13950414000617_PhotoA[1]

ابوطالب خاور ظهر امروز در نشست مشترک در زمینه بررسی آخرین وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف به حریم نوار ساحلی دریای خزر اظهار کرد: پدیده زمین‌خواری ۱۶ شهرستان گیلان را تهدید می‌کند.

وی با تصریح بر اینکه ۹ شهرستان از ۱۶ شهرستان گیلان به دلیل برخورداری از نوار ساحلی در اولویت قرار دارند، افزود: برای صیانت از حریم نوار ساحلی دریای خزر در این شهرستان‌ها قوانین خاصی وضع شده است.

سرپرست اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان ادامه داد: طرح صیانت از نوار ساحلی دریای خزر در لنگرود، انزلی، رشت، رودسر، آستانه‌اشرفیه و آستارا در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: در گیلان نسبت به استان‌های همجوار تعرض به نوار ساحلی کمتر گزارش شده است.

خاور طول نوار ساحلی در گیلان را ۲۷۰ کیلومتر عنوان کرد و یادآور شد: آستارا ۱۸٫۵ کیلومتر نوار ساحلی دارد و می‌توان در مدت زمان ۱۰ روز اطلاعات مربوط به بحث تصرفات نوار ساحلی دریای خزر را جمع‌آوری و مستندسازی کرد.

وی با تصریح بر اینکه در تلاش هستیم اطلاعات مربوط به حریم نوار ساحلی آستارا را مستندسازی کنیم، اضافه کرد: با افرادی که به تصرف این حریم اقدام کرده‌اند در چارچوب مراجع قانونی برخورد می‌شود.

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار آستارا نیز در نشست مذکور بر ضرورت همکاری تمام دستگاه‌های ذی‌ربط در جمع‌آوری اطلاعات مربوط به تصرفات تأکید کرد.

وحید پورحضرت گفت: شرکت آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و در بخشی از محدوده‌های پناهگاه حیات‌وحش لوندویل حفاظت محیط زیست باید ورود کند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال مالک و متصرف هستیم یادآور شد: کسانی که مالک هستند به‌راحتی اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهند اما افرادی که اقدام به تصرف حریم نوار ساحلی کرده‌اند در دادن اطلاعات مقاومت می‌کنند.

فرمانده انتظامی آستارا نیز در نشست مذکور اظهار کرد: بحث تصرف در نوار ساحلی خزر یکی از دغدغه‌های مسؤولان استانی و شهرستانی است.

سیروس شفقی تصریح کرد: با تشکیل یک تیم ویژه و میدانی با مجوزهای قانونی و قضایی می‌توان در تحقق این مهم گام برداشت.

فرمانده انتظامی آستارا نیز در جلسه مذکور تنها راه نجات زمین‌خواری در دریای ساحل خزر را ایجاد یک جاده ساحلی دانست.

رحیم مهدی‌زاده گفت: هر سال با عقب‌نشینی‌های دریا مشکلات عدیده‌ای برای مالکان و مسؤولان ایجاد می‌شود که با جاده ساحلی می‌توان این مشکل را به صفر رساند.

بخشدار بخش مرکزی آستارا نیز در نشست مذکور طرح برخورد با زمین خواری در نوار ساحلی را از برکات دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: نوار ساحلی خزر را خداوند آزاد می‌کند.

چنگیز شکوری افزود: دوره عقب‌نشینی دریای خزر به گونه‌ای بوده که در مدت چهار سال اخیر حدود ۳۰ متر عقب‌نشینی کرده است.

وی اظهار کرد: با هر عقب‌نشینی دریای خزر، بیکاری، مشکلات و طمع انسان‌ها منجر به آغاز تصرفات در نوار ساحلی خزر می‌شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۷ مرداد ۱۳۹۵

درود بر فرمانده محترم انتظامی آستارا. حقیقتا پیشنهاد خوبی دادید.احداث جاده ساحلی می تواند از تصرف غیر قانونی و غیر اخلاقی سواحل پیشگیزی کند.حال معلوم نیست مسئولان معطل چه چیزی هستند!!! لازم نیست یک اتوبان ده بانده ساخته شود همینکه حد و حدود و حریم دریا بوسیله یک جاده باریک هم مشخص شود کافی است. البته به شرطی که مجددا دو طرف آن جاده دکه سازی نکنند و بساط راه نیاندازند.

پاسخ