82029970-70641722[1]

 

ناظر گمرکات استان گیلان از افزایش ۱۲ درصدی درآمد این نهاد در سال گذشته خبر داد.
محمد شهبازی اظهار کرد: گمرکات گیلان پارسال موفق به اخذ بالغ بر پنج هزار و ۵۱۷ میلیارد ریال درآمد شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ماقبل، ۱۲ درصد افزایش را نشان می دهد.
وی افزود: سال گذشته ۳۱۴ میلیون و ۲۲ هزار دلار کالا به وزن ۴۶۳ هزار و ۳۷۱ تن از گمرکات گیلان (انزلی ، آستارا و حسن رود ) صادر شده است.
وی تصریح کرد: ۱۱۱ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۹۶ تن از این میزان کالاهای از گمرک انزلی، ۳۴۴ هزار و ۵۵۵ تن از گمرک آستارا و مابقی از گمرک حسن رود صادر شده است.
شهبازی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ، محصولات معدنی و مصنوعات آن و محصولات صنایع شیمیایی عنوان و تصریح کرد: صادرات گمرکات استان عمدتاً به کشورهای آذربایجان ، روسیه و عراق انجام می شود.
ناظر گمرکات گیلان یادآور شد: سال گذشته بالغ بر دو میلیون و ۲۶۵هزار و ۵۶۸ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۳ میلیون و ۶۱۲ هزار دلار از طریق گمرکات استان گیلان به کشور واردات قطعی شده است .
شهبازی تصریح کرد: عمده کالاهای وارد شده به گمرکات گیلان شامل آهن آلات و ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی و قطعات آن ، چوب و تخته، گندم و جو و سایر محصولات شیمیایی است.
وی ادامه داد: عمده واردات گمرکات گیلان از کشور فدراسیون روسیه، آذربایجان ، قزاقستان ، ترکیه ، امارات صورت گرفته است .
ناظر گمرکات گیلان خاطرنشان کرد : سال گذشته بالغ بر ۳۱۸ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار کالا با وزن ۷۸۱ هزار و۶۷۷ تن از مبداء گمرکات گیلان ترانزیت خارجی صورت گرفته که این مقدار از نظر ارزشی، ۱۹ درصد و از نظر وزنی ۳۵۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
گمرک بندرانزلی بعلت موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.
در حال حاضر رویه های، واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *