به گزارش سایت تحلیلی خبری انزلی کلاب،معاون هیات دولت و وزیر صنعت، حمل و نقل و منابع طبیعی آستراخان نسبت به توسعه و تسهیل روابط تجاری و اقتصادی با کشورمان ابراز تمایل کرد.
رادیک خاریسف روز دوشنبه در دیدار با مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: هدف ما توسعه روابط برای دستیابی به کار ثمر بخش است.
وی با اشاره به اینکه هیات همراه وی از نمایندگان بخش خصوصی ، حکومتی و ادارات مختلف هستند افزود: بدون شک در بخش تبادل کالا و همچنین تعرفه های بالای گمرکی روسیه مشکلات ویژه ای وجود داشت که پس از برگزاری جلسه شورای دولتی با حضور ولادمیرپوتین رییس جمهور روسیه در ماه اوت ۲۰۱۶ در این مدت کوتاه کارهای مهمی در این زمینه صورت گرفته است.
خاریسف با اشاره به رفع موانع تردد کشتی ها در وزارت حمل و نقل روسیه تصریح کرد: در راستای افزایش محل توقف کشتی ها با اداره مرزبانی آستراخان نیز مذاکراتی صورت گرفته و در سیستم کنترل قرنطینه هم تغییراتی ایجاد شده است.
وی با اظهار علاقه مندی به افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور گفت: با توجه به اینکه ۲۵ درصد از بنادر ما مورد بهره برداری قرار می گیرد با بهره برداری از بندر کاسین و همچنین تسهیلات ایجاد شده در قوانین گمرکی دوکشور همکاری های خوبی می توان انجام داد .
معاون هیات دولت آستراخان به وجود دو منطقه ویژه اقتصادی با تنوع صنعتی اشاره و خاطرنشان کرد: ما نیز تمایل داریم کشتی های دو کشور با حداکثر بارگیری رفت و آمد داشته باشند.
خاریسف ، منطقه آزاد انزلی را محل مناسبی برای توسعه همکاری های دوجانبه و سرمایه گذاری دانست و تاکید کرد: نکات مشترک بسیاری برای توسعه روابط بین منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی آستراخان وجود دارد.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این جلسه با اشاره به توصیه های رییس جمهوری برای توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی با کشور روسیه به عنوان کشور هدف اقصادی اظهار کرد: در حال حاضر مبادلات تجاری دو کشور وضعیت مطلوبی ندارد که باید توسعه یابد.
رضا مسرور با اشاره به افتتاح دو پست اسکله مجتمع بندری کاسپین توسط رییس جمهور در فروردین ماه امسال افزود: مجتمع بندری کاسپین برای کار با روسیه طراحی شده و ما به عنوان نمایندگان دو دولت باید روابط تجار دو کشور را تسهیل بخشیم .
وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه توانمندی های دو کشور ایران و روسیه در منطقه آزاد انزلی با حضور ۲۶ شرکت روسی و ۵۰ شرکت ایرانی خاطر نشان کرد: برگزاری این نمایشگاه به عنوان گام اول بوده و باید تداوم یابد.
مسرور با اشاره به نرخ بالای تعرفه های گمرکی کشور روسیه تاکید کرد: از سوی منطقه آزاد انزلی همواره تاکید شده که تجار کشور روسیه در امور گمرکی در اولویت قرار گیرند و همین انتظار را نیز از طرف روسیه داریم .
وی با اظهار امیدواری از افزایش مبادلات تجاری ایران با روسیه از ۲ میلیارد دلار در حال حاضر به ۱۰ میلیارد دلار در طی سه سال آینده تصریح کرد: زیر ساختهای لازم برای تکمیل مسیر کریدور نوستراک فراهم شده و با بهره برداری از راه آهن در سال جاری، بندر کاسپین نیز امسال به بهره برداری می رسد.
مسرور با اشاره به لزوم ایجاد کارگروه مشترک اقتصادی بین تجار دو کشور افزود: باید نمایندگان بخشهای خصوصی دو کشور با ایجاد کار گروه مشترک ارتباط خوبی داشته باشند و این درحالی است که پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک اقتصادی تا کنون به کشور دیگری از سوی ما داده نشده است.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه ازاد انزلی تاکید کرد: کشور روسیه بازار مهم اقتصادی برای ایران به شمار می رود و ایران نیز بازار مناسبی برای تولیدات کشور روسیه است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *