اینجا بندر انزلی است، شهر فوتبال. طی یک دهه ی گذشته سعی شده بود چهره ای بد از هواداران ملوان و اهالی خونگرم انزلی به جامعه ی ایران نمایانده شود. البته منکر آن نمی شویم که هوادار ملوان بودن در سالهای گذشته واقعا اعصابی فولادین میخواست که تنها از شهری که مردمانش با فوتبال زندگی می کنند بر می آمد.

این قوی سپید زیبای خزر، محبوب ترین تیم شمال ایران، در استان خودش هم کم دشمن ندارد، از شبکه ی استانی که در بخش خبری هم نمیتواند خوشحالی خود را از باخت ملوان کتمان کند گرفته تا برنامه های به اصطلاح بی طرف ورزشی. اما این تیم ریشه دار و پر طرفدار گیلانی هرگز طی این سالها زانو نزد تا امروزی که فصلی جدید را در تاریخ خود سپری می کند.

به همه ی طرفداران راستین ملوان که طی همه ی این روزهای سخت یار و یاور  قوهای سپید خزر بودند و پشتیبانان ارتش سپید سیروس، یک خسته نباشید جانانه میگوییم. زیرا آنها فصل جدید را همزمان با خصوصی سازی به شیوه ای دیگر آغاز کردند. اگر بازی با تیم گهر که مدیر عاملش پسر عابدینی بوده و عقده و کینه ی عجیبی به قوهای سپید و ملوان دارد و طی این سالها سعی کرده بیش از گذشته بین این دو شهر را شکر آب کند تا برای خود جایگاهی دست و پا کند را فاکتور بگیریم،نمره هواداران ملوان ۲۰ است.

طرفداران ملوان=طرفداران محبوب

هوادار ملوان در بین تماشاگران پرسپولیس

وقتی سکوهای ورزشگاه دیگر تیم گیلانی که نام گیلان را نیز یدک میکشد مملو از فحش و ناسزاست و به نمایشگاهی از بی فرهنگی ها و کمبودهای یک جامعه تبدیل شده است هواداران ملوان ثابت کردند که ریشه های قطور ملوان تنها رنگ و بوی فوتبال می دهد و حالا که باشگاهشان از حداقل ساختار حرفه ای مدیریتی برخوردار شده آنها نیز تلاش زیادی صورت داده اند تا فحاشی ها از ورزشگاه انزلی ریشه کن و بسیار کمرنگ شود تا جایی که گاهی اگر گروهی اندک اقدامی انجام دهند با مخالفت سایرین مواجه شده و به سرعت خاموش می شوند.

اینجا شهری است که زادگاه بسیاری از بزرگان فوتبال ایران بوده است و اقدامات فرهنگی از گذشته ای تاریخی در این شهر برخوردار است. هواداران ملوان که بسیار خوش ذوق و خلاق هستند این بار با شعاری بسیار جالب داور بازی را تشویق به عملکرد بهتر کردند. وقتی مازیار زارع در محوطه جریمه بسیار واضح سرنگون شد یک شعار جالب از روی سکوهای ورزشگاه تختی به گوش میرسید :

داوووووووووور ، عزییییییییییییزم، دقت کن

مطمئنا در آینده ی نزدیک شاهد گسترش چنین حرکت هایی در سایر ورزشگاهها خواهیم بود و باید به هواداران ملوان تبریک گفت که در کارهای فرهنگی پیشرو شده اند و باید هم کمیته انضباطی که در اوایل فصل حرف هواداران ملوان را باور نمیکرد اقدام به تشویق این تیم کند. امید است با گسترش چنین حرکتهایی در سایر ورزشگاهها بار دیگر جو ورزشگاهها به گونه ای شود که خانواده ها بتوانند با خیال آسوده فرزندان خود را راهی ورزشگاهها کنند. 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۴ آذر ۱۳۹۱

امیدوارم این روند هم چنان ادامه داشته باشه، و به جایی برسیم که هم از لحاظ فرهنگی و هم ورزشی الگوی باقی تیم ها باشیم،به امید پیشرفت ابتدا برای شهرمون انزلی و بعد تیممون ملوان…

پاسخ