fada hoseini

فدا حسین مالکی در بازدید از بندر و گمرک انزلی در جمع عده ای از مسوولان و مدیران اقتصادی استان گیلان اظهار کرد : فعال کردن بنادر شمال همچون بنادر جنوب و رفع مشکلات و تنگناها را در دستور کار داریم.

نماینده ویژه رییس جمهوری و رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در شرایط کنونی، باید از استعدادهای خدادادی و ظرفیت های موجود در بنادر شمال کشور بیشتر استفاده شود.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا ،فدا حسین مالکی در بازدید از بندر و گمرک انزلی در جمع عده ای از مسوولان و مدیران اقتصادی استان گیلان اظهار کرد : فعال کردن بنادر شمال همچون بنادر جنوب و رفع مشکلات و تنگناها را در دستور کار داریم.

* توجه به ترانزیت

وی خاطرنشان کرد: ترانزیت می تواند درآمد مهمی برای کشور باشد و باید از این ظرفیت به طور کامل استفاده کرد .

مالکی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: هنوز موانعی برای رسیدن به نقطه مطلوب ترانزیت وجود دارد .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد : رفع موانع موجود در مسیر ترانزیت را در دستور کار داریم و باید فعالیت بیشتری در این زمینه صورت بگیرد .

وی افزود: با توجه به تحریم های اعمال شده از سوی دشمنان نظام اسلامی، تلاش مسوولان بر استفاده مناسب از ظرفیت های موجود برای رفع تنگناهاست.

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: تاکید بر این است که کالاهای مورد نیاز وارد کشور شود مشروط بر اینکه به اقتصاد ملی ، سرمایه گذاری ملی و تولید داخلی لطمه نزند.

مالکی اضافه کرد : همچنین راضی به ورود کالاهای غیرضروری ، غیراستاندارد و فاقد کیفیت به داخل کشور نیستیم .

وی با اشاره تلاش برای رفع موانع صادرات افزود: به گمرکات اعلام کردیم از صادرات محصولات تولید داخل که نیاز قطعی کشور نیستند، به هر طریقی توسط صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی حمایت شود .

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت بنادر شمال کشور خیلی بیش از این است، افزود: در سال ۹۲ ، سمت و سوی ما استفاده مناسب از این ظرفیت هاست .

مالکی تصریح کرد : با توجه به همکاری خوب بین ادارات کل گمرک، استاندارد، بنادر و حمل و نقل و سایر دستگاه های مربوطه باید از ظرفیت های موجود در بنادر شمال به خوبی استفاده شود .

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: باید بازنگری و اقدامات جدی برای استفاده بهینه از ظرفیت های بنادر شمال صورت گیرد و این بنادر تقویت شوند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های موجود در بنادر انزلی و آستارا بیش از وضع موجود است، گفت: باید از طریق سفارتخانه ها و از طریق رایزنی امکان استفاده بیشتر از ظرفیت بنادر کشور فراهم شود .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: مرزهای خشکی و دریایی بهترین فرصت های صادرات و واردات قانونی هستند .

* شفاف سازی در صادرات و واردات

مالکی بیان داشت: باید راهکاری برای شفاف سازی در صادرات و واردات عملیاتی شود تا ورود و خروج کالا به مسیر غیرقانونی و قاچاق نیافتد .

وی اضافه کرد : طرح جامع سامانه ای را در گمرکات پیاده کرده ایم تا کارها از دستی به ماشینی تبدیل و انجام امور به روال معمول جهانی ( نرم جهانی ) نزدیک تر و مشکلات برطرف شود.

وی تصریح کرد: این کار در بانک مرکزی نیز در رابطه با مبادلات ارزی صورت گرفته است.

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: این امر به اقتصاد و شفاف سازی کمک و از انحراف اقتصادی منجر به قاچاق و اقتصاد پنهان، جلوگیری می کند.

وی یادآور شد: سال گذشته با تلاش های صورت گرفته از اقدامات عوامل سودجو که تلاش می کنند در اقتصاد کشور اخلال ایجاد کنند در حوزه ارزی ، کالایی و زد و بند جلوگیری شد.

* حلقه را برای اخلال گران اقتصادی تنگ می کنیم

مالکی با بیان اینکه سال گذشته پرونده های زیادی تحویل مراجع قضایی شد، افزود: امسال هم از مسائل جدی ما این است که حلقه را برای اخلال گران اقتصادی تنگ تر کنیم تا نتوانند از اقتصاد سالم، سوء استفاده کنند .

وی تصریح کرد : هماهنگی خوبی بین دستگاه ها وجود دارد و با نظر رییس جمهوری هرجا هماهنگی نبوده، برای ایجاد آن تلاش کردیم .

* لزوم استفاده بهینه از ظرفیت های خزر

مالکی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت های موجود دریای خزر گفت: بنادر انزلی و آستارا از گلوگاه های مهم اقتصادی شمال کشور هستند و باید خلاقیت اقتصادی بیشتری در این مناطق صورت بگیرد.

وی افزود: باید زمینه ملاقات ها و مبادلات مرزی فراهم شود تا شاهد تحولات جدی در گمرکات انزلی ، آستارا و حسن رود باشیم .

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سرکشی های صورت گرفته از بنادر کشور اظهار کرد : در بنادر شمال نیز باید زیرساخت ها بیشتر و امکان پهلوگیری و تخلیه و بارگیری کشتی های بزرگتر فراهم شود.

مالکی تصریح کرد : کوشیدیم در بندر چابهار امکان پهلوگیری کشتی، از کشتی های ۴۵ هزار تن را به ۱۰۰ هزار تن افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، فداحسین مالکی نماینده ویژه رییس جمهوری و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز شنبه در سفر به استان گیلان، از بندر و گمرک انزلی بازدید کرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *