i2

 

کنستانتین آلکسیف  در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: می توان با برگزاری نمایشگاه ها و همایش های مشترک، زمینه آشنایی بیشتر تجار و فعالان اقتصادی – توریستی دو کشور با یکدیگر را فراهم آورد.
وی با تأیید سخنان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، موقعیت منطقه آزاد انزلی و استان گیلان در مبادلات اقتصادی روسیه با ایران را استراتژیک ارزیابی کرد .
آلکسیف در ادامه با تاکید بر لزوم تسریع در ارائه خدمات و تسهیلات به بازرگانان دو کشور تصریح کرد: آماده همکاری برای رفع موانع گسترش همکاری های مشترک هستیم و می بایست با حمایت از بخش خصوصی و فعالسازی توانمندی های تجار و بازرگانان دو کشور، امکان توسعه هرچه بیشتر روابط را مهیا کرد.

*بهترین فرصت برای فعال سازی کریدور شمال جنوب است
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار گفت : با توجه به رفع تحریم های بین المللی و دیدگاه های مثبت دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری، این مقطع زمانی بهترین فرصت برای فعال سازی کریدور شمال جنوب است.
رضا مسرور از برگزاری اجلاس شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال آینده در منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود : ایجاد خط هوایی رشت – آستارخان برای توسعه روابط اقتصادی فی مابین ضروری است و با توجه به موقعیت ویژه منطقه آزاد انزلی درمعادلات تجاری و ترانزیتی ایران در دریای خزر و مزایا و معافیت های قانونی، آمادگی خود را برای هرگونه ایفای نقش موثر در گسترش روابط دو کشور اعلام می کنیم.
وی همچنین خواستار رفع موانع پیش روی تجار ایرانی در روسیه شد و بر لزوم تسریع در تخلیه و بارگیری کالاهای بازرگانان ایرانی در بنادر روسیه از جمله آستراخان و تطابق استاندارد کالاها تأکید کرد.
مسرور با بیان اینکه افزایش مبادلات تجاری دو کشور نیازمند فرهنگ سازی است، بر لزوم تولید محصولات صادراتی ایرانی با رعایت استانداردهای مد نظرکشور روسیه تاکید کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست های ابلاغی به این سازمان، مسئولان کشور ما خواستار بهره گیری از تمامی ظرفیت های قانونی و ترانزیتی منطقه آزاد انزلی در گسترش روابط با روسیه هستند.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی ، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه ، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب ، به بازارهای مصرف کشورهای CIS و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از دیگر مزایای منطقه آزاد انزلی است

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *