مدیر جهاد کشاورزی بندرانزلی گفت : با توجه به ورود حجم انبوهی از خاک از طریق رودخانه ها به سمت تالاب انزلی و خطر آب گرفتگی روستاهای حاشیه ی آن، آبخیزداری در نقاط بالادست این رودخانه ها ضروری است.

محمد رضا ملایی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به حمل حجم انبوهی از خاک از مسیر رودخانه های نهنگ روگا، راست خاله، پسیخان و سوسر روگا به این تالاب افزود: این مساله موجب ورود گل و لای به عرصه تالاب انزلی و از بین رفتن دیواره رودخانه ها، آب گرفتگی و تخریب زمین های زراعی، معابر و منازل روستایی و تلف شدن دام می شود.

ملایی خاطرنشان کرد : روستاهای ما در چند نقطه مانند ترب گوده، شانگهای پرده، طالب آباد و ماروزه آسیب پذیر هستند و در زمان بارندگی های شدید آب گرفتگی روستاهای حاشیه تالاب انزلی را تهدید می کند.

وی تصریح کرد: هم اکنون در اثر لایروبی گوهر رود، زرجوب و کفته رود پوشش گیاهی اطراف رودخانه ها از بین رفته و خاک ها همه به سمت تالاب انزلی هجوم آورده است.

مدیر جهاد کشاورزی بندرانزلی یادآور شد: برای جلوگیری از ورود این حجم از گل و لای به داخل تالاب انزلی تنها تله رسوبگیر کارساز نیست.

مدیرجهاد کشاورزی بندرانزلی در ادامه با اشاره به این که پوشش گیاهی رودخانه های بالادست تالاب نیز از بین رفته و حجم انبوهی از خاک وارد تالاب می شود از مسوولان استان خواست برای آبخیزداری تدبیری کنند.

ملایی خاطرنشان کرد: از طریق آبخیزداری و ساخت سد و بندهایی در بالا دست علاوه بر جلوگیری از جریان شدید آب، طغیان رودخانه ها، راه افتادن گل و لای، می توان موجب غنی شدن آبهای زیرزمینی و جذب تدریجی آب به منابع زیرزمینی در بالا دست را فراهم و سپس در مواقع نیاز با حفر چاههای عمیق از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به این که هنگامی که ارتفاعات عاری از پوشش گیاهی شوند باید منتظر سیلاب های ویرانگر در هنگام بارندگی های شدید بود، خاطرنشان کرد: دستگاههای ذیربط باید آمادگی لازم برای مدیریت بحران را داشته باشند.

مدیرجهاد کشاورزی بندرانزلی در خاتمه از مسوولان استان خواست اعتباری برای آبخیزداری و تثبیت زمین های بالادست این منطقه در نظر بگیرند.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *