همزمان با روز تاسوعا ی حسینی آیین مقتل خوانی در سوگ سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران باوفایش در مسجد ۱۴ معصوم شهر انزلی برگزار شد.
به گزارشروز شنبه خبرنگار ایرنا، در این مراسم که به همت هیات محبان الحسن انزلی برگزار شد آنچه بر اباعبدالله و اصحابش گذشت و حال دوستداران ایشان پس از شهادت به صورت مقتل خوانی توسط حجت الاسلام حسین حق شناس به اجرا در آمد.

مردم سوگوار شهر انزلی همچنین با برپایی مراسم سوگواری سینه زنی و نوحه خوانی ارادت خود به حسین (ع )و خاندان پاکش را به نمایش گذاشتند.

مقتل خوانی ، شرح حال تاسوعا و عاشورای سال ۶۱ هجری در صحرای نینوا و ذکر مصیبت های اهل بیت پیامبر در کربلا بر اساس آنچه از خاندان امام حسین(ع) به ویژه زینب کبری (س) و حضرت سجاد (ع) در تاریخ مانده است می باشد که به صورت نوحه برای مردم بیان شده و شیعیان در غم آنچه بر حسین(ع ) و یارانش رفت به سوگواری و سینه زنی می پردازند .

ابیات بیان شده در مقتل خوانی که معمولا به زبان عربی ولی گاه به زبانها و گویشهای دیگر است مظلومیت،شهامت و حماسه و عرفان واقعه عاشورا را نشان می دهد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۴ آذر ۱۳۹۱

کاش برنامه ریزی بشه برای سالهای دیگه تو انزلی دهه ی محرم تعزیه خونی داشته باشیم، مثل شهرای اطرافمون ۱۰ شب تعزیه خونی اجرا شه،مردم خیلی استقبال میکنن،،به جای این همه هیئت کوچه به کوچه هم بریم سمت تشکیل هیئت های بزرگتر و البته منسجم تر…
آرزو بر جوانان عیب نیست :-D

پاسخ