82257876-710731271

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندرانزلی از آغاز مرمت ساختمان تاریخی بانک ملی درمیدان امام خمینی(ره ) این شهر خبرداد.
ابوالفضل چگینی عصر چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر اظهار کرد:با نظارت اداره میراث فرهنگی درفاز اول ، ابتدا آوار برداری انجام شده و درفاز دوم،عملیات مرمت این بنای منحصر بفرد آغاز می شود.
وی افزود:هزینه مرمت و احیاء این بنای تاریخی از اعتبارات داخلی بانک ملی استان پرداخت می شود.
چگینی درخصوص وضعیت دیگرساختمانهای تاریخی محدوده میدان مرکزی انزلی گفت: درخصوص ساختمان هتل تهران و مجموعه های دیگر محدوده میدان امام (ره) مذاکراتی با شرکت مشاور و با شرح خدمات مشخص انجام و با نظارت فنی میراث فرهنگی درمدت سه ماه ، طرح آن آماده و قابل اجرا خواهد شد.
شهردار انزلی نیز درخصوص مرمت ساختمانهای اطراف میدان مرکزی انزلی به خبرنگار ایرنا گفت:نزدیک به دوسال جلسات فشرده و کارشناسی با سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری برگزار شد و با توجه به تعامل موجود بین آن سازمان و شهرداری خوشبختانه شاهد آغاز مرمت ساختمان تاریخی بانکی ملی به عنوان اولین گام درمرمت ساختمانهای تاریخی محدوده میدان امام (ره) هستیم.
رضا پورشعبان با تاکید بر تلاش شهرداری برای احیاء همه ساختمانهای تاریخی انزلی به عنوان میراث گذشتگان افزود: با برگزاری نشست های مشترک با بانک ملی و اداره کل میراث فرهنگی گیلان، با هماهنگی های صورت گرفته و معرفی و تایید پیمانکار از سوی میراث فرهنگی ، پس از تامین اعتبار از جانب بانک ملی کار آوار برداری این ساختمان به عنوان اولین گام دراحیای این ساختمان ارزشمند آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد: درمرحله اول پس از آوار برداری و بررسی های اولیه درصورت تایید استحکام بنا برای مرمت و احیاء، نمای بیرونی آن مانند روز اول مرمت شده و نمای داخلی و نوع بهره برداری از ساختمان به بانک واگذار شده وشهرداری نیز دراین راستا از هیچ گونه مساعدتی دریغ نمی کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا آثار تاریخی پلی بین گذشته و حال و نمادی از هویت ملی فرهنگی ما بشمار می روند ، این آثار علاوه بر احساس تعلق و ارزش تاریخی و زیبایی شناختی منبع بالقوه اقتصادی محسوب می شوند.
۱۶ اثر تاریخی انزلی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ، بناهای ثبت شده را کاخ میان پشته یا موزه نظامی، برج ساعت (فانوس دریایی یا مناره ) ساختمان موزیک (موزیک جیگا)، پل قدیمی غازیان، بنای شهرداری، سر در اداره بنادر و دریانوردی گیلان، بنای قدیمی بانک ملی انزلی، کلیسای مریم مقدس، منبع آب اداره بنادر و دریانوردی گیلان، مناره مسجد قائمیه، ساختمان قدیمی دادگستری بندرانزلی، مجموعه میدان امام، دبیرستان مهدخت سابق (شرف)، هتل گل سنگ، بلوار ساحلی ( قدس) تشکیل می دهد که اغلب آثار تاریخی ثبت شده انزلی در بافت مرکزی شهر قرار دارند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *