IMG_8119-600x400

امام جمعه انزلی در جمع مسئولان هیاتهای مذهبی و مداحان شهرستان در آستانه ماه محرم گفت:برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا برای هدایت مردم به معارف دینی است.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین روز پنجشنبه در این نشست؛ دو شرط اساسی ثمربخش بودن مجالس عزاداری اهل بیت را نیت صحیح و صحت در انجام کار عنوان و خاطرنشان کرد: هزینه های مادی و معنوی که برای مجالس عزاداری اهل بیت می شود باید دارای اثرات مثبت باشد.

 

وی با بیان این که هیاتهای مذهبی از مهمترین و بارزترین مصادیق شعائر مذهبی هستند متذکر شد: در مجالس عزاداری برای سیدالشهدا نیت باید خدایی باشد نه خودنمایی با غذا و مداح معروف.

 

وی تاکید کرد: عزاداری صحیح ، عزاداری است که ظواهرش مطلوب و مورد پسند اهل بیت باشد و سخنران و مداح آن معارف دین را برای آشنایی مردم با دین خدا، اهل بیت و راه و تفکر آن بزرگواران بیان کند.

 

امام جمعه انزلی با تاکید بر این که برانگیختن شور در مجالس عزا باید همراه با شعور باشد افزود: از این شور باید برای آموزش معارف دینی استفاده شود.

 

وی افزود: اشک و عزاداری و بیان داستان کرامات برای این است که مردم را به توحید و معروف هدایت کنیم نه این که فقط احساسات را به غلیان در آوریم.

 

امام جمعه انزلی تصریح کرد: فلسفه معجزه انبیاء برای اثبات حقانیت و هدایت مردم به معارف دینی بود.

 

حجت الاسلام شمس الدین متذکر شد: اگر می خواهیم عزاداری مقبول اهل بیت باشد باید معارف دینی ، حلال و حرام خدا ، درست و نادرست، فلسفه ولایت و راه سید الشهدا را بیان کنیم.

 

امام جمعه انزلی خاطرنشان کرد: در مرثیه سرایی ها اشعار دارای محتوا استفاده شود تا مخاطب از آن چیزی یاد بگیرد.

 

وی تاکید کرد: مجلس سید الشهدا احترام دیگری دارد و هیاتها باید به دنبال سخنران ها و مداحانی باشند که معارف دینی را به مردم آموزش دهند و گرنه ارزشهای دینی کم رنگ می شود.

 

وی با اشاره به این که هیاتها اصل را بر مداحی قرار می دهند و برای سخنرانی دینی ارزش بایسته ای قائل نیستند افزود: مجالس عزاداری امام حسین و اهل بیت باید محتوای صحیح مذهبی داشته باشد تا جوانان به درستی با دین آشنا شوند.

 

حجت الاسلام شمس الدین اذعان کرد: جوان امروز چه تقصیری دارد وقتی مجالس بی محتوا برگزار می شود.

 

وی تاکید کرد: سخنران باید معارف دینی را برای حاضران بیان کند و مداح باید شعری بخواند که از آن توحید و خداشناسی درک شود.

 

امام جمعه انزلی متذکر شد: این عزاداری ها برای این است که مسیر انسان عوض شود به راه درست برود و گرنه مراسم بی محتوا توهین به سیدالشهدا و دین است.

 

وی با بیان این که مجلس امام حسین بی معنویت فایده ندارد تاکید کرد باید از ظاهر بیرون بیاییم و به باطن کار برسیم.

 

وی از جمله مواردی که شرط صحت مجالس عزاداری اهل بیت است به پرهیز از مردم آزاری اشاره و تصریح کرد : امام حسین در صحرای کربلا ماند و به شهر کوفه نرفت که مردم آزار نبینند و به زحمت نیفتند و ما نیز حق نداریم به بهانه عزاداری حضرت مردم آزاری و ایجاد مشکل کنیم.

 

حجت الاسلام شمس الدین خاطرنشان کرد: راه مردم را سد کردن و مزاحم تردد خودروها و مردم شدن، از بلندگوهای قوی استفاده کردن و موجب سلب آسایش مردم شدن هیچ کجای دین جا ندارد.

 

امام جمعه انزلی متذکر شد: دو مورد باید در عزاداری ها پر رنگ باشد یکی اقامه به موقع نماز و دیگری رعایت عفاف و حجاب ، چرا که نماز ستون دین است و راه امام از بی عفتی و بی حجابی جدا است.

 

رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بندرانزلی نیز در این نشست گفت: مجالس عزاداری محرم و صفر باید آسیب شناسی شود و رسالت روحانیت، مبلغان و مبلغات در این خصوص خطیر و سنگین است.

 

حجت الاسلام کریم عاشوری تصریح کرد: حضور مبلغان در مناطق مختلف به ویژه مناطق محروم این شهرستان، به احیای باورهای دینی و زنده نگهداشتن و تبین پیام عاشورا برای عزاداران و خصوصاً جوانان و نوجوانان کمک شایانی خواهد کرد.

 

مسئول شوراهای مذهبی شهرستان انزلی نیز در ادامه هیات های مذهبی را به اجرای دستورالعملهای ابلاغی به هیاتها ، انتخاب سخنران خوب و مداحان توجیه شده ، استفاده از منویات رهبری در مراسم توصیه کرد.

 

حسن دقیق روحی از متولیان و فعالان هیاتها خواستار رعایت شئونات، همدلی و وحدت در برگزاری مراسم، اجتماع میدانی توسط کلیه هیات ها در روز سوم امام در مرکز شهر، حضور گسترده در گلزار شهدا در روز عاشورا و اقامه نماز ظهر عاشورا شد.

 

شهرستان انزلی ۸۳ هیات مذهبی دارد که ۳۵ هیات ویژه بانوان است./ ایرنا- بندرانزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *