82234744-710263391

استاندار گیلان گفت: با سودجویانی که با مخلوط کردن برنج کم کیفیت ارزان قیمت، به برنج با کیفیت گیلان ضربه می زنند، باید با جدیت برخورد شود.
محمدعلی نجفی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، قاچاق کالا را خطری جدی برای امنیت اقتصادی، تولید و اشتغال کشور عنوان کرد.
وی افزود: درسالی که مزین به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است؛ همه باید با تمام توان درجهت مبارزه با پدیده قاچاق تلاش کنیم و گیلان در این زمینه رویکرد مثبتی دارد.
نجفی قاچاق کالا را آسیب به تولید داخل دانست و اظهار کرد: آگاهی بخشی مردم از اثرات منفی پدیده قاچاق گام موثری در مبارزه با این امر است و خوشبختانه صدا و سیما برنامه های خوبی در این زمینه با بهره گیری از فرمایشات رهبرمعظم انقلاب تا کنون ساخته است.
نجفی همچنین بر ضرورت آگاهی رسانی صحیح از مقررات کالاهای قاچاق تأکید کرد و افزود : آگاهی رسانی در این بخش تنها با برنامه های خبری و گفتگومحور میسر نیست، بلکه صدا و سیما می بایست در قالب فیلم های مستند، تئاتر و برنامه های تلویزیونی و رادیویی با رویکرد جدید و اندیشه محور تلاش کند.
استاندار گیلان شفاف سازی، تسهیل در صدور مجوزها، روان سازی و به کارگیری تجهیزات مدرن و فعال کردن و افزایش قرنطینه ها را گامی موثر در مبارزه با قاچاق عنوان و تصریح کرد: مبارزه با قاچاق، زمینه ساز عدالت اجتماعی، اقتصادی و موجبات اشتغال در جامعه خواهد شد.
** بسته بندی برنج کم کیفیت با نام گیلان، به برند برنج با کیفیت گیلانی آسیب می زند
وی همچنین با اشاره به واردات محدود برخی برنج های کم کیفیت و ارزان قیمت استان های دیگر و بسته بندی با نام برنج محلی گیلان، خواستار برخورد جدی با عاملان این امر شد.
نجفی تصریح کرد: متأسفانه عده ای افراد سودجو با مخلوط کردن برنج کم کیفیت ارزان قیمت استان های دیگر و یا خارجی، به برند برنج با کیفیت گیلانی ضربه می زنند که این موضوع بسیار خطرناک است و باید با جدیت برخورد شود.
به گفته نجفی، کیفیت بالای برنج گیلان و معروفیت آن موجب طمع سودجویان شده است.
استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
سالانه یک میلیون و یکصد تن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت و ۷۰۰ تن برنج سفید از آن استحصال می شود.
استاندار گیلان همچنین به درخواست گیلان برای تعیین وزیر نفت به عنوان نماینده دولت در جلسات اقتصاد مقاومتی و موافقت معاون اول رئیس جمهوری نسبت به این امر اشاره و اضافه کرد: حضور زنگنه به عنوان وزیر معین استان، فرصتی را فراهم خواهد کرد تا از حضور وزیر نفت بهره بیشتری را در توسعه گیلان ببریم.
وی با اشاره به دستاوردهای استان در کارگروه رفع موانع تولید و کسب رتبه دوم و سوم کشوری و جذب تسهیلات بانکی در این بخش اظهار داشت: خود را ملزم می دانیم تا کوشاتر از گذشته در جهت رفع موانع تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه خدمات دولت در حقیقت خدمات نظام اسلامی است، افزود : باید دستاوردها و موفقیت های دولت در جامعه آگاهی رسانی شود./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *