

وی افزود: لازم نیست که جلسات متعدد برگزار شود و در نهایت افرادی متضرر شود که همانها باید به ما کمک کنند و این کار ارتباط مردم را با ما قطع می کند.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه با درست برنامه ریزی کردن می توان وضعیت را بهبود بخشید، افزود: حتی منظر تالاب هم به هم ریخته و هرکسی برای خود کومه ای ساخته است. چرا این ها را سازماندهی نکنیم و چرا مجوز ندهیم و از مردم نخواهیم خود را با محیط زیست تطبیق دهند؟! باید از حداکثر اختیارت استفاده کرد و اگر لازم شد برای جاهایی که برایشان هزینه دارد هزینه کنیم.

سالاری گفت: اولویت بندی هم در این کار وجود ندارد و هردستگاهی دارد تلاش می کند سهم خودش را اجرا کند. با دادن مجوز به سازه های شناور باید به مردم اجازه دهیم نان بخورند و نفع کار باید به مردم برسد.

وی افزود: در بحث ماهیگری، تفریحی و رستوران و سالن دیدگاه هایی هست ولی باید همه اینها را نتیجه گیری کنیم که در نهایت خیرش به مردم برسد. هر راهکاری که به اصل کار لطمه نزند را انجام دهید تا مردم هم بحث احیای تالاب را بیشتر مطالبه کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید جلسات نتیجه بخش باشد، اظهار داشت: رسیدگی ها را سرعت دهید و با معطل کردن، انگیزه ها را از بین نبرید. در خصوص اعتبارات هم باید از وجوه متمرکز استفاده شود مثل وجوه آبخیزداری به نام ردیف مربوط به خود می توان در حوزه تالاب هزینه کرد. در بقیه حوزه ها ده ها ردیف دیگر نیز وجود دارد . از سوی دیگر اعتبارات بین المللی اعتبارات حمایتی هست ولی باید ساز و کار آن را بلد باشیم و باید بدانیم از کجا شروع کرد و به چه کسی پیشنهاد داد و از که مطالبه کرد و باید متخصصان این کار و کسانی که این مسیر ها و نحوه مکاتبه و مذاکره را بلد هستند کمک گرفت.

سالاری تصریح کرد: باید در جلسات، متمرکز تر صحبت کرد و باید جزیره هایی که به صورت جداگانه دارند کار می کنند باید با هم مشترک شوند و هماهنگی ها فقط در کارگروه نباید باشد.

استاندار گیلان در پایان گفت: همه به هم کمک کنند و از ظرفیت نمایندگان نیز استفاده شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

سید مهدی

۴ آبان ۱۳۹۶

سازه های شناور توی مرداب ؟ مرداب مگه آب هم داره ؟ قایق ها توش گیر می کنند .
جناب خسته بند هزار هکتار هم احیا نشده در عوض بعد از خشک شدن عمدی و آتش زدن نیزارها هزار هکتار زمین دارای سند منگوله دار و تک برگی شده . این هم یک نوع احیا هستش .
جناب استاندار جدید با این حرف ها معلوم میشه یک برگ از بدبختی ها و مصیبت ها و فجایع مدیریتی مرداب را نخوانده و تحت تاثیر سو استفاده گران پورسانت بگیر اطلاعات ناقص و نصفه و نیمه حکم صادر کرده . جناب استاندار نماینده دولت هستش که قراره بین ارگان های ذینفع مدیریت انجام بده
سالی که نکوست از بهارش پیداست استانداری از جنوب کشور با موافقت نمایندگان مجلس به شمال کشور ارسال شده .تا بیاید راست و دروغ را پیدا کند مرداب انزلی هم مثل دریاچه ارومیه خشک شده .
بخصوص با ریختن نخاله های ساختمانی توی مرداب برای چه کاری ؟ بله ساخت بازارچه تره بار و بازارچه ماهی فروشان برای ساخت پارک و زیبا سازی زیر پل انزلی با پهنا و عرضی که فقط با خشکاندن انزلی روگا امکان پذیر است .
چرا دست به ترکیب مغازه های شهرداری انزلی روگا نمیزند که مثل حلبی آباد بنگلادش غیر اصولی آن سوی پارک با سر ریز فاضلاب به مرداب به حیات ننگین خود ادامه می دهند . آخه بی مایه فطیره.
آقای نماینده انزلی که مادر خرج پروژه ها و تعیین کننده پیمانکارها و مشاوران وطنی هست باید پاسخگو باشد که چرا مرداب خشکید و باری با برگ فرار به جلو برای مردم که دیر شده برای مسئولین تازه کاری هم که به استان بیاییند جز سوابق فاجعه بار چیزی نخواهد ماند .

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۶ ۱۸:۳۴:

سلام بر دوستان.
سالهاست که که شاهد احیای مرداب انزلی هستیم.بیش از سی سال است که شنونده حرفهای بیهوده و آمارهای بی سر و ته و واهی و دروغ دست اندرکاران احیای مرداب انزلی و مقامات محلی و استانی در دوره های مختلف بوده ایم.بارها تصمیم گرفته ام اصلا معضل مرداب را فراموش کنم و سکوت کنم. باور کنید نمی توانم.شاید برای خیلی از کاربران و همراهان که از بدو کودکی مرداب را با همین وضعیت دیده اند راحت باشد.اما برای بنده که زیباییهای آن از سالهای گذشته همچنان در ذهن من مانده دشوار است.چند روز پیش شنونده سخنان دلسوزانه امام جمعه محترم انزلی در خصوص کمکاری و اهمال و غرض ورزی در به تاخیر انداختن انجام پروژه مرداب انزلی بودم.به عنوان یک شهروند کوچک از ایشان تشکر میکنم.بسیار صادقانه و بی شائبه معضل مرداب را تحلیل کردند و راهکار ارائه دادند.مسئولان محترم احیای مرداب انزلی به همان سادگی است که ایشان فرمودند. حتی شهروندان عادی و افراد غیر متخصص میدانند که معضلات مرداب چیست.چگونه است که متخصصان و کارشناسان نمی دانند!!!؟؟؟ باید بگویم بنده به تجربه دریافته ام که به دلایلی نمی خواهند این کار انجام شود.خلاصه اینکه یک روز باید پاسخگو باشند. در پیشگاه ملت و یا در پیشگاه خداوند باریتعالی.
۹