81595429-6430150

استاندار گیلان گفت: جمع آوری و تفکیک زباله از مبداء، باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و همگان نسبت به این امر مهم، توجه داشته باشند.
محمدعلی نجفی عصر دوشنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان اظهار داشت: زباله در استان فقط نظافت و سلامت نیست بلکه ایجاد اشتغال ، زیبایی ، پاکیزگی و گردشگری استان به آن وابسته است و شهرداران باید موظف شوند که پسماندهای حوزه مدیریت خود را ساماندهی کنند.

وی افزود: اگر شهرداری تا پایان سال جاری نتواند موضوع جمع آوری پسماند را سر و سامان دهد، چنین شهرداری قابل تحمل نیست.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه پسماند در دنیا یک سرمایه است و برای آن هزینه نمی شود، گفت: زباله به مدیریت نیاز دارد و این توان نیز در استان وجود دارد .

نجفی با اشاره به اینکه در سال گذشته در بخش آموزش پسماند کارهای خوبی در استان انجام شده، تصریح کرد: این اقدامات ناکافی هستند و باید استمرار پیدا کنند تا نهادینه شوند.

استاندار گیلان افزود: ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی استان موظفند که برای دفع زباله ها زمین در اختیار شهرداری ها قرار دهند.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری سیاست های تشویقی و تغییر در نگرش ها گفت: اگر می خواهیم استان و شهری زیبا داشته باشیم، باید با تمام توان و با جدیت و پشتکار، در راستای مدیریت و ساماندهی پسماند بکوشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: کارگروهی تشکیل می شود تا از محل دفن زباله های بیمارستانی استان، بازدید و گزارشی تهیه کند.

حجت شعبان پور افزود: چند شرکت خارجی آماده سرمایه گذاری در زمینه های پسماند در استان گیلان هستند که با برنامه هایی که در دست اقدام است ، تلاش می کنیم مشکل پسماندهای استان در پنج سال آینده حل شود.

وی خاطرنشان کرد: اراده جدی در زمینه ساماندهی زباله ها در استان گیلان با پیگیری و تاکیدات استاندار گیلان وجود دارد و همه فرمانداران و شهرداران باید در این زمینه بطور مستمر جلسات کاربردی برگزار کنند.

به گفته شعبانپور؛ در دو سال قبل، میانگین تفکیک زباله از مبدا ۱۵ درصد بود که هم اکنون این میزان به ۴۰درصد رسیده و در ۳۸ شهر استان ، کار تفکیک زباله از مبدأ در حال انجام است.

وی یادآور شد: تفکیک زباله از مبدا در شهرهای آستارا ۳۰ درصد، آستانه اشرفیه و کیاشهر ۵۵درصد ، انزلی ۷۰درصد و دیلمان ۸۵ درصد انجام گرفته است.

عاشوری معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت: در استان؛ ۲۵ بیمارستان دولتی و ۹ بیمارستان خصوصی وجود دارد که در ۱۰درصد این بیمارستان ها ، دستگاه های تفکیک زباله غیرفعال ولی در بقیه بیمارستان ها این دستگاه در حال فعالیت است.

وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب بیمارستان ها ، تصفیه مناسب صورت نمی گیرد که در سال جاری ۱۴میلیارد تومان برای خرید دستگاه تصفیه فاضلاب بیمارستانی درخواست شده است.

در این نشست همچنین فرمانداران و مدیران، گزارشی از اقدامات خود در جهت ساماندهی پسماند ارائه کردند.

براساس آمارهای اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان؛ روزانه دو هزارتن زباله توسط شهرداری ها و دهیاری های این استان جمع آوری و در مراکز دفع زباله رها می شوند و بخش زیادی هم در روند جمع آوری قرار ندارند.

یک هزار و ۴۰۰ تن از این زباله های جمع آوری شده شهری و بقیه زباله های روستایی را تشکیل می دهند.

به دلیل نزدیکی آب های سطحی با آب های زیرزمینی در گیلان شیرابه های ناشی از این زباله ها و آلاینده های ناشی از خودروها با هر بارندگی در کوتاه ترین زمان، وارد خاک و آب شده و به شدت رودخانه و زیستگاه ها و مراکز زیست و تکثیر آبزیان استان را تحت تاثیر قرار داده است.

یکی از مراکز مهم و پر سر و صدای دفن زباله گیلان که روزانه ۵۵۰تا ۶۰۰ تن زباله از حوزه مرکزی شامل شهرهای رشت، فومن، صومعه سرا، لشت نشاء، سنگر، شفت، خشکبیجار و کوچصفهان و بیش از ۲۰دهیاری و بخشی از واحدهای صنعتی در آن دفن می شوند، در سراوان واقع در ۲۰ کیلومتری رشت قرار دارد.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *