2136

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی ، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالجواد شمس الدین در نماز عبادی سیاسی جمعه این شهرستان با تشکر از اعضا ستاد برگزاری نماز جمعه به تودیع و معارفه رئیس جدید این ستاد اشاره کرد و افزود: در هفته گذشته تغییراتی را در ستاد نماز جمعه شاهد بود که بنا بر آن از زحمات آقای خسرو تحریری ؛ ریاست سابق ستاد نماز جمعه تقدیر و آقای ستار رجبی به عنوان ریاست جدید این ستاد انتخاب شدند .

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ۳۱ مرداد ؛ روز صنعت دفاعی خاطر نشان کرد: یکی از ارکان مهم در اقتدار کشور ، قدرت دفاعی آن کشور است که بحمدالله با تلاش نیروهای متخصص در حیث دفاعی به جایگاهی رسیده ایم که در بین قدرت های بین المللی حرف های بسیاری برای گفتن داریم و حضور نمایندگان صنایع دفاعی ایران در نمایشگاه های نظامی جهان خود تصدیقی بر این جمله است.

اقدامات صنایع دریایی شهید تمجیدی در راستای افزایش اقتدار دفاعی کشور قابل تقدیر است

خطیب جمعه بندرانزلی همچنین اضافه کرد: در همین خصوص جا دارد بنده از صنایع دریایی شهید تمجیدی نیز تشکر کنم که به حق اقدامات و کارهای بسیار خوبی در راستای ارتقا توانمند سازی صنایع دفاعی کشور انجام داده اند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در بخشی دیگر از سخنان خود به روز جهانی مسجد نیز اشاره و تصریح کرد: این روز را به همه خادمان و فعالان مسجدی تبریک عرض میکنم، وجود چنین روزی در جهان اسلام ، اهمیت مساجد در جامعه اسلامی را نشان می دهد.

وی افزود: جامعه اسلامی جامعه ای است که مسجد محور است و هر کاری اعم از حقیقی ، حقوقی ، نظامی و دعافی از مسجد شروع می شود و همانطور که در صدر اسلام داشتیم و در انقلاب نیز شاهد آن بودیم مساجد مهمترین پایگاه اسلام و انقلاب هستند.

امام جمعه بندرانزلی به حساسیت بسیار زیاد دشمنان بر مساجد نیز اشاره کرد و گفت: ممانعت در ساخت مسجد ، تخریب مساجد ، به آتش کشیدن مساجد ، سرکوب حرکت های انقلابی و آزادی خواهانه نشان دهنده تنفر و هراس دشمنان از اهمیت و جایگاه مساجد در جهان اسلام است.

دشمنان می خواهند مساجد ما را خالی کنند / عده ای در تعیین هیات امنا سنگ اندازی ، شایعه پراکنی و جو سازی کردند

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه دشمنان می خواهند مساجد ما را خالی کنند متذکر شد: یه فرمایش امام (ره) مساجد سنگر اسلام است ، حفظ مساجد از آن جمله اموری است که امروزه اسلام به آن بسته است ، لذا توطئه دشمن خالی کردن مساجد است ، دشمنان در تلاش اند نگذارند مسجد اثرگذاری لازم را داشته باشد.

وی در ادامه به فعالیت های ستاد رسیدگی به امور مساجد شهرستان انزلی نیز اشاره کرد و گفت: زمانی که ما به این شهرستان آمدیم ستاد رسیدگی به امور مساجد تعطیل بود که بحمدالله به کمک دوستان این مهم فعال شد و توانست کار های مساجد را پیگیری کند فلذا اولین قدم برای سامان دهی تعیین هیات امنا بوده که با توجه به اتمام احکام از اولویت کارها به شمار می رفت.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه عده ای در روال تعیین هیات امنا سنگ اندازی ، شایعه پراکنی و جو سازی کردند اظهار کرد: قبل از انتخابات می گفتند که تغییرات هیات امنا از سوی امام جمعه برای حمایت از فرد خاصی است و پس از آن نیز با جو سازی هایی سعی بر هم زدن کارهای ستاد داشتند ، فلذا لازم است این موضوع را یاد آور شوم که بنده تاکنون در تصمیمات گرفته شده از سوی ستاد رسیدگی به امور مساجد سر سوزنی تصمیم فردی نگرفته ام و در تعیین عزیزان هیات امنا چون شناخت دقیقی بر افراد نداشته ، بنا را بر تصمیم گیری جمعی گذاشتم و حتی در جلسه رای هم ندادم ، فلذا هیچ اعمال نظر شخصی گروهی و سیاسی نبوده است .

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین همچین خطاب به کسانی که این شایعات و جو سازی ها را ایجاد می کنند گفت: شایعه پراکنان و جوسازان دنیا و آخرت خود را تباه نکنند، مگر هر چیزی را باید بر زبان جاری کرد ؟

وی تاکید کرد: مسجد محل فعالیت است ، باید در آن کار و تلاش شود ، مسجد هم از لحاظ ساخت و نما ، هم از لحاظ محتوا و برنامه های فرهنگی و هم از لحاظ نمازگزار باید مسجدی آباد باشد ، این درست نیست عده ای کلید دست بگیرند و مانع حضور مبلغان حتی در محرم و رمضان در مساجد شوند که متاسفانه در برخی از مساجد ما اینگونه است.

عده ای به مساجد دید سیاسی دارند / اگر در ارزیابی خا هیات امنا جدید هم فعال نباشد، تغییر میکنند

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه عده ای به مساجد دید سیاسی دارند تصریح کرد: بعضی ها نگاهشان به مسجد نگاهی سیاسی است ، نگاه این است که مسجد جایگاهی برای خودشان و اطرافیانشان باشد ، ما هم عبایی نداریم ، مسجد اگر فعال و اثر گذار باشد و در خط نظام و رهبری فعالیت کند ما هم نگاه مخالفی نداریم اما عموما این ها مساجدی غیر فعال با نواقص فراوان هستند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین خطاب به هیات امنا جدید مساجد نیز گفت: ما از کسانی که این مسئولیت را پذیرفته اند، وظایفشان را مطالبه خواهیم کرد و قطعا گزارش می گیریم و فعالیت مساجد را پیگیری میکنیم و اگر ضعفی باشد خودمان تغییر خواهیم داد و دیگر انتخابی نیست و اگر فعال نباشند نیز آنان را عزل خواهیم کرد.

وی در ادامه مساجد را مرکز فعالیت های فرهنگی برشمرد و افزود: مسجدی که نمی تواند کوچه کناری خود را نیز تحت تاثیر فرهنگی خود قرار دهد به درد نمی خورد ، مسجدی که نمی تواند چهارتا خانه ی کنار خود را امر به معروف و نهی از منکر کند به چه درد جامعه اسلامی می خورد ؟

خطیب جمعه انزلی همچنین دلیل بسیاری از مشکلات جامعه را نیز غیر فعال بودن مساجد دانست و تصریح کرد: دلیل اصلی مشکلات جامعه ما این است که مساجد ما در هر محلی نتوانسته اند اثر گذاری و شعاع حضوری خود را اثبات کنند فلذا این ها جمع شده و می گویند وضعیت حجاب انزلی مطلوب نیست.

حضور و جذب جوانان در مساجد بسیار حائز اهمیت است

حضور جوانان و جذب جوانان به مسجد دیگر موضوعی بود که امام جمعه بندرانزلی در خطبه های نماز جمعه آن را بسیار حائز اهمیت برشمرد و تاکید کرد: انزلی جوانان بسیار خوب ، خلاق ، و بسیار مهمونی دارد ، این جوانان ما کجا هستند؟ چقدر از جوانان ما در مساجد حضور دارند؟ مساجد کمی هستند که از ظرفیت جوان ها استفاده می کنند، شاید به تعداد انگشتان دست که این صحیح نیست و وقتی به مساجد می رویم می بینیم کسی نیست. این ها باید درست شو و اصلاح شود.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین با بیان اینکه به افراد دید شخصی و سیاسی نداریم گفت: دید ما به افراد دید فعالیتی است ، باید این وظایفی که بر عهده هیات امنا است و استان هر ۶ ماه یکبار از ما گزارش می خواهد تامین شود. این اولین قدم برای فعال شدن مساجد است.
اگر باز هم در تصمیمات ستاد امور مساجد دخالت های بی جا شود، اقدام قانونی خواهم کرد

وی در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از دخالت های غیر قانونی در تصمیمات رسمی ستاد رسیدگی به امور مساجد شهرستان متذکر شد: بنده سر بسته عرض میکنم، بعضی ها فشار آوردند که مسجدی حکم هیات امنایش صادر نشود ، این ها غیر قانونی و خلاف شرع است ، مسجد مکانی نیست که هر کسی خواست اعمال نظر و اعمال فشار کند و اگر این دخالت ها ادامه پیدا کند بنده از ستاد رسیدگی به امور مساجد خواهم خواست برخورد قانونی کنند چون نمی شود مسئولیت این نهاد بر عهده ما باشد ، پاسخگو ستاد رسیدگی باشد و عده ای اعمال فشار کنند و مقاصد خود را پیش ببرند.

وی در پایان تاکید کرد: همه بدانند ، مسجد متعلق به شخص ، جناح و طرز فکر خاصی نیست ، مسجد برای همه مردم است و همه باید در آن سهیم و فعال باشند فلذا من از همه جوانان و مردم عزیزمان می خواهم که به این نقطه قوت انقلاب توجه کنند و با حفظ مساجد آن را از حیث جمعیت غنی و با اجرای برنامه های پر محتوای فرهنگی آن را زنده نگه دارند ، خیلی از مشکلات جامعه ما با احیا مساجد از بین می رود که ان شا الله با تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در مساجد این مهم هر چه سریع تر اجرایی خواهد شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *