anzali lagon

اختصاصی- تالاب بین المللی انزلی، علاوه بر نقش موثر و بسزایی که در امور زیست محیطی در ایران و منطقه ایفا میکند، سرشار از مزایا و موهبت هایی است که با توجه ویژه مسئولین به آن نقشی غیر قابل انکار میتواند در توسعه استان به خصوص مناطق حاشیه تالاب داشته باشد، اما حتی اگر از همه مزایای صنعت گردشگری، توریسم و ارزش بالای زیست محیطی این نعمت الهی بگذریم، باز هم باید بیشتر به جزئیات گنج ارزشمند پرداخته شود.

در رابطه با مواد معدنی موجود در رسوبات تالاب انزلی و امکان بهره برداری اقتصادی از این رسوبات گزارشاتی تا کنون ارائه گردیده است، که قصد داریم در این مقاله بیش از پیش به آن بپردازیم.

بر اساس اکتشافات ژئوشیمیایی که بر روی رسوبات تالاب به عمل آمده است وجود پاره ای عناصر در رسوبات تالاب قطعی شده است که از ابعاد اقتصادی نیز می توانند قابل توجه باشد. رسوبات تالاب برای ردیابی ۶ نوع اکسید و ۱۸ عنصر مورد تجزیه قرار گرفته است.

talab anzali003

این اکسیدها عبارتند از: تیتانیوم، سیلسیوم، آهن، کلسیم، آلومینیوم و منیزیم. کلا در رسوبات تالاب اکسید آلومینیوم و سیلسیوم ۵۰ % و کلسیم و منیزیم حدود ۲۰ % کل رسوبات را تشکیل می دهند. عمده ترین عناصر با ارزش اقتصادی که در رسوبات تالاب وجود دارند عبارتند از: ایتریم، اسکاندیم ، گالیم، که فقط مقدار گالیم آن حدود ۶۶ قسمت در میلیون است و این رقم عیار قابل توجهی از این عنصر در طبیعت است. عنصر دیگری که دارای عیار قابل توجهی است «بور» است. بور موجود در تالاب احتمالا از حمل و انتقال کودهای شیمیایی مصرف شده در زمین های مجاور تالاب ایجاد شده است. فارغ از  بهره برداری اقتصادی از سایر رسوبات و مواد موجود در تالاب که میتواند صرف مواردی نظیر: بهره برداری به عنوان کود های شیمیایی و بهره برداری به عنوان مواد اولیه ساختمانی شود، اکتشاف عناصر کمیاب و ارزشمند موجود در رسوبات خود مبحثی است که میتواند مورد نقد و بررسی بیشتر قرار بگیرد.

کشف تیتانیوم در تالاب انزلی:

بد نیست بدانید، غنی ترین منبع تیتانیوم که یکی از عناصر بسیار ارزنده و کمیاب طبیعت است در تالاب انزلی کشف شده است. تیتانیوم که از سال ۱۷۹۱ میلادی وجود آن در طبیعت محرز و مسلم بود عنصری است که شیمی دانان جهان بیش از یک قرن برای بدست آوردن آن بصورت یک فلز خالص به تحقیق و پژوهش و انتظار گذراندند.

در حال حاضر تیتانیوم در ساخت بدنه ی موشک ها و هواپیما های سریع السیر و بویژه در مواردی که وزن سبک و مقاوم در مقابل دمای شدید و رطوبت مورد نیاز است کاربرد فروان دارد بر اساس آزمایش های اولیه که درباره ی میزان تیتانیوم موجود در بعضی از قسمت های تالاب انزلی به عمل آمده مقدار تیتانیوم در رسوبات این تالاب حدود ۱۲ %می باشد.  ((خبرنامه پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف)) 

HDR tonemapped

تیتانیوم چیست ؟ 

تیتانیوم یک فلز واسطه است که عدد اتمی آن ۲۲ و وزن اتمی آن ۴/۷۹g/cm 3 است. مشخصه تیتانیوم و آلیاژهای آن قابلیت غیر فعال شدن و درجه بالای مقاومت در برابر حمله اسیدها و کلریدهاست و از مزایای این آلیاژ میتوان به غیر سمی بودن آن و سازگاری اش با استخوان و بافت های بدن اشاره کرد، آلیاژی که از آن برای ساخت پلاتین مورد استفاده در شکستگی ها نیز بهره برداری می شود.

تیتانیوم خالص و یا آلیاژ های آن با ناخالصی کم در کارخانه های سولفورزدایی مشتقات نفتی در تجهیزات مربوط به چاه های نفت و در اتصالات مورد نیاز و همچنین در موارد پژشکی مورد استفاده قرار میگیرد. از ظرفی هم اکنون ورق های فولادی با پوشش تیتانیوم تولید شده، که به علت خاصیت ضد فرسایشی کاربرد وسیعی در صنعت نفت و در مراحل سولفورزایی مشتقات نفتی در پالایشگاه ها پیدا کرده اند، دیگر مصرف عمده این فلز نیز در صنعت هواپیماسازی است.

سایر مصارف عمده تیتانیوم را میتوان به صورت زیر خلاصه نمود: ساخت کاربید تیتانیوم، سرامیک، در فرآیندهای شیمیایی و الکترو شیمیایی، ساخت ورقه های فلزی و بازیافت آنها، صنعت نفت، سولوفورزادیی گاز مایع، نمک زدایی آب (تصفیه آب)، ساخت پمپ های مکش آب از دریا، ساختمان سازی، پزشکی(قطعات تعویض در بدنه دندانها )، صنایع اتوموبیل سازی، ساخت انباره های مخصوص برای نگهداری از موادی نظیر ضایعات اتمی و غیره، الیاف تقویت کننده برای استفاده در ترکیبات فلزی، رباط های صنعتی، جوهر سازی، ساخت انواع آلیاژ ها، ذخیره سازی انرژی، بالابردن قابلیت هدایت حرارتی آلیاژ ها، پرکننده ی سنگ های جواهرات مصنوعی و …

anzali-island-iran-mr_00447341

بررسی روند مصرف این آلیاژ در ایران و جهان :

با توجه به آمار واردات کشور، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ نیاز کشور به سنگ تیتانیوم و کنستانتره آن در حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. همچنین حجم واردات اکسید های تیتانیوم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در حدود ۹۶ درصد افزایش داشته است. لازم به ذکر است مصرف این محصول در سطج جهان نیز در یک دوره آماری ۴۰ ساله و پیش بینی مصرف آن در ۱۰ سال آینده، حاکی از رشد مصرف این محصول مهم در سطح جهان داشته است.

tit001

بررسی نیاز به محصول با اولویت صادرات: 

در صورت تولید این ماده، امکان کاهش قیمت و افزایش ارزش افزوده که امکان رقابت را به واحد تولیدی می دهد، به وجود خواهد آمد. همچنین پس از فراهم شدن بستر های لازم و تامین نیاز داخلی میتوان اقدام به صادرات این محصول نمود. با توجه به اینکه با اجرای این طرح میزان خروج ارز از کشور می یابد و میتوان این طرح را در دسته اولویت های چشم انداز توسعه کشور دانست.

ارزش دلاری تقاضای سالانه جهت واردات تیتانیوم توسط کشورهای مختلف طبق متوسط گزارش دفتر آمار و اطلاع رسانی گمرک عبارت است از: 

بیش از ۳۵ میلیون دلار در سال 

لازم به ذکر است این تنها یکی عناصر موجود در رسوبات تالاب انزلی در گذر زمان است و به همه این موارد باید نزدیکی به بندر و حمل و نقل کم هزینه در محصول نهایی را نیز لحاظ کرد که از هر نظر به اهمیت توجه ویژه به آن می افزاید.

لازم به ذکر است خوشبختانه با توجه به تخصص های موجود در کشور، امکان تامین نیروی انسانی مجرب و تحصیل کرده در این زمینه به راحتی وجود دارد و حتی با رایزنی مناسب میتوان بستری فراهم کرد تا به پروژه های احیاء تالاب به خصوص مبحث مهم رسوب برداری که سالیان درازی است به شکل شایسته ای صورت نپذیرفته است نیز سرعت بخشیده شود و علاوه بر کمک به محیط زیست یک منبع اقتصادی بسیار بزرگ به استان گیلان و شهرستان انزلی افزوده شود.

با توجه به کاهش چندین متری عمق تالاب که امروزه از ۷ الی ۸ متر به ۱٫۵ متر رسیده است میتوان تخمین مناسبی نسبت به سطح رسوبات صورت گرفته بدست آورد، ضمن آنکه تیتانیوم تنها بخشی از سرمایه است که هم جای جانداران گوناگون را تنگ کرده و با خطر مواجه ساخته است و هم تالاب را به سمت مرگ تدریجی سوق میدهد.

002

لازم به ذکر است سامانه خبری- تحلیلی انزلی کلاب یک نسخه از اطلاعات جامع جمع آوری شده را تقدیم شورای شهر و شهرداری بندرانزلی  خواهد کرد، چرا که معتقدیم با توجه به جایگاه رفیع و غنی این شهر باید به سمت بهره برداری از همه فرصت های موجود گام برداشته شود.در این بین توجه ویژه به امور زیست محیطی، نظر به موقعیت جغرافیایی حساس انزلی از این منظر، آنهم با رویکرد تبدیل تهدید ها به فرصت، اصلی غیر قابل کتمان در مسیر حرکت شهر بندرانزلی به سمت توسعه پایدار است و باید مد نظر مدیران شهری قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Shahin

۸ اسفند ۱۳۹۲

مجید عزیز پیرو نظر شما این مقاله تهیه شد. ;-)

پاسخ

majid-sh پاسخ در تاريخ اسفند ۹ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۱:

:yes:

۸ اسفند ۱۳۹۲

باسلام محدود کشورهائی هستند که بتوانند ورق تیتان رو ببرند وشکل بدنند وبسیار کمتر کشورهای که بتوانند انرااستهسال وذوب کنند این درحالی که ماباتدبیر واراده بسیار سهلتر باید مردمانمان وجامعه محلی راازداشتن مواهب تالاب بهرهمند کنیم وقتی ماابتدائی ترین اصولزیست محیطی رابه سادگی زیرپامینهیم اصلاصلاح نیست درموردتیتان حرف بزنیم دوستان لطفا از لاین تیتان بیان بیرون تانفهمیدن این کالا کالی خاص ونظامیه

پاسخ

guilak

گیلک

۸ اسفند ۱۳۹۲

امروزه دانشمندان جوان کشور در داخل و در سراسر جهان موفق به انجام کارهای مهمی شده اند. حتما اگر لازم باشد میتوانند هم این عنصر و سایر عناصر با ارزش و کمیاب دیگر را استحصال کنند و ببرند و هر شکلی که لازم باشد بدهند.از این بابت اصلا جای نگرانی نیست.اما این واقعیت تلخ که ابتدایی ترین اصول حفظ محیط زیست را نادیده میگیریم متاسفانه درست است و با شما موافقم یک معضل فرهنگی و مزمن و بحث جداگانه ای است و قابل تامل است.امیدوارم حداقل به طمع پول در آوردن هم که شده تالاب انزلی از این وضعیت بحرانی نجات یابد.البته اگر بیش از حد طمع نکنند و نگذارند که کل تالاب کاملا خشک و انباشته از رسوبات گردد.

پاسخ

۸ اسفند ۱۳۹۲

باسلام وتشکر ازگیلک عزیز که حواسش به غلط املائی ماهم هست این دستاوردهای دانشمندان جوان ماهنوز کاربردی نشده مادرابتدای راهیم ظرفیت علمی ایرانیان بسیار بالاتر از اینهاست مابا ماکسیمای منتازداخل فکر نکنیم چیزی شده ودردنیا ماکسیمای ما همان پیکان ۴۸میباشد من اطاعات نظامی هوانوردی ودریائیم بسیار بالاست نخواستم از ان حوضه چیزی بگم
فرق است بین تکثیر علم وتولید علم درتولید فرهنگ هم همراه وهمپاست اینکه میبینید مثلا دررانندگی اینطوری هستیم بخاطر اینه که نفت فروختیم ماشین اوردیم یامنتاز کردیم اگرفضا وبستر تولیدی باشد فرهنگ استفاده از ان هم همراهشه ببخشید اگر به نظر بیراهه بود علم وقتی علمه که مردم ازمواهبش بهره مند بشند وگرنه الاغی که بارش کتابه به کار نمیاد که

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ اسفند ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۶:

با سلام ما مخلص شما و همه کاربران انزلی کلاب هستیم و جسارت نمیکنیم محمود عزیز . ما که نمیتوانیم خودمان را با کشورهای توسعه یافته که انقلاب صنعتی را از قرن هیجده شروع کرده اند مقایسه کنیم. حرف بنده این است که ایرانیان به همت جوانان مستعد خود نشان داده اند که در صورت لزوم و در این دهکده جهانی که بنده آنرا جنگل جهانی می دانم میتوانند بقول معروف گلیم خود را از آب بکشند. بنده هم کمی اطلاعات هوانوردی دارم و میدانم ما در بحث صنعت هوانوردی و صنعت بطور کل کجای کار هستیم. آیا شما معتقدید اگر عزم ملی وجود داشته باشد ما نمیتوانیم تالاب انزلی را نجات بدهیم؟ حتما باید از کشورهای دیگر کمک بگیریم؟ حتی اگر پاسخ شما هم مثبت باشد مانعی ندارد. در اینصورت میتوانیم از هر کشوری که صلاح بدانیم کمک بگیریم و هیچ اشکالی در این کار وجود ندارد.مهم این است که مسئولین ما واقعا در اندیشه احیای تالاب باشند.

انزلیچی

انزلیچی

۸ اسفند ۱۳۹۲

چه فایده اینم عاید شهر همجوار میشه.

پاسخ

۸ اسفند ۱۳۹۲

باسلام وسپاس از اینکه ماراتحمل میکنید بله ولی اول باید برید قرص اراده بخرید برای مردمتون ما چند نفری بودیم که طوماری تهیه کردیمم مخالف توسعه ویرانگر موجشکنها بودیم وحتی خواستار تخریب اسکله Tحدودا۲۰۰نفر بارودروایستی امضا کردند درانجا مختصرااشاره کردیم که ادامه تخریب گرانه این روند موجبات تشدیدروند انهدام تالاب رافراهم میکند وچیزی که ازردهمان کرد این بود که متوجه شدیم تمامی دست اندرکاران ومجریان هم این مسائل رامیدانند اما بواسطه منافع مالی روزمرگی شان . معادله بسازید وقتی که دربانگهااین اتفاقها می افتد درجای مثل این پروزه هاچه عوایدی عاید دست اندرکاران است نوش جانشان

پاسخ

۸ اسفند ۱۳۹۲

ببخشید پر حرفی میکنم اخر کلام همان کشورهای توسعه یافته باعوامل انسانی جهان سومی به این مدارج رسیده وبالا میروند اگر مایگدیگر رادوست بداریم وظرفیت تحمل پذیری خودمان رابالا ببریم همه چیزهای پیرامونمان تغییر میکند

پاسخ

حسام پاسخ در تاريخ اسفند ۲۷ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۱۹:

۱۲۰ درصد

۸ اسفند ۱۳۹۲

با جمع آوری گل لای ورسوبات وهمچنین انباشتن آنها در اطراف مرداب می توان تپه های مصنوعی بوجوذ اورد که در آینده نه چندان دور .از زیبای آن می توان استفاده کرد .یعنی کوه.دریا ومرداب وجنگل .اگر بتوانند درست استفاده نمایند ذر اینده برای جلب توریست خیلی آی خواهد بود. وهمچنین از انباشتن گل ولای وزباله ها می توان در حاشیه مرداب. دیواره های مثل دیوار چین در دور تا دور مرداب به ارتفاع یک متر ونیم یعنی ریختن زباله ها وگلها در داخل این دیواره. دیواره ای تشکیل داد .تا بر روی این دیواره ها مکانهای برای گردش و ودیدو بازید ویا طرحهای مثل پیست رالی ویا چیزهای مشابه این کارها انجام داد ویا گلها وچراغ بانی در حاشیه مرداب . به زیبای این شهر صد برابر اضافه تر نمود.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ اسفند ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۳۵:

شاید در نگاه اول ایده ای جالب و عملی به چشم نیاد اما به نظرم قابل بررسیه و شاید راحت ترین و کم هزینه ترین طرح باشه. به خصوص پیست رالی . هر چند شک دارم محیط زیست مجوز پیست رالی و موتور سواری بهش بده.

حسام

۸ اسفند ۱۳۹۲

اگر در شهر عزیز ما شهری که اکثر اولین ها توش بوده سو مدیریت نبود این وضع الان پیدا نمی شد که اکثر مردم ندونن که توی مرداب چه عناصر با ارزشی وجود داره اما دریغ که مسیولین خودشون بی خبر تر ازهمن اگر عواید اقتصادی این عناصر عاید کل شهر و مردم میشد والا ما از تهران ۲۰۰ساله ۲۰۰سال جلوتر بودیم حیف و آه از حسرت همیشگی…..

پاسخ