81394811-6090278

آیین چهلمین روز کوچ بی بازگشت حامد خسروی برنده سیمرغ بلورین جشنوار بین المللی فیلم فجر با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر کشور، استان و خانواده خسروی در مجتمع فرهنگی ارشاد انزلی برگزار شد.

آیین چهلمین روز کوچ حامد خسروی مستندساز کشور در انزلی برگزار شد

به گزارش ایرنا، اصحاب فرهنگ و هنر و مردم شهر ساحلی انزلی عصر پنجشنبه با حضور خود در این آیین تاکید کردند؛ گرچه حامد خسروی همچون پرنده ای مهاجر از دنیای ما کوچ کرد اما در آثارش جاودان خواهد ماند.

 

بیژن امکانیان بازیگر سینمای کشورمان در این مراسم طی سخنانی کوتاه با ابراز تاسف از درگذشت این هنرمند مستندساز گفت: آنچه مهم است ایشان بدون یادگاری و تاثیر از دنیای فانی نرفته و فیلم هایی که ساخته برای همیشه ماندگار خواهد بود.

 

همچنین رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی در این مراسم از حامد خسروی بعنوان هنرمندی متفکر ، اندیشمند و دارای دغدغه یاد کرد که می توان تبلور آن را در آثارش به چشم دید .

 

فرهاد رحمان زاده اظهار کرد : وی در دوران کوتاه زندگی اش اثرگذار و مثال زدنی بود و مطمئنا آثارش همواره دیدنی خواهد بود و تا سال ها بعنوان الگو برای آنهایی که وارد عرصه ساخت فیلم های مستند می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی با اشاره به خصایل خوب انسانی حامد خسروی ابراز امیدواری کرد کوچ زودهنگام این هنرمند اشارتی باشد برای این که دلهایمان به هم نزدیکتر و گامهایمان برای خلق آثاری ارزشمند و مفید به حال جامعه محکم تر باشد .

 

در این مراسم فیلم کوتاهی ساخته کاوه چلمبری از مستندسازان شهر انزلی در خصوص زندگی و آثار حامد خسروی به نمایش در آمد .

 

همچنین حامد سلیمی از هنرمندان عرصه موسیقی ترانه ای را در یادبود خسروی به زیبایی برای حاضران خواند.

 

سیامک مظفری از بازیگران تئاتر و سینما نیز قطعه نمایشی کوتاهی را به یاد خسروی روی صحنه اجرا کرد .

 

علیرضا غاروریانی هنرمند فیلمسازی که اجرای این برنامه یادبود را به عهده داشت، تاکید کرد: گرچه پرنده مردنی، اما پرواز به یاد ماندنی است.

 

وی اظهار کرد: اجرای این گونه برنامه ها برای من سخت است ولی ادمهایی از جنس حامد کم در اسمان هنر کشور دیده می شوند و این وظیفه سنگینی را بر دوش ما می گذارد .

 

وی با بیان این که تفکری عمیق در آثار خسروی دیده می شود ، درگذشت او را ضایعه ای جبران ناپذیر برای فرهنگ و هنر این شهر و کشور خواند و ضمن ابراز امیدواری برای تکرار نشدن چنین حوادث ناگوار ، آرزو کرد همواره شاهد خلق آثار ارزشمند و بالندگی اصحاب فرهنگ و هنر باشیم.

 

در پایان مراسم لوح یادبود و تابلویی از چهره این هنرمند از سوی سینمای جوان انزلی به خانواده زنده یاد ‘ حامد خسروی ‘ اهداء شد.

 

حامد خسروی متولد سال ۱۳۵۷ در تهران، دارای مدرک مهندسی عمران از دانشگاه گیلان بود. وی فعالیت هنری خود را سال ۱۳۷۸ با ساخت فیلم تارتن آغاز نمود همچنین وی مدرس سینمای مستند بود.

 

خسروی با خلق آثاری بدیع و به یاد ماندنی عنوان بهترین مستند ساز سال های۸۶، ۸۷ و ۸۸ ایران را کسب کرد .

 

فیلم های تارتن، وقتی بارون بند اومد، پرندگان دیگر نمی خوانند، جیران، راند ۲۰۵، چراغ پشتان، دیوار بچه ها، ترانه اندوهگین کوهستان، سریال مستند بازگشت پرنده مهاجر، فیلم سینمایی نصف النهار سکوت و مجموعه اورانیوم سال صفر را در کارنامه خود داشت.

 

از آخرین فعالیت های او می توان به تدریس در دفترانجمن در بندرانزلی، انتخاب و داوری فیلم های بخش مسابقه ی پنجاه و یکمین جشنواره ی منطقه ای انجمن سینمای جوانان کشور-آفتاب و همکاری برای ساخت یک پروژه ی فیلم مستند و مشاور چندین پروژه ی فیلم کوتاه در دفتر انزلی اشاره کرد.

 

از عناوین مختلف کارنامه هنری وی به سیمرغ بلورین بهترین مستند جشنواره فیلم فجر، تندیس بهترین فیلم خانه سینما، تندیس و لوح فیروزه بهترین فیلم در بخش بین الملل جشنواره حقیقت، بهترین فیلم جشنواره فیلم کوتاه تهران (دو دوره)، بهترین فیلم جشنواره رویش، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم جم، بهترین فیلم جشنواره وارش، بهترین فیلم از دیدگاه منتقدان و نویسندگان کشور، بهترین فیلم در جشنواره بین المللی پلیس، بهترین فیلم جشنواره فیلم دانشجویان کشور، بهترین تهیه کننده در بخش ملی جشنواره حقیقت، برترین اثر جشنواره های مادرید اسپانیا، روتردام هلند، استکهلم سوئد، آبسالای سوئد و پوسان کره جنوبی می توان اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *