این مطلب تقدیم به کسی که شاید امروز به عنوان یکی از بزرگان ملوان باید همه میشناختنش اما به خاطر ناموس و کشورش زمین فوتبال رو بوسید به رهسپار جبهه های جنگ شد… 

هدف من خیلی بزرگتر از این بازی‌های دنیایی است’ این مطلب، پاسخ محکم شهید محمود فلاحتی بازیکن تیم فوتبال جوانان ملوان انزلی پس از دعوتش به اردوی تیم جوانان فوتبال ایران بود.


شهید فلاحتی یکی از دریادلان خطه موج و دریا بود که به اعتقاد صاحبنظران اگر در عرصه فوتبال می‌ماند، مسلما بسیار موفق می‌شد اما دل دریایی او میل ماندن را نداشت و عاقبت نیز به دریای عشق و حقیقت پیوست.

آری؛ هفته دفاع مقدس یادآور حماسه سازان بی بدیل تاریخ بشریت است، دریادلانی همچون این شهید بزرگوار که به ندای معمار انقلاب ، امام خمینی (ره) لبیک گفتند و پاسدار مرزهای ایران اسلامی شدند.

به گزارش ایرنا، شهید محمود فلاحتی در بهار سال ۱۳۴۲در محله غازیان شهرستان بندرانزلی در خانواده ای مذهبی،سنتی دیده به جهان گشود. در طول تحصیل ، دانش آموزی زرنگ،منظم و مودب بود و علاقه زیادی به فوتبال داشت و در تیم های محلی و آموزشگاهی فوتبال بازی می کرد.

با آغاز فعالیت های انقلابی در سطح شهر شروع به فعالیت های فرهنگی نمود. در سال ۵۸ عضو و کاپیتان تیم جوانان ملوان انزلی به مربیگری بهمن صالح نیا شد و همراه این تیم مقام نخست استان گیلان را به دست آورد.

معاون اداره تربیت بدنی انزلی در مورد شهید فلاحتی می گوید: فلاحتی نه تنها در ورزش و فوتبال بلکه از نظر اخلاق و منش نیز نمونه بود.

‘ صفر جعفرزاد’ زمانی را به خاطر می‌آورد که فلاحتی کاپیتان تیم انزلی بود و مسابقات جوانان استان گیلان در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد، اما وی حاضر به شکستن روزه خود نشد و با وجود این که با زبان روزه به میدان رفت از همه بازیکنان نیز بیشتر می‌دوید .

‘ فرهاد صیاد مصلح ‘ که در تیم فوتبال شیلات انزلی مربی وی بود، می گوید: به خاطر توانمندی، جدیت و اخلاق، کاپیتانی تیم را به او سپردم.

مصلح می‌افزاید: محمود، کم حرف بود و تا از او سوال نمی‌کردند سخنی نمی گفت و به سلسله مراتب و اطاعت از مافوق خیلی اهمیت می‌داد و حرف بزرگترها و با تجربه‌ها را با جان و دل می‌پذیرفت.

فلاحتی خرداد سال ۶۰ در رشته ساختمان دیپلم گرفت.با وجود علاقه شدیدی که برای ادامه تحصیل داشت از سوی تیم ملی جوانان انتخاب و بعد هم جذب باشگاه شیلات شد، اما با وجود تلاش های زیاد مربیان و مسوولان و داشتن پیشنهاد از باشگاه های معروف و پولساز ، از آن جا که علاقه زیادی به اسلام و انقلاب داشت، همه تقاضاها را رد کرد و در سال ۶۰ به عنوان عضو ویژه بسیج وارد تشکیلات سپاه شد.

شهید محمود فلاحتی در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۶۳پس از رشادت ها و حضور موثر خود در عرصه دفاع مقدس به فرماندهی گروهان کمیل منصوب شد.

وی در خاطرات خود می نویسد: در قبال فرماندهی گروهان کمیل که تحمیل شد و با اجبار و بر حسب وظیفه قبول کردم، در این جبهه با چهره های گوناگون و جدید آشنا می شوم که تا به حال رنگ گناه را اصلا ندیده اند و هیچ نمی دانند غیبت چیست؟ دروغ چیست؟ تهمت چیست؟ آخر باید چگونه شکر خدا را به جای آورد که باعث چنین انقلابی شد و این چنین جوانانی را به وجود آورد.

شهید فلاحتی برای نعمات خداوندی ارزش بسیار قائل بود و به شدت از اسراف پرهیز می‌کرد.

‘ پاسدار جانباز محمد علی علی زاده’ به یاد می‌آورد که تابستان سال ? ۶۳? به پادگان شهید بیگلو لشکر ۲۵?کربلا در اطراف اهواز رفته بود. نحوه وضو گرفتن او که با حداقل آب وضو می‌گرفت توجه مرا جلب کرد و برای بسیاری که عادت داشتند شیر تانکر را یکسره باز بگذارند به صورت الگو درآمد.

محمود فلاحتی ، سرانجام در اولین روز مرداد ماه ۶۳بعد از ۱۴ ماه و ۲۸ روز حضور موثردر جبهه ، در حالی که وضو گرفته بود و با پیک گروهانش در کنار سنگر مشغول قرائت قرآن بود، بر اثر اصابت ترکش خمپاره ۶۰ به ناحیه پشت و دست به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۹ آذر ۱۳۹۱

سلام
از سلسله واقعه‌نگاری‌های محرّم بندر انزلی با مطلب « عاشورای ۱۳۹۱، بندرانزلی از دریچه دوربین (قسمت اول)» میزبان خوبان هستم.
تشریف بیاورید خوشحال می‌شوم [گل]
http://delneveshtehayemilad.blogfa.com

پاسخ