10-297

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها،‌ مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه از سرشاخه‌های حوضه آبخیز تالاب انزلی چندان خاک وارد تالاب نمی‌شود،‌ افزود: حتی اگر در این نقطه فرسایش خاک صورت گیرد چک بندها جلوی نفوذ آن را به تالاب می‌گیرند.

پرویز گرشاسبی در گفت و گو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ افزود: همچنین اکثر انهار کشاورزی منطقه که برای آبیاری شالیزارها استفاده می‌شوند سربند دارند که این سربندها جلوی ورود رسوب را می‌گیرد.

وی ادامه داد: اینکه عدم آبخیزداری مناسب علت خشک شدن تالاب‌های کشور معرفی شود به هیچ وجه درست نیست.چرا که حیات تالاب وابسته به آب بوده و احداث سدهای مخزنی، خشکسالی‌ها و استفاده بیش از حد آب در بخش کشاورزی و شرب حیات تالاب‌ها را در خطر انداخته است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: در هر صورت فرسایش خاک در بالا دست حوضه‌ها و انتقال آن‌ها به پایین دست در مقابل کمبود آب تاثیر چندانی بر روی تالاب‌ها ندارد.

به گفته وی، حوزه آبخیز تالاب انزلی ۹۰ هزار هکتار است که به جز نقاط جنگلی که نیازی به آبخیزداری ندارند، در اکثر نقاط آن آبخیزداری می‌شود.

گرشاسبی تاکید کرد: احداث جاده‌های جدید،‌ توسعه فضای شهری و روستایی از جمله مواردی هستند که در خشک شدن تالاب انزلی بسیار تاثیر داشته و سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری‌ها باید آن را مدنظر خود قرار دهند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *