رییس اداره آموزش و پرورش انزلی صبح شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید جهانی این شهرستان اظهار کرد: راه توسعه و پیشرفت کشور سرمایه گذاری در راه علم و دانش است.
سید حسین دریابکی دانش آموزان را سرمایه های عظیم ایران اسلامی دانست و افزود: آرامش ، امنیت و اقتدار موجود در کشورمان با نثار خون شهیدان به دست آمده است.
وی با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان تصریح کرد: تمام تلاشمان این است که با الهام از قیام عاشورا و ماه محرم و استفاده از آموزه های عاشورایی، دانش آموزانی ماهر و توانمند برای ساخت آینده جمهوری اسلامی تربیت کنیم .
دریابکی خاطرنشان کرد: در تلاشیم که مشکلات آموزش و پرورش را به دغدغه عمومی تبدیل کنیم و فرماندار شهرستان به عنوان رییس شورای آموزش و پرورش ،در رفع این مشکلات نقش کلیدی دارد.
***پیشرفت علمی و آموزشی از مولفه های مهم هرکشور است
در ادامه این مراسم امام جمعه شهرستان انزلی با تبریک آغاز سال تحصیلی و تقارن آن با هفته دفاع مقدس گفت:دوره نوجوانی از مهمترین مقاطع عمر انسان است که اوج شکوفایی استعداد و توانایی های افراد و همچنین شخصیت حقیقی انسان در این دوره شکل می گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالجواد شمس الدین افزود: استفاده صحیح از این دوره از زندگی علاوه بردانش آموزان، به اولیای آنان و معلمان نیز مربوط است و تحصیل کردن و گام برداشتن در مسیر علم و کسب مهارتها و فنون لازم ، از بهترین امکانات برای پیشرفت انسان است .
وی با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس و دهه محرم یادآور شد: دانش آموزان ما در کشوری زندگی می کنند که با تلاش همه مسولان و جانفشانی و ایثارگری رزمندگان در دوران دفاع مقدس و در خارج از مرزهای ایران ، فضای امن و مطمئن برای تحصیلشان فراهم شده است.
امام جمعه انزلی با تاکید براینکه دشمنان انقلاب در صدد ضربه زدن و از بین بردن نظام مقدس جمهوری اسلامی با استفاده از هر شیوه و روشی هستند یادآور شد: یکی از مولفه های هر کشور پیشرفت های علمی و اموزشی آن است و دانش آموزان ، اجزای پیشرفت کشور به شمار می روند.
وی با اشاره به اینکه مشغول کردن دانش آموزان در فضاهای مجازی از حربه ها و نقشه های شوم دشمنان نظام است متذکر شد: تنها خود شما عزیزان می توانید با این توطئه مقابله کنید چرا که استفاده از فضای مجازی برای بکار بستن مطالب علمی آن هم در مدت زمان مشخص مطلوب است اما غرق شدن در فضای مجازی کار شایسته و عقلانی نیست.
حجت الاسلام و المسلمین شمس الدین یادآور شد: دانش آموزان باید بیشترین وقت و امکانات و استعدادهایشان را صرف کسب دانش علمی و مهارت کنند تا بتوانند در پیشرفت کشور و سرآمد بودن نظام اسلامی در صحنه بین الملل اثر گذار باشند.
بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده و علاوه بر دارا بودن ۱۹ هزار دانش آموز در سطح مدارس این شهرستان، ۳۶ دانش آموز و ۵ معلم شهید نیز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیارفرد

۱ مهر ۱۳۹۶

سخنی با مهندس دریابکی ریبس محترم آموزش و پرورش شهرستان بندر انزلی
به بهانه شروع سال تحصیلی :
سلام علیکم
همانطور که استحضار دارید فرابند آموزش و پرورش یاد دادن دانش، مهارت، شایستگی و کیفیتهای مطلوب رفتار یا منش به دانش آموز است. رسالت اساسی دین اسلام، آموزش و تزکیه نفس انسان است. حضرت علی (ع) می فرماید: هر کس کلمه ای به من بیاموزد من بنده آنم. این احادیث و احادیث فراوان دیگر جایگاه علم و متعلم را نزد پیشوایان دینی ما آشکار می کند. آموزش و پرورش علاوه بر آنکه باید فرصتی فراهم آورد تا افراد توانایی ها و استعدادهای خویش را پرورش دهند باید دارای آثار و فوائد اجتماعی و اقتصادی باشد. هدف اساسی آموزش و پرورش بار آوردن افرادی است که بتوانند دست به کارهای خلاق و تازه بزنند نه اینکه فقط به تکرار کارهای گذشتگان بپردازند. در این میان، آموزش و پرورشی موفق است که مدیریتی قوی و معلمان صاحب انگیزه و کارآمد داشته باشد
الف) روشهای تدریس معلمان عموما سنتی است و معلم در مقام متکلم قرار گرفته و دانش آموز به عنوان شنونده می باشد در صورتی که می بایست از روشهای جدید مبنی بر مشارکت و کار گروهی در تدریس استفاده شود. استفاده صحیح از تکنولوژی های کمک آموزشی به شرایط یادگیری دانش آموزان طراوت می بخشد.
ب) فقدان آزمایشگاههای به روز یا آزمایشگاههای با امکانات ضعیف باعث پایین آمدن کیفیت دروس عملی شده که ما می توانیم به جای آنکه در هر مدرسه یک آزمایشگاه داشته باشیم یک مجتمع آزمایشگاهی برای تمام سطوح در یکی از مدارس دایر کنیم که هم کیفیت آزمایشگاهها را بالا ببریم و هم از هدر دادن منابع جلوگیری کنیم.
سحن پایانی این که، آنقدری که در سیستم آموزشی به درصد قبولی اهمیت می دهیم به کار فرهنگی و تربیتی دانش آموز بها داده نمی شود، مگر قرار است همه دکتر یا مهندس شوند؟ و به قول مقام معظم رهبری: کشور نیازمند مشاغل فراوانی است که ارتباطی با تحصیلات دانشگاهی ندارد به همین علت آموزش و پرورش باید همه جوانان را در حد لازم از دانایی و آگاهی بهرمند سازد. اصول تربیتی از اصول لازمه ای است که نباید از آن غافل شویم، بخش تربیتی باید به صورت علمی و با وجود نیروهای با انگیزه و کاردان پیگیر مسائل تربیتی شود، اجرکم عند الله

پاسخ