talab-e-anzali15680 (7)

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به آلاینده های مربوط به بخش کشاورزی گفت: سموم و کودهای شیمیایی که به تالاب انزلی ریخته می شوند، به عنوان یکی از معضلات زیست محیطی حیات این تالاب را در معرض خطر قرار داده اند.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا: ˈامیر عبدوسˈ روز پنجشنبه در همایش توسعه پایدار کشاورزی با حفظ محیط زیست افزود: برنامه ریزی ها برای نیل به توسعه پایدار، باید مبتنی بر تامین نیازهای نسل کنونی و بدون لطمه زدن به نسل آینده تدوین شود.

وی با اشاره به آلوده شدن آب های زیرزمینی به پساب های صنعتی، این آلودگی ها را ناشی از بی توجهی در زمان صنعتی شدن استان عنوان و اضافه کرد: هم اکنون شیرآبه زباله ها و فاضلاب های شهری به تالاب انزلی وارد می شود که همین مسئله، منابع غذایی مردم ساکن حاشیه تالاب را نیز به مخاطره انداخته است.

عبدوس به وجود سه کارخانه کمپوست در شهرهای رشت، انزلی و رودسر اشاره و اظهار کرد: باید تدابیری اتخاذ شود که کودهای کمپوست تولید شده، به سهولت در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی در ادامه سخنانش، شکارهای غیرمجاز را یکی از عوامل بر هم خوردن تعادل اکوسیستم طبیعی دانست و با اشاره به نقش آفات کشاورزی در کاهش محصول افزود: گیلان به دلیل شرایط جوی و رطوبت زیاد، آفات نباتی بسیاری دارد اما شکارهای بی رویه و انقراض نسل گونه های جانوری، موجب حذف یکی از زنجیره های تولید محصول سالم می شود.

عبدوس به عنوان نمونه به انقراض نسل گونه ای از ببر در جنگل های شمال اشاره و تصریح کرد: انقراض نسل این ببر، موجب افزایش جمعیت گرازها و آسیب رسانی آنها به مزارع کشاورزی شد.

وی ادامه داد: گونه هایی از پرندگان نیز هستند که از آفات گیاهی تغذیه می کنند و حذف آنها از زنجیره طبیعت، ما را ناگزیر به استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات نباتی می کند.

به گزارش ایرنا، به مناسبت هفته هوای پاک کارگاه آموزشی با عنوان ˈتوسعه پایدار کشاورزی با حفظ محیط زیستˈ با حضور یکصد نفر از مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی گیلان در رشت برگزار شد.

تالاب انزلی محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه پرندگان بومی و مهاجر است. تالاب انزلی با وسعتی حدود ۱۸۰ کیلومتر مربع حکم تصفیه خانه آب رودخانه هایی است که به دریای خزر می ریزد .

۲۷ رودخانه مهم استان گیلان شامل رودخانه های اصلی و زیر شاخه های آن، به تالاب انزلی می ریزند. از مهمترین آنها می توان به ماسوله رودخانه، قلعه رودخان پسیخان، پیربازار، رودخانه بهمبر و شبیخان رود اشاره کرد.

این تالاب با بیش از یکصد گونه پرنده و ده ها گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد. تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شد و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *