81316231-5957261

استاندار گیلان با اشاره به دستور وزیر کشور مبنی بر تشکیل ستاد ویژه مبارزه با زمین خواری در استانداری ها گفت: مبارزه جدی با این پدیده در دستور کار گیلان است.

‘محمدعلی نجفی’ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این تصمیم در نشست وزارت کشور درباره بررسی وضغیت زمین خواری، تغییر غیرقانونی کاربری اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز اتخاذ شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دیروز در دستور ویژه ای به استانداران از آنان خواست تا ستاد ویژه مبارزه با زمین خواری در استان خود تشکیل دهند.

استاندار گیلان با بیان این که این استان موضوع مبارزه با زمین خواری را از ابتدای امسال در دستور کار قرار داده است، یادآور شد: استانداری گیلان اردیبهشت ماه امسال در ابلاغیه ای به فرمانداران و شهرداران گیلان خواستار مقابله جدی مسوولان استانی با زمین خواری شده بود.

نجفی اظهار داشت: تیرماه امسال نیز معاون اول رییس جمهوری بخشنامه ای در زمینه مقابله با زمین خواری صادر کرد که به دنبال آن مبارزه جدی با این پدیده در استان گیلان در دستور کار قرار گرفت.

استاندار گیلان ادامه داد: برای نمونه در یک مورد زمین خواری تواستیم از تصرف ۷۰ هکتار زمین با ارزش در شرق استان گیلان جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به عزم دولت برای مقابله با پدیده زمین خواری گفت: در نشست استانداران با وزیر کشور مقرر شد هماهنگی نهایی با قوه قضاییه، نیروی انتظامی و دستگاه های مرتبط اجرایی انجام و مجموعه قوانین در زمینه بهره برداری از زمین های شهری، روستایی و منابع طبیعی تجمیع و به مسوولان ابلاغ شود.

استاندار گیلان با تشریح دلایل تغییر کاربری اراضی در استان های شمالی، تقویت بنیه اقتصادی کشاورزان را در پیشگیری از این موضوع موثر دانست.

به گفته نجفی، وضعیت ممتاز جغرافیایی، ناهمخوانی ارزش زمین با این موقعیت و ارزان بودن آن، قیمت پایین محصولات کشاورزی و سود ناچیز این بخش برای بهره برداران، مشکلات اقتصادی و فقر کشاورزان و نزدیکی گیلان به پایتخت از جمله دلایل تغییر کاربری اراضی در گیلان است.

استاندار گیلان خواستار اختصاص اعتبار لازم برای تقویت گشت های حفاظت از اراضی کشاورزی شد و افزود: آموزش متناوب عوامل اجرایی مبارزه با زمین خواری از جمله اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران و بهره گیری از ظرفیت نیروهای مردمی از جمله بسیجیان در مبارزه با این پدیده موثر است.

استان گیلان حدود ۴۰۰ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی دارد که از این میان، ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است./ رشت – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

محراب

محراب

۲۷ شهریور ۱۳۹۳

یه سری هم به انزلی بزن.مخصوصا اطراف بشمن
همه می شناسن زمین خوار معروف اون ناحیه کیه.
به قول رئیس جمهور قبلی : بگم… بگم…

پاسخ