کارلو آنجلوتی نتیجه نهایی را محصول نگرش و ثبات تیمی می داند. آرسن ونگر نیز بزرگترین ویژگی صدرنشینی و درخشش منچستریونایتد در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ را ثبات تیمی این تیم عنوان کرد.
اما ثبات چیست؟ ثبات یعنی فرصت دادن به مدیر، مربی یا حتی ورزشکار برای ساختن دورنمایی چندین ساله. هنری فایول ثبات و ماندگاری در شغل را سبب افزایش کارایی کارکنان و یکی از اصول چهارده گانه مدیریت معرفی می کند.
در ورزش نیز که مدیر، مربی، ورزشکار و تماشاگران را از عوامل موفقیت یک تیم می دانند تحقیقات متعددی در زمینه تاثیر ثبات عوامل مذکور بر موفقیت تیمها صورت گرفته است.
بر اساس نتایج این پژوهش ها تغییرات و جابجایی های پی در پی در مدیریت مجموعه، همچنین اخراج مدیر یا مربی ضمن اینکه موجب ایجاد نارضایتی در فرهنگ سازمانی می شود، موجب از هم گسیختگی در پیشبرد برنامه می شود و در نهایت به طور منفی بر عملکرد آن مجموعه تاثیر می گذارد. ثبات مدیران آنان را به طور ناخودآگاه و خودآگاه به فعالیت بیشتر در جهت دستیابی به اهداف هدایت می کند و سبب می شود مدیران در حد توانمندی ها یا بیش از حد توانمندی های خود در جهت تحقق اهداف موسسه گام بردارند. در سال ۲۰۰۳ داوسون با بررسی ۳۰ فصل از مسابقات لیگ سطح اول انگلستان ثابت کرد از دلایل برتری و ثبات در نتیجه گیری برخی از تیمهای بزرگ، سابقه درخشان آنهاست که به آنها تجربه کافی می دهد. او به این نتیجه رسید که هم ثبات مدیر و هم ثبات در نوع مدیریت عامل اصلی موفقیت تیمهای باشگاهی در انگلستان است. آئوداس و همکاران نیز به این نتیجه رسیدند که تغییر مدیریت در بهبود عملکرد تیم برای رهایی از سقوط تاثیرگذار نیست.
مربیان نیز به عنوان محور اصلی و رکن مهم تیمهای ورزشی از عوامل موثر بر موفقیت تیمها به شمار می روند. از جمله معیارهای مهم و مورد تاکید برای انتخاب یک مربی بزرگ داشتن برنامه های درازمدت و آینده نگر است که جز با ثبات مربی امکان پذیر نیست. فارست ( ۲۰۰۷ ) با بررسی فوتبال اسپانیا عنوان کرد از جمله مهمترین دلایلی که مدیران تصمیم به اخراج مربیان می گیرند، مواجهه با شرایطی است که باشگاه در خطر سقوط به دسته پایینتر قرار می گیرند. شواهد این پژوهش نشان داد بی ثباتی و اخراج مربیان در بهبود عملکرد کلی تیم تاثیر مهمی بر جای نمی گذارد. علیدوست و جلالی ( ۱۳۸۹ ) نیز با بررسی هفت دوره اول لیگ برتر عنوان کردند تعویض مربیان در بیش از ۷۵ درصد موارد بی اثر یا کم نتیجه بوده و به بهبود نتایج یا ایجاد تغییرات مثبت و مستمر در تیمها نینجامیده است.
در مورد تاثیر ثبات اعضای تیم و بازیکنان بر موفقیت تیم نیز طی پژوهشی که بر عملکرد دو لیگ حرفه ای ایتالیا و انگلستان انجام شد؛ ثبات بازیکنان موجب افزایش هماهنگی و همکاری تیمی عنوان شده و این دو مولفه بسیار تاثیرگذارتر از ثبات مدیر و هزینه کرد وی در موفقیت تیم ارزیابی شد. علی آکگان ( ۲۰۰۲ ) ثبات اعضا را مهمترین عامل عملکرد مطلوب تیم می داند و بیان می کند تیم با ثبات اثر مستقیم و شایان توجهی بر متغیرهای نتیجه شامل آموزش تیم و چرخه زمان دارد. همچنین ثبات بازیکنان می تواند هنگام تغییرات فنی در وحدت بخشیدن به تیم بسیار سودمند باشد.
سرانجام در یک تحقیق اختصاصی در مورد ارتباط ثبات با موفقیت تیمی در لیگ برتر فوتبال ایران که توسط هیوا بهرام فرد، محمد خبیری و همکاران در سال ۱۳۹۲ و با گردآوری داده ها از مدیران، مربیان و بازیکنان تیمهای لیگ برتر که در یازده دوره ابتدایی آن حداقل در سه دوره مداوم حاضر بودند، انجام شد مشخص شد بین ثبات در مدیریت، مربیان و بازیکنان و کسب موفقیت ( رتبه ) رابطه مستقیم برقرار است. همچنین تغییر مربیان در طول و میانه فصل نتیجه مطلوبی را به همراه نیاورده است. در این تحقیق میانگین تغییرات مدیران ۰٫۴۱ و میانگین تغییرات مربیان ۱/۱ بدست آمده که در آن با افزایش نرخ ثبات در تیم میانگین رتبه کسب شده توسط آن تیم بهتر و عملکرد آن مطلبوبتر بوده است.
در این میان تیم ملوان بندرانزلی که در این تحقیق از میان هفده تیم مورد بررسی با ده بار حضور در لیگ برتر ( از یازده دوره ) رتبه نهم را به خود اختصاص داده بود و رتبه هفتمی را به عنوان بهترین عنوان و سقوط به لیگ آزادگان را به عنوان بدترین نتیجه در اختیار داشت؛
در قسمت تغییرات مدیریتی پس از تیمهای فجر شیراز، استقلال اهواز، برق شیراز، سپاهان و فولاد به طور مشترک با سایپا عنوان ششمین مدیریت با ثبات؛
در بخش تغییرات مربیان پس از فجر شیراز و ذوب آهن اصفهان ، سومین نیمکت با ثبات؛
و در بخش تغییرات بازیکنان رتبه دوازدهم را کسب نموده است.

از آنچه در مورد اهمیت و تاثیر ثبات بر موفقیت تیمی ذکر شد و آمار استخراج شده در مورد تیم ملوان می توان نتیجه گرفت باشگاه ملوان تا دوره یازدهم از ثبات شایسته ای در روی نیمکت برخوردار بوده و تغییرات مدیریتی در این باشگاه نیز کمتر از میانگین تیمهای لیگ برتر و در حد قابل قبولی بوده است اما تغییرات مکرر بازیکنان، ملوان را در زمره تیمهای کم ثبات در این زمینه قرار داده و احتمالا یکی از عوامل موثر بر کسب نتایج نه چندان مطلوب این باشگاه بوده است.
ضمن اینکه متاسفانه در سالهای پس از این تحقیق ملوان سیر نزولی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد تا جاییکه بطور مثال در فصل ۹۳-۹۴ سکان هدایت خود را به سه سرمربی سپرد و یا بعلت وضعیت نا به سامان تیمهای پایه دل به حضور سربازان وظیفه ای بست که حداکثر دو فصل در این تیم حضور داشتند.

امیدواریم باشگاه ملوان با نگاهی ویژه به استعدادهای بومی و تیمهای پایه خود زمینه های برطرف کردن این بی ثباتی را برطرف کرده تا ملوان به جایگاه در خور شأن خود در فوتبال کشور باز گردد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

رامین محمدی

۵ مرداد ۱۳۹۶

با تشکر از تحقیقات و نوشتار جامع شما…..در صورت امکان برای آشنایی بیشتر هواداران ومردم انزلی با ساختار باشگاهی ملوان
لطفا چارت اداری و نظامات اداری و شرح وظایف و تعداد نفرات و مسئولیتهای تک تک این عزیزانی که در طی سالهای متمادی زحمت سکانداری و حمایتهای پی در پی از انواع مدیریتهای تیم ملوان را به دوش کشیده اند به تفکیک ذکر کنید تا با حمایت فرد فرد کسانی که دل در گرو موفقیت و پرواز قوی سپید خزری به اوج آسمان فوتبال ایران در این سال ضمن اسفاده وعبرت از تجربیات گذشته آینده روشنی را برای ملوان رقم بزنیم
با سپاس

پاسخ