anjelikaa

آنجلیکا نوعی قایق با طراحی ابتکاری است که به تازگی، صیادان غیرقانونی در دریای خزر، از آن برای صید ماهی‌ها استفاده می‌کنند.

زمانی از دریای خزر سالانه ۳۵۰ تن خاویار برداشت می‌شد اما صید بی‌رویه کار را به جایی رسانده که این میزان به تنها ۲ تن در سال رسیده است.

کنشگران محیط زیست در شمال ایران به تازگی زنگ خطر پدیده‌ای جدید که زیست ماهیان رو به انقراض دریای خزر را تهدید می‌کند به صدا درآورده‌اند. آنجلیکا نوعی قایق با طراحی ابتکاری است که به تازگی، صیادان غیرقانونی در دریای خزر، به خصوص در اطراف مناطق حفاظت شده از آن برای صید ماهی‌ها استفاده می‌کنند. این شناور کوچک ساختار بسیار ساده‌ای دارد که با دست ساخته می‌شود و بسیار ارزان و سبک است.

کسی درست نمی‌داند چرا اسم این قایق جدید آنجلیکا گذاشته شده است، اما کنشگران می‌گویند بکارگیری آن برای صیادان غیرقانونی درآمد داشته است، قایقی که از دو تیوب تراکتور و تعداد زیادی توپ بازی و یک سازه ساده فلزی ساخته شده است.

قیمت یک قایق معمولی بیش از ۱۰ میلیون تومان است در صورتی که این قایق نهایتا برای صابحش حدود یک میلیون تومان خرج برمی‌دارد از آنجایی که بسیار سبک است، برای حمل و نقل آن تنها به یک نفر نیاز است و برای جابه‌جا کردنش دیگر به خودرو نیازی نیست و با یک موتور معمولی هم می‌شود آن را حمل کرد.

یک فعال محیط زیست در این خصوص می گوید: علت اصلی گرایش به این قایق‌ها توسط ماهیگیران غیرقانونی این است که در صورت گیرافتادن توسط محیط بانان و یا نیروی انتظامی، ماموران تمام وسایل آنها را مصادره می‌کنند. در قدیم هر بار که اموال شکار و صید غیرقانونی این صیادان مصادره می‌شد میلیون‌ها تومان به آنها ضرر وارد می‌شد اما حالا با مصادره شدن اموال، تنها حدود یک میلیون ضرر مالی به آنها وارد می‌شود این درحالی است که یک صیاد با شکار ماهی‌های خاویاری و دیگر ماهی‌های استخوانی می‌تواند ماهانه بیش از هشت میلیون تومان درآمد داشته باشد!

وی با بیان اینکه صیادان غیرقانونی به راحتی به محیط‌ زیست خزر و میانکاله آسیب وارد می‌کنند، تاکید کرد: به علت زیاد بودن موارد صید غیرقانونی در منطقه، گاهاً دستگاه‌های متولی همچون گذشته پرونده‌ای برای صیادان غیرقانونی تشکیل نمی‌دهند و تنها به ضبط وسایل صید و شکار آنها بسنده می‌کنند که البته باید مانند گذشته نسبت به شکار و صید غیرقانونی سختگیری فراوانی شود. باید حراست شیلات دست به کار شود و با صیادان غیرمجاز برخورد جدی کنند. این تنها راه نجات گونه‌های آبزی در خطر در دریای خزر است.
منبع: خزرآنلاین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *