سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی از رشد ۴۱ درصدی ارزش ترانزیت خارجی از طریق این منطقه طی چهار ماهه نخست سال ۹۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد .

“علی نصیری” روز دو شنبه به خبرنگار ایرنا گفت : در این مدت افزون بر ۲۱۲ هزار تن کالا به ارزش معادل ۲۱۰ میلیون دلار از طریق گمرکات منطقه آزاد انزلی ترانزیت شده است . به گفته وی این میزان ترانزیت از نظر وزنی ۳۰ درصد نسبت به همین مدت در سال ۹۰ رشد داشته است. نصیری با بیان اینکه در چهار ماه اول امسال ارزش وزنی صادرات غیر نفتی از طریق گمرکات منطقه آزاد انزلی با رشد شش درصدی همراه بوده است افزود: در این مدت حدود ۵۱ هزار تن کالا به ارزش حدود ۲۳ میلیون دلار صادر شده است. ادامه مطلب …

وی یادآور شد : این در حالی است که در مدت مشابه پارسال بیش از ۴۸ هزار تن کالا به ارزش حدود ۳۳ میلیون دلار صادر شده بود.

وی با اعلام اینکه در چهار ماهه نخست امسال میزان ۱۳۸۰ هزار تن کالا با ارزشی در حدود ۹۷۳ میلیون دلار وارد شده اظهار داشت: این میزان حاکی از کاهش ۱۴ درصدی وزن کالاهای وارده از طریق گمرکات این منطقه است .

به گفته وی در حالیکه طی همین مدت در سال ۱۳۹۰ شاهد ورود ۱۶۰۳ هزار تن کالا به ارزش افزون بر ۱۱۶۸ میلیون دلار بودیم.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی ، توسعه تعاملات و مراودات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق ارائه تسهیلات،معافیتهای قانونی و گسترش توافقنامه های تجاری-گمرکی با بخش خصوصی-دولتی کشورهای فوق را از مهمترین برنامه های منطقه متبوع خود اعلام کرد.

وی تصریح کرد: معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، اعطای مجوز سرمایه گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد، معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه، امکان فعالیت بانکها و شرکتهای بیمه داخلی با همکاری شرکتها و بانکهای بین المللی در عرصه های حمایت و تضمین فعالیت های سرمایه گذاری در این منطقه از مهمترین مزایای قانونی فعالیت تجاری در منطقه آزاد انزلی است.

نصیری با اشاره به ظرفیتهای تجاری جدید در حال ایجاد از سوی منطقه آزاد انزلی برای ایفای نقش گسترده تر در مبادلات تجاری با کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: این منطقه با دارا بودن ظرفیتهایی همچون بورس کالای منطقه آزاد انزلی، تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی تا شعاع ۵۰ کیلومتر از مرزهای این منطقه، مرکز نمایشگاهی وهمایش های بین المللی این منطقه و احداث بندر کاسپین، قابلیت تبدیل شدن به مرکز نمایشگاهی و بورس کالا با کشورهای حاشیه دریای خزر را دارا است.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی شهریور ۱۳۸۲ مصوب شد و اساسنامه اش مرداد ۱۳۸۳ به تایید هیات دولت رسید و نقشه محدوده خرداد ۱۳۸۴ ابلاغ شد .

این منطقه شامل محدوده ای به مساحت تقریبی سه هزار و ۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آبهای ساحلی است که در سه محدوده جدا از هم شامل ناحیه گلشن و محدوده تجارت به مساحت ۲۰۹۱ هکتار، منطقه شهرک صنعتی حسن رود و ناحیه اطراف آن به مساحت ۹۴۶ هکتار و محدوده بندری منطقه آزاد انزلی به مساحت ۱۰۶ هکتار است.

منبع: ایرنا

انزلی کلاب: از دیگر فعالیت های سازمان منطقه آزاد انزلی میتوان به طرح اکرام ایتام و زنان سرپرست خانوار توسط سازمان منطقه آزاد انزلی در ۱۴ روستای این منطقه اجراء شد اشاره کرد:

ین طرح همزمان با آغاز ماه ضیافت الهی از سوی معاونت فرهنگی،اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی با هدف اشاعه سنت حسنه انفاق، کمک به نیازمندان و گسترش فرهنگ نیکوکاری، اطعام و اکراممددجویان،تأمین نیازمندیهای افراد تحت تکفل کمیته امداد امام خمینی(ره)،زنان سرپرست خانوار و ایتام و همچنین به منظور افزایش رضایت اجتماعی در محدوده منطقه آزاد انزلی انجام شد.

بنابراین گزارش بسته های اهدائی از سوی منطقه آزاد انزلی مشتمل بر اقلام خوراکی با هزینه ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال با همکاری دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای محدوده این منطقه توزیع شد.

منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران است که ۱۴ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر  در محدوده آن قرار دارد.

انزلی کلاب: سعی خواهیم کرد در آینده مصاحبه ای رو از یکی از مسئولان منطقه آزاد تهیه کنیم تا شما عزیزان نیز بیشتر در جریان فعالیت های این سازمان قرار بگیرید.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *