تنها استادیوم فوتبال بندرانزلی ( تختی یا به تعبیر هواداران ملوان؛ سن سیروس ) به عنوان یکی از مراکز هویت جمعی این شهر که قریب ۶۰ سال پذیرای جوانان ورزشکار بندرانزلی و خیل عظیم مشتاقان فوتبالِ شهر، استان و کشورمان بوده و در این طول مدت خاطرات بسیاری از شادمانی و اندوه نسلهای مختلف را در خود جای داده است؛ متاسفانه سالهاست مورد بی توجهی مسوولان امر قرار گرفته و اقدامات لازم جهت نگهداری و ترمیم این مکان ارزشمند در زمان مقتضی صورت نگرفته است.

از زمان احداث این استادیوم ( که در برخی منابع دهه ۳۰ شمسی آمده است ) و اضافه کردن سکوهای پشت دروازه  در اواخر دهه هفتاد؛ تنها در دوران سه ساله حضور منطقه آزاد انزلی به عنوان شریک نیروی دریایی در اداره تیم فوتبال ملوان ( در فصل ۹۰ ۸۹ لیگ برتر فوتبال ایران ) و با توجه به الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تیمهای حرفه ای، شاهد  اقداماتی نظیر ساخت و تجهیز اتاق های کنفرانس، آزمایش دوپینگ، رسانه، کنترل امنیت، پزشکی، داوران ، میکس زون، افزودن نورافکن و ارتقای نور، ایجاد مسیر ورودی اختصاصی ورزشکاران و داوران، ورودی اختصاصی میهمان های ویژه، افزایش سرویس های بهداشتی، تعویض صندلی های تخریبی و بهسازی چمن ورزشگاه بوده ایم.

اینکه در طول این سالها هزینه های ریالی و اقدامات عملی « شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور » برای مرمت این استادیوم به چه میزان بوده، بر ما پوشیده است. اما از سهل انگاری در توجه به موقع برای بهسازی این استادیوم همین بس که از حدود ده سال پیش، به دلایلی چون قدیمی بودن و فقدان امکانات و تاسیسات جانبی به روز؛ هزینه کرد برای بازسازی استادیوم تختی فاقد صرفه اقتصادی تشخیص داده شد و با توجه به قرارگیری این استادیوم در مرکز شهر و ایجاد مشکلات ترافیکی برای شهروندان، افزایش جمعیت شهر و استقبال مردم از فوتبال، همچنین فعالیت تیم های مختلف باشگاه ملوان؛ ساخت ورزشگاه جدیدی در شهرستان بندرانزلی مورد توجه قرار گرفت که سرانجام با پیگیری های مسوولان شهرستان، احداث ورزشگاه جدید بندرانزلی به عنوان یک طرح ملی در دور نخست سفرهای استانی ریاست جمهوری سابق به تصویب رسید.

با این وجود مکان یابی برای احداث ورزشگاه جدید، از همان بدو امر به دلیل ساختار خطی شهرستان بندرانزلی با مشکل همراه بود. ابتدا قرار بود این ورزشگاه در غرب شهرستان و در منطقه بشمن ساخته شود اما به دلایلی این مکان لغو و قرار بر احداث ورزشگاه در منطقه چراغ پشتان بندرانزلی شد که این بار اداره کل محیط زیست با اجرای این طرح به دلیل مسایل زیست محیطی تالاب بندرانزلی مخالفت کرد و بدین ترتیب علیرغم افزایش مشکلات استادیوم تختی و فرسودگی سال به سال آن، این طرح تاکنون به بایگانی سپرده شده است.

در حالیکه با توجه به مشکلات ذکر شده به نظر می رسد احداث استادیوم جدید در انزلی را باید منتفی دانست، نامه دفتر فنی تربیت بدنی استان به هیات فوتبال شهرستان انزلی در اواخر فصل پیش مبنی بر غیرقابل استفاده و خارج از سرویس بودن بسیاری از تاسیسات ورزشگاه تختی بندرانزلی از جمله ۸۰ درصد سکوها؛  نگرانی های بسیاری را برای متولی فوتبال انزلی بوجود آورد. ( ذکر این نکته حائز اهمیت است که در فوتبال به ظاهر حرفه ای ما که تنها چند تیم معدود از استادیوم اختصاصی برخوردارند، ورزشگاه تختی نیز که به عنوان استادیوم خانگی تیم فوتبال ملوان در مسابقات ملی و حتی بین المللی مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد، در مالکیت باشگاه ملوان قرار نداشته و هیات فوتبال شهرستان بندرانزلی متولی نگهداری و بهره برداری از این مکان ورزشی است. )

با این وجود به دلیل قرار داشتن ملوان در کورس صعود، در اقدامی پر خطر تصمیم به مسکوت گذاشتن نامه دفتر فنی تربیت بدنی استان گرفته شد تا پس از پایان مسابقات چاره ای برای این ورزشگاه اندیشیده شود، پایان فصلی که به کام هواداران ملوان نبود. اما صعود سپیدرود به لیگ برتر پس از سالیان دراز موجب شد هیات فوتبال شهرستان رشت به عنوان مالک سپیدرود با همکاری سایر نهادهای تاثیرگذار استان همچون استانداری و سازمان برنامه و بودجه، درصدد رفع معایب و اشکالات ورزشگاه خانگی سپیدرود برای حضور در لیگ برتر برآیند. ارتباطات با دکتر نوبخت به عنوان نماینده سابق مردم رشت در مجلس و معاون فعلی رییس جمهور سبب شد این تلاشها خیلی زود موثر واقع شود و خبر اعتبار ۱۱ میلیارد تومانی برای مرمت و تجهیز اماکن ورزشی استان بویژه استادیوم های سردارجنگل و عضدی رشت و تختی انزلی به گوش مسوولان تربیت بدنی استان رسید.

به دلیل اهمیت حضور تیم فوتبال سپیدرود در لیگ برتر برای مسوولان استان، از طرف اداره ورزش و جوانان استان بلافاصله با ترک تشریفات پیمانکار های قوی و باسابقه برای ورزشگاه های رشت انتخاب و حتی قبل از اتمام برآورد پروژه توسط مشاور، عملیات اجرایی هر دو ورزشگاه به شکل موازی پیش رفت.

آگاهی از مشکلاتی چون برآورد ناصحیح، مشکلات اداری و اجرایی، تعدیل اعتبار مصوب و … که سبب توقف کار در برهه ای از زمان در استادیومهای مرکز استان نیز شد؛ شاید برای هواداران فوتبال در انزلی چندان جذاب نباشد اما

آنچه بر ورزشگاه تختی انزلی گذشت و می گذرد:

سقوط ملوان به لیگ یک و اعتراض فراوان هواداران به اقدامات مدیریتی که منجر به این شکست تاریخی شد و عدم توفیق این تیم در فصل گذشته که با حواشی بسیار در انتهای فصل همراه بود در کنار مشکلاتی چون بدهی به زوران و  خطر کسر امتیاز و … سبب شد باشگاه ملوان در زمان مدیریت سابق تا دو هفته مانده به شروع مسابقات این فصل هیچ اقدامی جهت تعیین تکلیف محل برگزاری مسابقات خانگی خود انجام ندهد!

هیات فوتبال شهرستان نیز با علم به عدم مجوز برگزاری مسابقات این فصل در استادیوم تختی منتظر تصمیم مراجع و مسولان بالادست نشست تا میان ورزشگاه های لاهیجان، تالش یا رشت یکی به عنوان ورزشگاه خانگی ملوان به سازمان لیگ معرفی شود. هر چند که در نهایت مسوولانِ ارشد شهرستان انزلی با توجه به کاهش حضور تماشاگر در فصل گذشته و  با توجیه تبعات اجتماعی برگزاری مسابقات ملوان در شهری دیگر؛ تصمیم به برگزاری مسابقه در همان استادیوم تختی همانند  نسخه ای که برای ورزشگاه عضدی رشت پیچیده شده بود   گرفتند.

در این میان مسوولان سیاسی و ورزشی شهرستان با وجود اطلاع داشتن از تخصیص بودجه ۳٫۵ میلیارد تومانی برای مرمت و تجهیز ورزشگاه تختی انزلی، بر خلاف مرکز نشینان استان که قبل از ثبت قرارداد رسمی، پیمانکاران را موظف به شروع عملیات اجرایی و تجهیز ورزشگاه های شهرشان نموده بودند؛  زمان زیادی را به منظور دریافت ابلاغ رسمی پیمان از دست دادند.

علاوه بر این سهل انگاری و فوت وقت، این عزیزان در اولین گام اقدام به معرفی و تحمیل پیمانکار و حتی مشاور!!! برای این پروژه به اداره ورزش و جوانان استان نموده اند که اقدامی خارج از عرف اداری  به شمار می رود  و بر نگرانی دوستداران فوتبال شهرستان  نسبت به سرنوشت این پروژه افزوده است.

در حال حاضر نیز با شروع مسابقات لیگ دسته اول و جلوگیری از حضور تماشاگران در بخش عمده ای از ورزشگاه که ملوان را از حمایت بخشی از هواداران خود محروم می کند کماکان نشانی از شروع مراحل اداری و اجرایی این پروژه به چشم نمی خورد و علیرغم حضور دکتر نوبخت و دکتر محمدی و معاونان شان در ورزشگاه تختی به مناسبت هفته دولت ( که با همراهی حداکثری افراد مسوول و غیر مسوول! شهرستان همراه بود ) و با توجه به محدودیت های اقلیمی و فصل بارش و عدم تحویل دائم سایت به پیمانکار ( به دلیل برگزاری مسابقات )؛  چشم انداز روشنی برای تحقق خواست و استحقاق حداقلی مردم فوتبالدوست بندرانزلی تصور نمی شود.

در پایان امیدواریم مسوولان محترم شهرستان به عنوان امانتداران این مردم، با توجه به اهمیت انجام صحیح و ایمن و با کمترین تاخیر این پروژه برای مردم ورزش دوست بندرانزلی؛ از اصرار بر واگذاری آن به افرادی که فاقد سابقه کاری موثر و مرتبط و حتی وجاهت قانونی لازم هستند خودداری کرده و با کمترین فوت وقت  همین بودجه اندک مصوب ( که بنا بر اطلاعات موثق با اصلاح و کاهش همراه شده ) را صرف موارد دارای اولویت فنی و ایمنی کنند.

 

رامبد رشیدی

 

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *