افزایش اعضای شورای شهر

  • 5 سال پیش
  • بدون ديدگاه

AC-Logo-shora2

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایسنا، حسنعلی نوری در نشست با رسانه‌های گروهی، با اعلام اینکه انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری بیست و چهارم خرداد در کشور برگزار می‌شود، اظهار کرد: این انتخابات برای اولین بار بر اساس قانون جدید برگزار می‌شود، بر همین اساس این مهم اقتضائاتی را می‌طلبد که مستلزم آموزش و برنامه‌ریزی‌های بیشتر برای مجریان انتخابات است.

وی از آموزش‌هایی برای کلیه واجدین شرایط رای در سطح کشور خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش‌بینی شده که کارگاه‌های آموزشی توجیهی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهرها تا ۲۷ اسفند ماه امسال در رده بخشداران و فرمانداران به پایان خواهد رسید.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور با اشاره به تغییرات در نحوه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: سطح سواد داوطلبان و تعداد اعضای شوراها مهمترین این تغییرات است.

وی گفت: بر اساس این قانون سطح سواد داوطلبان برای شوراهای اسلامی روستاها تا ۲۰۰ خانوار خواندن و نوشتن و از ۲۰۰ خانوار به بالا دیپلم ملاک است.

وی ادامه داد: در سطح شهرها تا ۲۰ هزار نفر جمعیت فوق دیپلم و شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر لیسانس و یا معادل آن تعیین شده است.

نوری با اشاره به این که تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها نیز بر اساس قانون جدید تغییر کرده است، اظهار داشت: در شوراهای اسلامی روستاها تا یک هزار و ۵۰۰ نفر سه نفر عضو اصلی و دو نفر علی‌البدل، بالای یک هزار و ۵۰۰ نفر پنج نفر اصلی و سه نفر عضو علی‌البدل تعیین شده است.

وی اعلام کرد: در شوراهای اسلامی شهرها نیز تا ۲۰ هزار نفر پنج نفر اصلی و دو نفر علی البدل، تا ۵۰ هزار نفر هفت نفر اصلی و سه نفر علی‌البدل، تا ۱۰۰ هزار نفر ۹ نفر اصلی و چهار نفر علی‌البدل، تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۱ نفر عضو اصلی و پنج نفر علی‌البدل، تا ۵۰۰ هزار نفر ۱۳ نفر اصلی و شش نفر علی البدل، یک میلیون نفر جمعیت ۱۵ اصلی و هفت نفر علی البدل، تا دو میلیون نفر ۲۱ نفر اصلی و هشت نفر علی البدل و بیش از دو میلیون نفر ۲۵ نفر اصلی و ۱۰ نفر علی البدل تعیین شده است.

نوری بیان کرد: شورای اسلامی شهر تهران نیز با ۳۱ نفر عضو اصلی و ۱۲ نفر علی البدل تشکیل می شود.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این‌که «برگزاری رایانه‌ای انتخابات در سامانه خاصی طراحی شده است» عنوان کرد: انجام رای‌گیری الکترونیکی را در این دوره شاهد خواهیم بود.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور با اشاره به این‌که «محل شعب اخذ رای برای هر دو انتخابات ثابت است» تصریح کرد: به طور مثال نیازی نیست که رای‌دهندگان برای انتخاب شورای شهر به شعبی و برای انتخاب رییس‌جمهور به شعبه‌ای دیگر مراجعه کنند.

وی زمان ثبت نام داوطلبین ریاست جمهوری را ۱۷ اردیبهشت و شورای شهر را ۲۶ فروردین ماه و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان را نیز در ۱۵ فروردین اعلام کرد.

نوری در ادامه سخنان خود با اشاره به تخلفات انتخاباتی عنوان کرد: بیشترین تخلفاتی که در این راستا صورت می گیرد، مربوط به تبلیغات زود هنگام است، که متاسفانه ما هنوز در این رابطه خلاء قانونی داریم.

وی با تاکید بر اینکه چنین رخدادی به منزله عدم پایبندی به قانون یک کاندیداست، خاطرنشان کرد: بر همین اساس قانونگذاران باید با حساسیت و شفافیت بیشتری با تخلفات برخورد کنند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *