82160473-70885528[1]

 

پنج دختر دانش آموز نخبه و تلاشگر انزلی و یک دانش آموز اهل رشت با برتری در مسابقات آزمایشگاهی شیمی و زیست شناسی به مرحله کشوری راه یافته و خود را در پژوهشسرای دانش آموزی بوعلی سینای انزلی برای این رقابت بزرگ آماده می کنند.
پردیس مهدی نیا ، مریم علی قلی زاده ، دل آرا خانی سه نفر برتر استان برای شرکت در مسابقات کشوری زیست شناسی آزمایشگاهی هستند .
در رشته شیمی نیز تارا استوارپور، شقایق جاهدی ، فاطمه طهماسی برای مسابقات کشوری انتخاب شده و با جدیت به انجام آزمایش مشغولند.
پردیس مهدی نیا دانش آموز سال سوم رشته تجربی ، ارتقای تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی ، افزایش ساعت درس آزمایشگاه و بهره مندی مدارس از معلمان علاقمند به کار عملی و آزمایشگاهی را در ارتقای علمی و نهادینه شدن علم در ذهن دانش آموزان موثر می داند.
دل آرا خانی دانش آموز سال دوم دبیرستان و دارنده رتبه اول استان در رشته والیبال از معلمان می خواهد که مفهومی تر کار کنند و وقت بیشتری برای فعالیتهای آزمایشگاهی بگذارند.
این دانش آموزان زیر نظر مریم پورحلاجی و پوراندخت یعقوبی از دبیران زیست شناسی مجرب استان مشغول آماده کردن خود برای مسابقات کشوری اند.
پورحلاجی که ۲۳ سال سابقه تدریس در رشته بهداشت و زیست شناسی دارد می گوید اکنون تجهیزات آزمایشگاهی مدارس تقریبا خوب است ولی استفاده عوامل اجرایی را شاهد نیستیم و برنامه زمان بندی برای آزمایشگاه زیست شناسی به صورت رسمی وجود ندارد .
وی با بیان این که آزمایشگاه تجربه خلاق ایجاد می کند و باعث یادگیری می شود افزود: اگر وسایل جدید و تجهیزات تکنولوژی آموزشی نظیر ویدئو پروژکتور تهیه و نیروی انسانی کارآمد به کار گرفته شود قطعا شاهد رشد علمی هرچه بیشتر دانش آموزان خواهیم بود.
یعقوبی دیگر دبیر نمونه زیست شناسی استان نیز اختصاص ساعات بیشتر به آزمایشگاه را در نهادینه شدن دروس تئوری در ذهن دانش آموزان و پیشرفت علمی آنان موثر می داند .
وی با اشاره به حجم تئوری و کمبود ساعات عملی می گوید باید به درس آزمایشگاه و مسابقات آزمایشگاهی به منظور تشویق دانش آموزان به کار عملی توجه شود.
خانمها صیاد دلشادپور و سرفیروز آبادی نیز دو معلم با تجربه و دلسوزی هستند که با تلاششان دانش آموزان انزلی را در زیست شناسی و شیمی به برتری رسانده اند و دانش آموزان موفقیتشان را مرهون تلاش و دلسوزی و آموزشهای خوب آنان می دانند.
سرفیروزآبادی ، لطف خداوند و علاقه و تلاش و از خود گذشتگی بچه ها را موجب موفقیتشان می داند و می گوید: بیش از ۲۵ جلسه با بچه ها کار کردیم روزهای پنجشنبه در مدرسه حاضر می شدند و گاهی حتی زنگ تفریح هم به آزمایشگاه می آمدند و با شور و هیجان خاصی تمرین می کردند.
وی اظهار کرد : دانش آموزان با این تلاش همچنین خود را برای پذیرفته شدن در رشته داروسازی و شیمی در دانشگاه آماده می کنند .
وی همکاری کادر اجرایی دبیرستان نمونه دولتی شرف و فراهم کردن شرایط و محیط لازم را در این موفقیت بسیار موثر می داند.
منیر رمضانی از دبیران نمونه و پژوهشگران شیمی که مدیریت پژوهشسرای دانش آموزی انزلی را نیز عهده دار است گفت: اکنون در پژوهشسرا در رشته های ریاضی ، ساخت گلایدر و هاورکرافت، کامپیوتر، علوم به زبان انگلیسی ، آزمایشگاه شیمی و زیست شناسی ، نجوم و داستان نویسی کلاس داریم .
وی با اشاره به کمبود بودجه و سرانه دانش آموزی ارتقای تجهیزات و تخصیص بودجه کافی را در پیشرفت دانش آموزان موثر خواند.
کارشناس مسئول تکنولوژی و گروههای آموزشی آموزش و پرورش انزلی به خبرنگار ایرنا گفت :مسابقات استانی ۲۰ تیر در پژوهشسرای دانش آموزی رشت برگزار شد و سه تیم در رشته های زیست شناسی ، شیمی و فیزیک داشت که سه نفر در شیمی و دو نفر در زیست شناسی از بندر انزلی برگزیده شدند.
لیلا پور رزاز اظهار کرد : به منظور آمادگی این دانش آموزان طی دو روز برنامه کارگاهی و آزمایشگاهی با هماهنگی سرگروه آزمایشگاه علوم استان ، در پژوهشسرای دانش آموزی انزلی اقداماتی صورت گرفته است .
وی افزود :۷۰درصد مدارس دارای آزمایشگاهند ولی اغلب متصدی ندارند .
وی بها دادن مسئولان و مدیران را در موفقیت دانش آموزان در مسابقات موثر خواند و گفت : طرح جابربن حیان به ارتقای علم و کاربرد علمی آموخته ها خیلی کمک می کند.
پوررزاز متذکر شد: فعالیتهای علمی مستلزم هزینه است وبرای پیشبرد اهداف علمی آموزشی باید هزینه شود.
این کارشناس اختصاص سرانه مکفی برای پژوهشسراهای دانش آموزی و ایجاد فضایی شاد و مناسب برای تحقیق و فعالیت را در ارتقای سطح علمی دانش آموزان موثر دانست.
سرگروه آزمایشگاه علوم آموزش و پرورش گیلان که برای نظارت بر فعالیت دانش آموزان در پژوهشسرای دانش آموزی حضور داشت نیز گفت : تولید علم وابسته به آزمایشگاه است و تا زمانی که آزمایشگاه نباشد مهارت نیست .
رهبر اظهار کرد :اگر بخشی از نمره را به آزمایشگاه و کاربردها اختصاص دهیم شاهد رشد علمی بیش از پیش دانش آموزان خواهیم بود .
وی خاطرنشان کرد : تا زمانی که بچه ها در آزمایشگاه فعال نشوند تولید کننده علم و پژوهشگر نخواهیم داشت.
رهبر با بیان این که برای کسب مهارت در زمینه های علمی نیاز به فعالیتهای آزمایشگاهی است ،توجه به امر پژوهش را برای دبیران در وهله نخست و بعد دانش آموزان الزامی خواند .
وی خاطرنشان کرد باید تلاش کنیم وسایل آزمایشگاهی و آموزشها به صورت یک نواخت برای تمام مناطق استان مهیا شود .
به گزارش ایرنا، ۸۸ دانش اموز از ۳۸ تیم در مرحله استانی مسابقات آزمایشگاهی شرکت داشتند که در رشته فیزیک سه پسر به اسامی شایان رحیمی ، امیر عباسی کریمی واحد از لاهیجان و فاضل فرج نیا از ماسال و در شیمی و زیست شناسی شش دانش آموز دختر به مرحله کشوری راه یافتند.
مسابقات کشوری پنج تا هفتم مرداد در شهر قزوین برگزار می شود و امیدواریم شاهد موفقیت دانش آموزان با استعداد و کوشای استان گیلان باشیم./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *