80822331-4910792

 اجرای مصوبه کالای همراه مسافر جانی تازه است که در کالبد منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی می دمد .

بخشی از شهر انزلی پس از تثبیت اهمیت جایگاه اقتصادی در سال ۷۵ تحت عنوان منطقه ویژه اقتصادی نام گرفت، در سال ۸۲ به منطقه آزاد تجاری صنعتی بدل شد و با تعیین و ابلاغ محدوده آن در سال ۸۴ در سه بخش بندری ، شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی مساحت سه هزار و ۲۰۰ هکتار در خشکی ، عمق دو کیلومتری از دریا و طول ۲۰ کیلومتری از حاشیه دریا را به خود اختصاص داد تا این شهر بندری صدای امواج پرخروش توسعه و تجارت را از جنوب دریای خزر به سراسر این استان پهناور برساند.
وجود بندر انزلی به عنوان فعال ترین بندر ایرانی حاشیه دریای خزر با دارابودن ۱۰ پست اسکله تخصصی که توان تخلیه بار تا مرز شش میلیون تن در سال را دارد ، نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت با برخورداری از تجهیزات کامل ناوبری ، نزدیکی به بنادرشمالی دریای خزر و بنادر اروپایی از طریق رودخانه ولگا ، ساخت بندر بزرگ کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر که مبتنی بر استانداردهای نسل سوم بنادر جهان ساخته خواهد شد ، دارابودن فاصله نزدیک با پایتخت و مراکز و قطب های صنعتی و جمعیتی کشور به عنوان مراکز تولید و بازار مصرف ، انتخاب منطقه آزاد انزلی به عنوان نقطه پایلوت طرح ملی ساماندهی روابط اقتصادی ، تجاری و فرهنگی ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر ، مجوز تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی تا شعاع ۵۰ کیلومتر از مرزهای منطقه وبسیاری از عوامل دیگر منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی را به نگین درخشان ظرفیت اقتصاد گیلان مبدل کرده است .
منطقه آزاد انزلی با همه توان و ظرفیت در تکاپو است تا توسعه همه جانبه را به رسم سخاوت دریا به مردمان این خطه سرسبز پیشکش کند …
تلاش مسوولان ارشد استان گیلان و مسوولان دستگاه های مربوطه برای اجرای مصوبه کالای همراه با مسافر چشم اندازی تازه در رونق اقتصادی و تجاری این منطقه است .
مصوبه ای که به منظور توسعه و رونق اقتصادی مناطق آزاد و یکسان سازی امور مسافری تمامی مناطق آزاد از سوی هیات دولت به استناد قانون برنامه پنجم توسعه کالای همراه مسافر در مناطق آزاد تجاری صنعتی ماکو ، انزلی ، ارس و اروند را مجاز کرد و پس از ابلاغ با استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در درهای ورودی و خروجی منطقه آزاد انزلی و با حضور استاندار و مسوولان استانی به طور رسمی اجرایی شد .
استاندار گیلان در افتتاح این مراسم بخش ترانزیتی گیلان را ظرفیت انتقال ارزش های فرهنگی به کشورهای منطقه عنوان کرد .
کیهان هاشم نیا بر لزوم اتخاذ تدابیر درست و اصولی برای بهره مندی از این موهبت تاکید و بیان کرد: این امتیاز، فرصتی را فراهم می کند که بتوانیم آثار فرهنگی خود را به کشورهای حوزه قفقاز، آسیای میانه و خاورمیانه منتقل کنیم.
وی همچنین خواستار همکاری و تلاش بیشتر مسوولان برای جذب سرمایه گذار و توسعه واحدهای تولیدی شد و افزود: صنعتگران باید تلاش کنند کالاهایی باکیفیت به منظور صادرات از طریق منطقه آزاد تولید کنند.
هاشم نیا تصریح کرد: در مسیر واردات کالا نباید به سمتی رفت که منطقه آزاد سکوی واردات کالاهای خارجی شود.
استاندار گیلان با اعلام آمادگی تمامی دستگاه ها و نهادهای استان در قالب همکاری برای توسعه منطقه آزاد انزلی در عرصه تولیدات صنعتی و گسترش مبادلات تجاری بین المللی گفت: با توسعه شهرک صنعتی انزلی و تثبیت جایگاه حاکمیتی این منطقه در آن شهرک، شاهد تقویت و توسعه میزان و تنوع تولیدات صنعتی منطقه خواهیم بود.
وی اضافه کرد: با توسعه محدوده گردشگری منطقه آزاد انزلی در امتداد ساحل دریای خزر تا چابکسر و اضافه کردن تمام تالاب انزلی به محدوده منطقه ، زمینه بهره برداری از ظرفیت های گردشگری به منظور توسعه بخش های مختلف صنعت توریسم استان فراهم می شود.
اجرای کالای همراه مسافر، رونقی دوباره به فعالیت منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی می بخشد اما این رونق مستلزم ورود تجار و فعالان اقتصادی برای بهره گیری از این ظرفیت ایجاد شده در راستای توسعه اقتصادی استان است.
در همین راستا سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان با توجه به آغاز عملیات اجرایی ترخیص کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی به منظور معرفی این ظرفیت به فعالان اقتصادی استان جلسه ای توجیهی برگزار کرد .
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در این جلسه اجرای کالای همراه مسافر را کمک به پویایی اقتصاد استان دانست و اظهار کرد : بهره مندی از این فرصت ایجاد شده، مستلزم همراهی فعالان اقتصادی استان برای تحقق توسعه است .
علی منتظری گیلان را دارای ظرفیت های بالایی برای توسعه اقتصادی معرفی و خاطر نشان کرد : وجود دو هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی، ۲۰۰ معدن و بیش از ۹۰ هزار واحد صنفی فعال در استان تنها بخشی از ظرفیتهای استان است .
وی با اشاره به یک هزار و ۲۰۰ طرح صنعتی در حال اجرا در استان افزود : بهره برداری از این طرح ها تحولی عظیم در صنعت واقتصاد استان ایجاد می کند .
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان بزرگراه رشت – قزوین ، راه آهن در حال احداث ، وجود صنایع بزرگ فولادی ، گمرکات فعال و منطقه تجاری صنعتی انزلی را از دیگر ظرفیت های استان عنوان کرد .
منتظری در ادامه سخنان خود از همه فعالان اقتصادی استان خواست تا با بیان مشکلاتشان برای استفاده از اجرای مصوبه کالای همراه با مسافر برای بهره مندی از این ظرفیت ایجاد شده مشارکت کنند .
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی نیز در این نشست وجود مناطق آزاد در کشور را فرصتی مناسب برای توسعه فعالیت های اقتصادی ، صنعتی و تجاری دانست و افزود : سازمان های مناطق آزاد با برقراری ارتباط با سازمان ها ی بین المللی زمینه توسعه اقتصاد کشور را فراهم می کنند .
علی دهقان نصیری در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: با اجرای این قانون ، مسافران ایرانی و غیرایرانی که از خارج کشور ویا مناطق آزاد تجاری ، صنعتی به کشور وارد می شوند ، علاوه بر وسایل شخصی خود به شرط غیرتجاری بودن از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف بوده و می توانند در سال یکبار به ارزش حداکثر ۸۰ دلار کالا وارد و ترخیص کنند.
وی با اشاره به مقررات واردات کالا در منطقه آزاد انزلی گفت : ترخیص کالاهایی از قبیل پوشاک ، لوازم آرایشی ، بهداشتی ، دارویی و مکمل های غذایی ، رژیمی و مواد غذایی که نیاز به مجوزهای استاندارد و بهداشت داشته باشند؛ نیازمند تایید اداره نظارت بر ضوابط بهداشت و استاندارد منطقه است .
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی تعیین عوارض کالای ترخیصی بر اساس جدول عوارض مورد تصویب هیات مدیره سازمان و ممنوعیت ورود کالاهای غیرمجاز را از دیگر قوانین مربوط به اجرای مصوبه کالای همراه با مسافر عنوان کرد .
دهقان نصیری خاطر نشان کرد : تجار و بازرگانان می بایست کالاهای مجاز وارداتی را در انبار تحت کلید گمرک سازمان نگهداری و سپس با ارائه مدارک لازم نسبت به فروش آنها در غرفه های تجاری اقدام کنند .
وی البسه ، کیف ، کفش ، پارچه ، ساک ، چمدان ، رایانه دستی یا کیفی و ملزومات آن ، لوازم آرایشی ، آرایشگری و بهداشتی ، اسباب بازی و لوازم ورزشی ، گل مصنوعی ، دوچرخه و سه چرخه ، اجزای قطعات یدکی و ملزومات اتومبیل ، موتورسیکلت و دوچرخه ، مواد غذایی از جمله شکلات ، تنقلات ، آبمیوه و نوشابه، نوشت افزار ، تفنگ بادی را از کالاهای قابل ورود توسط مسافران و یخچال ، یخچال فریزر ، فریزر ، تلویزیون و رادیو ضبط را از کالاهای غیر قابل عرضه در حوزه مسافری عنوان کرد .
عملیاتی شدن مصوبه کالای همراه مسافر، جانی تازه در کالبد منطقه تجاری صنعتی انزلی و فرصت ارزشمندی دیگر است تا گیلان در مسیر رسیدن به توسعه و پیشرفت گام های پرشتابی بردارد.
این مهم تنها با تلاش همه فعالان اقتصادی در بهره مندی از فرصت ایجاد شده و مسئولان با رفع موانع پیش رو محقق می شود

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *