80770225-4701101

 آثار هنرمندان هنرهای تجسمی در کاخ موزه انزلی که قدمت آن به دوره رضاخان باز می گردد شهریور ماه امسال به نمایش در می آیند .

 به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا ، کاخ موزه نظامی انزلی ، این بنای سپید زیبا سرافراز در میان درختان سبز در مجاورت کانال این شهر تماشاگه تاریخ و فرهنگ مردمان این دیار است .

تلاشهای خوب نیروی دریایی در مرمت و نگهداری این بنا موجب شد که موزه نظامی بندر انزلی امسال به مناسبت روز جهانی موزه بعنوان موزه برتر معرفی شود .

این بار نیز نیروی دریایی و مدیر کاخ موزه نظامی بندرانزلی برای حمایت از فرهنگ و هنر شهر پا پیش گذاشته و از هنرمندان در برپایی نمایشگاه آثارشان حمایت کرده است .

قرار است شهریور ماه امسال کاخ موزه بندرانزلی محل برپایی نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره هنرهای تجسمی این شهرستان باشد .

مدیر کاخ موزه بندرانزلی گفت : این موزه از مقاصد مهم گردشگری شهر به شمار می رود .

ˈ حسن صاحبی ˈ روز دو شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد : بخش گرمایش و سرمایش موزه مشکل داشت و دیدار کننده بسته به فصل و شرایط آب و هوایی در اثر گرما یا سرمای هوا مجال دیدار صبورانه از موزه را نمی یافت و ترجیح می داد هرچه سریعتر موزه را ترک کند .

مدیر موزه بندرانزلی یادآور شد : سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیون ریال برای رنگ آمیزی کل فضای داخلی ، مرمت و بازسازی شیروانی ، محوطه سازی بیرون ، عایق بندی پنجره های رو به دریا و سرمایش و گرمایش موزه هزینه کردیم .

صاحبی با اشاره به رنگ آمیزی ادوات نظامی حیاط کاخ تصریح کرد : قدمت یکی از توپها به دوران صفویه باز می گردد و متعلق به پرتغالی ها است و دو توپ دیگر نیز ساخت اتریش بوده و قدمتشان به جنگ جهانی اول باز می گردد .

وی افزود : بخشهای مختلف موزه را نیز ساماندهی کرده و وسایل را در دو طبقه دسته بندی کرده ایم و طبقه دوم را صرفا به وسایل کاخ منحصر کرده ایم .

به گفته وی در طبقه اول سلاحها بسته به نوع ابزار دسته بندی شده سلاح سرد و گرم ، هدایای سران کشورها ، وسایل ناوبری نیروی دریایی به طور جداگانه در قسمتهای مخصوص به خود نگهداری می شوند .

*دعوت از مردم برای دیدار از موزه

مدیر موزه گفت : با وجود کوچکی شهر و کمبود مکانهای فرهنگی و تفریحی هنوز بسیاری از مردم شهر برای یک بار هم که شده از این کاخ موزه زیبا دیدن نکرده اند از این رو از همه برای دیدار از موزه دعوت می کنیم .

* تاثیر تبلیغات بر افزایش دیدارکنندگان

وی متذکر شد : در ایام عید نوروز در چند نقطه شهر عکسهایی از نماهای بیرونی و درونی موزه نصب کردیم که تاثیر بسیار خوبی روی روند جلب گردشگران داشت و این تبلیغات شمار دیدارکنندگان از موزه را تقریبا هفت برابر کرد .

وی تصریح کرد : در سال ۹۰ موزه حدود ۱۱۰ میلیون ریال از محل فروش بلیت درآمد داشت اما در پنج ماه امسال این میزان به ۳۵۰ میلیون ریال رسیده است .

مدیر موزه بندرانزلی متذکر شد : با توجه به این که این کاخ موزه جزء میراث فرهنگی تاریخی شهر و از مراکز مهم گردشگری بندر انزلی است مسوولان شهرستان باید در نگهداری از این موزه با نیروی دریایی همکاری داشته باشند .

* ارتباط بین موزه و هنرمندان انزلی

امین حق ره از هنرمندان انزلی که قرار است با گروه هنر انزلی و ستاد بزرگداشت استاد جلیل ضیاء پور، آثار برگزیده جشنواره بندر در مه را در این کاخ موزه به نمایش بگذارند از همراهی و حمایت نیروی دریایی از فرهنگ و هنر شهرستان قدردانی کرد .

وی با تاکید بر این که شهروندان باید نسبت به فرهنگ و هنر شهرشان حساس باشند و مسائل فرهنگی را دنبال کنند از مدیر موزه و مسوولان نیروی دریایی درخواست کرد : به منظور آشنایی بیشتر مردم با موزه و همچنین تولیدات هنری و فرهنگی فضایی را بعنوان گالری دائمی برای نمایش آثار هنرمندان اختصاص دهند .

حق ره خاطرنشان کرد : در صورت اختصاص مکانی بعنوان گالری دائمی ، می شود برخی مستندات و وسایل قدیمی دارای ارزش تاریخی فرهنگی شهروندان را با فراخوان در این موزه به نمایش گذاشت .

احداث بنای کاخ سال ۱۳۰۸ به دستور رضاخان و به دست مهندسان ایرانی آغاز شد و پس از دو سال به پایان رسید .

این بنا در یک هزار و ‎ ۱۶۸متر مربع زیر بنا در دو طبقه ساخته شده و دارای یک سرسرای وسیع ، ‎ ۱۱اتاق و یک سالن پذیرایی است .

سقف همه اتاق ها بتون مسلح است و روی آن به شکل زیبا و هنرمندانه ای گچ بری شده و در زوایا با تعدادی مجسمه های کوچک گچی تزئین شده است .

کاخ میان پشته بعد از انقلاب اسلامی چند سالی بدون استفاده مانده بود و از سال ‎ ۱۳۶۷شمسی پس از تعمیرات اساسی به موزه نیروی دریایی تبدیل شد .

در سال ۱۳۸۰ تا ۸۱ نیز به دستور فرماندهی نیروی دریایی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی مرمت کامل شد .

اکنون حیاط و طبقه نخست این کاخ موزه به ابزار نظامی دوره های مختلف از صفویه به بعد و طبقه دوم به وسایل خود کاخ رضا خان اختصاص دارد و به لحاظ بنا و وسایل واجد ارزشهای زیبایی شناختی و تاریخی است .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *