82097948-70769241[1]

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به افزایش سطح روابط و مبادلات تجاری با روسیه تا ۱۰ برابر مبادلات فعلی تصریح کرد: بستر لازم برای افزایش مبادلات تجاری در طرح مشترک تجاری ایران و روسیه تا سقف ۳۰میلیارد دلار وجود دارد.
حسین چراغی روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان انزلی به مبادلات تجاری ۵۰درصدی اداره کل بنادر گیلان با کشور روسیه اشاره و اظهار کرد: بندر باکو نزدیکترین بندر به بندرانزلی است و با برنامه ریزی های مناسب می توان حجم بیشتری از مبادلات تجاری را در بنادرکشورهای حاشیه خزر ازجمله روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان اختصاص داد.
وی احیای کریدور ترانزیتی شمال-جنوب و بهره برداری از مزایای آن را به عنوان هدف بزرگ این اداره کل برشمرد و تاکید کرد: محور توسعه بندر ، ایجاد کریدور سبزگمرکی ایران و روسیه است و با توجه به قطع ارتباط تجاری روسیه و ترکیه ، فرصت مناسبی برای صادرات کالاهای غیرنفتی به این کشور برای بنادرگیلان به وجود آمده است.
چراغی با اشاره به عدم وجود سردخانه مناسب درگیلان و لزوم استفاده از کانتینرهای یخچال دار درصادرات مواد غذایی به کشورهای حاشیه دریای خزر خصوصا روسیه افزود: درطول سه ماه آینده اولین محموله کانتینری از بندرانزلی به کشورهای حاشیه دریای خزر ارسال می شود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان جذب کالاهای وارداتی و صادراتی و ترانزیتی به بنادر استان، جذب سرمایه و ایجاد امکانات گردشگری دریایی را به عنوان سه هدف اصلی بنادر و دریانوردی دانست و یادآور شد: دربخش ترانزیت کالامی توان با کشورهای عراق و ترکیه به دلیل عدم دسترسی آسان و مستقیم آنها به خلیج فارس ، به عنوان فرصت در راستای تکمیل کریدور ترانزیتی شمال-جنوب استفاده کرد.
چراغی سازمان مطبوعش را به عنوان یکی از پتانسیل های مهم درزمینه های اقتصادی، اشتغال پایدار و تقویت بنیاد اقتصادی گیلان و شهرستان انزلی دانست و اظهار کرد:متاسفانه این پتانسیل درگیلان و انزلی به طور کامل استفاده نشده ونیازمند عزم و اراده جدی است .
وی با اشاره به واردات آهن آلات و چوب درسالهای گذشته دربندرگاه انزلی گفت:علاوه برایجاد تنوع کالایی درمبادلات تجاری درسال گذشته، ساخت و تعمیرات کشتی و ایجاد مجتمع گردشگری به عنوان صنعت درآمدزا دردستور کارسازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.
چراغی به رشد ۷۰درصدی اسکله های نفتی بندرگاه انزلی اشاره و بیان کرد:با انجام برنامه ریزی های مناسب و سرمایه گذاری های لازم درحوزه های مورد نیاز بنادر استان رشد منفی موجود درکارنامه بنادرو دریانوردی گیلان درسالهای گذشته را به رشد مثبت ارتقاء دادیم .
وی با اشاره به ایجاد مجتمع های گردشگری( مارینا) به عنوان برنامه های دردست اقدام بنادر و دریانوردی گفت:باوجود ۶۴۲مارینا دردنیا، حتی یک مارینا هم درکشور ما وجود ندارد.
وی گیلان را به دلیل برخورداری از موهبت های الهی طبیعی به عنوان قطب گردشگری دانست و تصریح کرد:درگیلان قابلیت ایجاد رستورانهای دریایی، موزه دریایی، هتل دریایی و راه اندازی تورهای دریایی به بنادرکشورهای حاشیه دریایی خزر وجود دارد.
قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی شمال – جنوب، نزدیکی به بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، ترکمن باشی در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای کشورهای حاشیه خزر، واقع شدن در محدوده منطقه آزاد و تسهیلات و امکانات ویژه برای صاحبان کالا، تجار و سرمایه گذاران، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت، مسیر دسترسی زمینی مناسب به استان های همجوار، نزدیکی به بزرگترین ذخایر نفت و گاز دریای خزر از جمله مزایای بندرگاه انزلی بشمار می آید.
بنادر گیلان می توانند در صورت تکمیل زیرساختهای مرتبط بعنوان سکویی برای جهش اقتصادی استان ، منطقه و حتی کشور نقش آفرینی کنند. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *