13950615001123_PhotoA[1]

 

محمد پورکاظمی عصر امروز در همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری ماهیان خاویاری در تالار حکمت دانشگاه گیلان با اشاره به ارائه ۱۸۲ مقاله به این همایش اظهار کرد: مقاله‌های مذکور به ۵۵ داور ارجاع شده است.

وی، ارائه ۳۸ مقاله در همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری را به صورت شفاهی عنوان کرد و افزود: ۱۱۵ مقاله به پوستر ارائه شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با بیان اینکه چهار کارگاه آموزشی در همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری ماهیان خاویاری برگزار می‌شود، تصریح کرد: کارگاه‌های آموزشی مذکور با محوریت پرورش ماهی در قفس، ژنتیک کاربردی، فرآوری و تنوع‌بخشی محصولات و حال و آینده بازار خاویار برگزار می‌شود.

پورکاظمی، هدف موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و تاسماهیان در برگزاری همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری ماهیان خاویاری را نگاهی به ذخایر این ماهیان در جهان خواند و بیان کرد: سال ۸۵ تولید خاویار جهان ۵۰۰ تن بود و یک درجه با انقراض فاصله داشت اما پس از ۱۱ سال اکنون تولید خاویار در ریای خزر به ۵۰ تن کاهش پیدا کرده و به شدت در حال انقراض است.

وی به ممنوعیت صید شش ساله ماهیانه خاویاری در دریای خزر اشاره کرد و گفت: استحصال خاویار از دریای خزر به صفر رسیده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با اشاره به نگاه ناامیدانه تولید ماهیان خاویاری در دریای خزر، دریای سیاه و دریاهای دور، خاطرنشان کرد: تولید آبزی‌پروری و گوشت ماهیان خاویاری به ۱۱۰ هزار تن رسید.

پورکاظمی به تولید یک‌هزار و ۵۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۲ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی در سال گذشته در ایران اشاره کرد و یادآور شد: ناچار هستیم با برگزاری کنگره‌ها و استفاده از تجربه تمام دنیا خاویار ایران را نجات دهیم.

وی با بیان اینکه از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پرورش ماهیان خاویاری از موقعیت بی‌نظیری برخوردار هستیم، اظهار کرد: ذخایر ماهیان دریای خزر به طور مشترک است و چهار کشور دیگر باید در حفظ این ذخایر کمک کنند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی بر بهره‌گیری از توان علمی دانشگاه‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید خاویار در کشور تأکید کرد و افزود: تولید خاویار ایران را باید به جایگاه اصلی خود برگردانیم.

پورکاظمی با اشاره به روند توسعه آبزی‌پروری ماهیان خاویاری در کشور، بیان کرد: نشان خاویار ایران در بازار جهانی باید ماندگار شود.
۱۵ و ۱۶ شهریور ماه جاری همایش بین‌المللی دورنمای آبزی‌پروری ماهیان خاویاری در دانشگاه گیلان در حال برگزار است./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *